Dracena odwrócona (Dracena reflexa) pochodzi z Madagaskaru i w przeciwieństwie do innych dracen przybiera postać drzewiastą – jedno lub wielopniowego drzewka dorastającego do kilku metrów. W domowej uprawie rośnie bardzo wolno i osiąga maksymalnie 1–1,5 m wysokości. Nie jest rośliną wymagającą. Jak często podlewać dracenę odwróconą? W jakim miejscu ją postawić? W jakim podłożu zasadzić dracenę odwróconą? Pielęgnacja tej rośliny na szczęście nie jest trudna. Wszystkiego dowiesz się z artykuł.
Jak wygląda dracena odwrócona?
Dracena reflexa charakteryzuje się pojedynczą lub rozgałęzioną, zdrewniałą łodygą przypominając pokrojem drzewko lub krzew. Na szczycie pędów znajdują się pióropusze szerokich, ostro zakończonych liści z charakterystycznymi pasami. Układ pasów zależny jest od odmiany draceny odwróconej:
- „Song of India” – szerokie liście z żółtokremowymi pasami wzdłuż brzegów;
- „Song of Sri Lanka” – starsze liście zielone, młodsze z wyraźnym szerokim, żółtym pasem na brzegach;
- „Anita” – wąskie, zielone liście z zielonożółtym pasem biegnącym przez środek blaszki.
W warunkach domowych dracena odwrócona kwitnie rzadko, jednak jest to możliwe. Wytwarza małe, różowokremowe, rurkowate kwiaty, które zebrane są w grona na wiechowatych kwiatostanach.
Dracena odwrócona – pielęgnacja
Podobnie, jak inne gatunki dracen, dracena odwrócona nie jest rośliną wymagającą. Wystarczy odrobina pracy i troski, by cieszyć się jej pięknym, egzotycznym wyglądem przez wiele lat.
Stanowisko dla draceny odwróconej
Dracena odwrócona potrzebuje dużej ilości rozproszonego światła. Odmiany o bardziej zielonych liściach lepiej znoszą cień niż te, które mają grube, wyraźne pasy. Ze względu na krzaczasty pokrój potrzebuje wokół siebie dużo przestrzeni. Najlepiej czuje się samotnie, bez towarzystwa innych roślin. Jest rośliną ciepłolubną. Latem najlepiej czuje się w temperaturze w okolicach 24–25°C, zimą optymalna temperatura nie powinna spadać poniżej 18°C.
Jak podlewać dracenę odwróconą?
Jest to roślina, która nie lubi nadmiaru wody, jednak nie można jej także przesuszyć. Najbezpieczniejszym sposobem na sprawdzenie, czy potrzebuje wody, jest ocena stanu podłoża – wierzchnia warstwa powinna być przeschnięta. Dracenę należy podlewać dość często, ale bardzo małą ilością wody tak, by po podlaniu nie zbierała się w podstawce. Ważna jest także odpowiednia warstwa drenażu na dnie doniczki, która będzie odprowadzać wodę, chroniąc przed gniciem korzenie draceny odwróconej. Pielęgnacja jest łatwiejsza w środowisku wilgotnym, dlatego dobrze jest zraszać roślinę kilka razy w tygodniu lub ustawić w pobliżu nawilżacza powietrza.
Podłoże i nawożenie draceny odwróconej
Podobnie jak inne draceny, także ten gatunek preferuje żyzne, lecz przepuszczalne podłoże z domieszką piasku i perlitu. Ziemia do dracen powinna mieć lekko kwaśne pH. W sklepach ogrodniczych i marketach najczęściej można kupić rośliny w podłożu produkcyjnym, które nie nadaje się do uprawy w domu, dlatego przesadź swoją dracenę jak najszybciej. Zaleca się nawożenie rośliny co 2–3 tygodnie w okresie od wiosny do jesieni nawozem do palm, juk i dracen.
Dracena odwrócona – cena egzemplarza
Jak w przypadku większości roślin, cena draceny odwróconej zależna jest od odmiany oraz wielkości sadzonki. Bardzo często w sklepach pojawiają się nieduże, ok. 30 cm okazy za kilkanaście złotych. Jednak można kupić także starsze, duże większe rośliny o rozgałęzionych pędach, które kosztują nawet kilkaset złotych.
Dracena odwrócona jest jedną z najrzadziej spotykanych w domach dracen, jednak warto ją mieć, ponieważ wygląda niezwykle efektownie, szczególnie gdy osiągnie duży rozmiar. Poza walorami dekoracyjnymi czyści także powietrze z toksyn. To świetny wybór do domu i biura.