Bożodrzew nazywany jest także ajlantem i należy do rośliny biegunecznikowatych obok innych ponad 20 rodzajów. Czy to inwazyjny gatunek? Czy wykazuje właściwości bakteriobójcze? Jak wyglądają kwiaty i liście bożodrzewu? Sprawdź już teraz!
Bożodrzew to okazały gatunek drzewa liściastego, które naturalnie występuje raczej w klimacie tropikalnym, rzadziej umiarkowanym. Poza właściwościami leczniczymi roślina znajduje zastosowanie jako roślina ozdobna. Czy można z powodzeniem samodzielnie sadzić i uprawiać bożodrzew chiński? Jak wygląda prowadzenie hodowli? Aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Zapraszamy do lektury!
Bożodrzew – opis gatunku
Rośliny zaliczane do rodziny biegunecznikowatych spotkać może przede wszystkim w Azji i ne terenie Australii. Uważa się, że do Europy bożodrzew przybył pod koniec osiemnastego wieku. W uprawie największą popularnością cieszy się bożodrzew gruczołkowaty (Alianthus altissima). Inne określenie tego charakterystycznego gatunku to ajlant:
- chiński;
- japoński;
- gruczołkowaty.
Ailantus altissima. Jak przebiega uprawa?
Jest to rodzaj drzewa, które rośnie dość szybko i może osiągać nawet 3 metrów wysokości. Na pniu można dostrzec charakterystyczną spękaną korę. Jeśli chodzi o wymagania glebowe dla bożodrzewu, ziemia powinna być żyzna, najlepiej o zasadowym odczynie. Dobrze jest, jeśli podłoże dla bożodrzewu zawiera także duże ilości wapna. Roślina zmarnieje w podłożu kwaśnym. Stanowisko powinno być przede wszystkim słoneczne, z niewielkim cieniem.
W klimacie umiarkowanym w europejskich warunkach roślina jest w pełni odporna na niskie temperatury. Pomimo tego młodym okazom warto poświęcić nieco więcej uwagi i w zimniejszych okresach potraktować je okrywowo.
Bożodrzew gruczołkowaty – wygląd
Zastanawiasz się, jak wygląda ta roślina? Poniżej znajdziesz dokładny opis jej liści, kwiatów i owoców.
Liście
Ajlant gruczołowaty ma dużo, gęsto ułożonych pędów, które zwykle są delikatnie omszone. Liście znajdujące się na pędach są skrętoległe i osiągają dość duże rozmiary. Mogą dorastać nawet do 80 centymetrów długości. Na jeden liść składa się około 20–25 lancetowatych listków. Listki te z jednej strony są ciemnozielone, a z drugiej przybierają barwę niebieskawą. U podstawy listka dostrzec można ząbki z gruczołkami, które zapewniają mało przyjemny aromat, jeśli się je rozetrze.
Kwiaty
Kwiaty bożodrzewu gruczołowatego mogą być jedno- albo dwupłciowe, układające się w wiszące kwiatostany na ok. 30 cm długości. Jest to konkretnie kielich, który w przypadku obupłciowym ma od 5 do 10 płatków, natomiast słupków też tu jest zwykle ok. 5–6.
Owoce
Mają postać wąskich skrzydlaków o długości ok. 4 centymetrów. W centralnym miejscu owocu mieści się orzeszek. Na początku owoce bożodrzewu mają barwę jasnozieloną, by później ściemnieć do normalnej, czerwonej.
Ailanthus altissima. Zastosowanie i właściwości
Z bożodrzewu pozyskuje się surowiec w postaci kory z młodych gałązek, które nie ukończyły jeszcze dwóch lat. Zawiera ona takie substancje, jak:
- alkaloidy;
- garbniki;
- saponiny;
- simarubina;
- związki kumarynowe;
- gorycze.
Jeśli chodzi o korę, docenia się jej bakteriobójcze właściwości, jednak musi być na stosunkowo świeża zebrana podczas uczucia. Przygotowuje się z niej wywar, który sprawdza się przy biegunkach i stanach wymiotnych. Działa też:
- przeciwskurczowo;
- przeciwgorączkowo.
Ze względu na zawartość specjalnych gorzkich substancji bożodrzew wspomaga leczenie takich chorób, jak:
- astma;
- malaria;
- czerwonka;
- kołatanie serca.
Owoce rośliny okazują się być praktycznie przy łagodzeniu objawów bolesnych miesiączek, ale także w przypadku osób z żylakami odbytu. Z kolei drewno bożodrzewu sprawdza się m.in. do produkcji papieru. Niektóre gatunki mają działanie owadobójcze.
Szkodniki i choroby
Bożodrzew ma wysoką trwałość i odporność na zanieczyszczenia miejskie. W przypadku większości jego gatunków nie ma problemu ze szkodnikami czy chorobami.
Bożodrzew gruczołowaty. Ile kosztuje sadzonka?
Cena sadzonki nie jest zbyt duża, jednak finalnie zależy od rozmiaru. Kwota waha się wokół 25 zł za sadzonkę. Bożodrzew to wdzięczna roślina, która wymaga intensywnej pielęgnacji jedynie na początku swojego życia. Starsze okazy dobrze radzą sobie same. To sprawia, że nawet osoby, które mają mniej czasu, a chcą mieć np. na podwórku czy w ogrodzie takie okazałe drzewo, mogą się zdecydować na jego posadzenie.
Bożodrzew to względnie trwałe drzewo, które ma niewielkie wymagania glebowe. To gatunek rozpowszechniony najbardziej jest na terenie Europy oraz Ameryki Północnej. W Polsce dobrze się czuje w zachodnich partiach kraju. Uznawany jest za drzewo inwazyjne i przynoszące szkody dla otaczającej je flory, ponieważ jego system korzeniowy jest mocno rozbudowany. Pamiętać należy o regularnym podlewaniu oraz nawożeniu rośliny, co pozwoli zapobiec wielu problemom w uprawie.