Begonia dragon – nazywana również red dragon oraz dragon wing – to popularna ozdobna roślina mieszańcowa. Powstała w efekcie skrzyżowania begonii stale kwitnącej z bulwiastą. Często gości w naszych domach, na balkonach oraz tarasach. Wszystko dlatego, że ma średnie rozmiary (do 70 cm wysokości), jest łatwa w uprawie, a dodatkowo pięknie kwitnie. Zainteresowanie tym gatunkiem jest zatem w pełni uzasadnione. Podoba ci się begonia dragon? Zimowanie to zagadnienie, o którym musisz się dowiedzieć!
Begonia dragon i jej ogólna charakterystyka
Begonia dragon cechuje się tym, że rośnie praktycznie w niemalże każdym podłożu (piasek, torf, ziemia kwiatowa itp.), ale jego jakość wpływa bezpośrednio na kwitnienie rośliny. Lubi wilgoć, dlatego kluczowe jest regularnie jej podlewanie, ale w granicach rozsądku – przelanie jest realnym scenariuszem. Warto postarać się o wydajny drenaż, który pozwoli roślinie na pobieranie odpowiedniej ilości wody. Miejsca cięcia należy natomiast obkładać węglem drzewnym.
W ogólnym przekonaniu begonia dragon jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe, ale nie oznacza to, że można ją zostawić samopas. Szkodliwe dla rośliny mogą być silne podmuch wiatru, ale również pierwsze przymrozki oraz mrozy. Dlatego specjaliści są zgodni – w naszym klimacie kluczowe jest odpowiednie przezimowanie.
Jeśli więc masz na swoim balkonie begonie dragon, zimowanie powinno stać się dla ciebie kwestią priorytetową. Choć sama uprawa rośliny nie jest trudna, ten właśnie proces może okazać się największym wyzwaniem. Z jednego konkretnego powodu…
Begonia dragon – zimowanie odmian balkonowych
Zimowanie jest kluczowe, ponieważ wpływa bezpośrednio na kwitnienie, a także rozrost begonii w sezonie wegetacji. Jeśli więc zależy ci, żeby mieć w przyszłym roku piękne kwiaty, podejmij odpowiednie kroki. Szczególnie że begonie dragon nie są odporne na działanie mrozów, dlatego pozostawienie ich bez zabezpieczenia będzie oznaczało ich całkowite obumarcie.
Najlepszym wyjściem jest przeniesienie roślin do chłodnej piwnicy. Kolejnym krokiem jest wykopanie bulw, a także skrócenie pędów do mniej więcej 2 cm. W tym miejscu kluczowe jest oczyszczenie i wysuszenie rośliny, a następnie przeniesienie jej do pudełka z kartonu lub drewnianej skrzynki. Dlaczego następnie bulwy powinny być umieszczone w piwnicy? Ponieważ najlepiej przezimuje w temperaturze około 10 stopni Celsjusza.
Co ważne, nie trzeba zakrywać szczelnie pojemnika, w którym znajdują się bulwy, ponieważ lubią one rozproszone światło. Odpowiednio przezimowane begonie dragon należy wsadzić do doniczek z odpowiednio dobraną glebą i podlać. Przed rozpoczęciem należy jednak dokładnie obejrzeć rośliny, żeby upewnić się, że faktycznie proces przebiegł zgodnie z planem.
Begonia dragon w ciepłym mieszkaniu a przezimowanie rośliny
Większy problem mają osoby, które nie mają do dyspozycji chłodnych piwnic. Wówczas muszą liczyć na nieco szczęścia, ponieważ przezimowanie begonii w zbyt wysokiej temperaturze sprawi, że nie zakwitnie w następnym sezonie. Nawet jeśli bulwa nie zaschnie, nie będzie ona w stanie odpowiednio się rozwinąć. Sugeruje się szukanie miejsc możliwie najchłodniejszych – na przykład klatek schodowych czy garaży (raczej ocieplonych). Jeśli chodzi o uprawianie tej odmiany begonii, to właśnie zimowanie jest największym problemem. Szczególnie w bloku, gdzie nie ma dostępu do chłodniejszych przestrzeni.
Donice z begoniami wyglądają pięknie. Sadzonki szybko się rozwijają, łodygi potrafią być silne i obradzać wspaniałymi kwiatami. Ale źle przeprowadzone zimowanie może okazać się dla roślin zabójcze. Warto więc wiedzieć, jak do tego tematu podejść, zanim posadzi się begonię z powrotem do gruntu. Bulwy muszą mieć odpowiednią temperaturę, a także być właściwie przygotowane. Z powyższego tekstu dowiedziałeś się, jak zrobić to zgodnie ze sztuką. Trzymając się tych zasad, na pewno będziesz zadowolony z tego, jak pięknie wyglądają rośliny w kolejnym sezonie.
Fot. główne David J. Stang via Wikipedia, CC-BY-SA-4.0