Ciekawi cię, czy dąb omszony będzie prawidłowo się rozwijał w twoim ogrodzie? Przeczytaj nasz artykuł o tej roślinie. Dowiesz się, czym się on charakteryzuje, jakie ma wymagania uprawowe oraz jakie ma zastosowanie!
Dąb omszony należy do rodziny bukowatych. Naturalnie występuje w południowej i zachodniej Europie oraz w Azji Mniejszej. W Polsce spotkać go można jedynie w rezerwacie Bielinek nad Odrą. Dowiedz się o nim więcej!
Dąb omszony – opis
Dąb omszony (Quercus pubescens) jest drzewem osiągającym nawet 25 m wysokości. Czasami może mieć także postać dużego krzewu o licznych pniach. Jego korona jest nieregularna i nisko osadzona. Kora gałęzi i pnia ma brązowy odcień i podzielona jest na kanciaste płytki. Dąb omszony charakteryzuje się zatokowo powycinanymi liśćmi, których blaszki są gęsto owłosione od spodu. Jego owocami są brązowe, błyszczące żołędzie. Kwiaty tego drzewa zebrane są w długie, zwisające kotki lub osadzone są na krótkich szypułkach.
Dąb omszony – wymagania
Do głównych wymagań uprawowych dębu omszonego zaliczamy to, że powinien on rosnąć na dobrze nasłonecznionym i ciepłym stanowisku – drzewo nie znosi cienia. Podłoże musi być żyzne i przepuszczalne. Roślina nie jest całkowicie mrozoodporna, dlatego powinno ją się chronić przed mrozem – zwłaszcza młode okazy. Bardzo ważne jest także osłanianie przed zimnym wiatrem. Dąb omszony lubi być nawożony i regularnie podlewany. Polecane jest również stosowanie ściółki. Warto dodać, że w im cieplejszych rejonach będzie on uprawiany, tym efektywniej będzie się prezentował.
Dąb omszony – zastosowanie
Dąb omszony wykorzystywany jest jako drzewo ozdobne w ogrodach i parkach. Może on być sadzony jako soliter, ale w grupach również świetnie się odnajduje. Jest wykorzystywany także do produkcji trufli, ale tylko w cieplejszych krajach, na przykład we Włoszech.
Dąb omszony znajduje się w „Polskiej Czerwonej Księdze Roślin” jako gatunek zagrożony. Być może warto sprawić, by w Polsce rósł w wielu miejscach!