Azalia japońska to pięknie wyglądający krzew, który zyskał ogromną popularność również w naszym kraju. Ponieważ pochodzi z Azji, jego uprawa nie jest zawsze najprostsza, ale na pewno warto się poświęcić. Wybrać odpowiednie stanowisko, kwaśną glebę, odpowiedni nawóz oraz podlewać. Czego jeszcze potrzebuje azalia japońska? Zimowanie jest ważnym zagadnieniem, ponieważ należy je odpowiednio przeprowadzić, żeby roślina przetrwała mroźną polską zimę.
Azalia japońska – ogólna charakterystyka
Azalia japońska zalicza się do rodziny rododendronów. To zwarte, kępiaste krzewy. Są w grupie roślin wolnorosnących, osiągając prawidłową wysokość po około 10 latach od zasadzenia. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Japonii, skąd zostały sprowadzone w połowie XIX wieku. Początkowo kwitły na różowo, ale po licznych krzyżówkach mogą mieć kwiaty zarówno białe lub różowe, jak i fioletowe lub czerwone. Ma zimozielone, delikatnie owłosione liście, które są dwusezonowe.
Aby azalia japońska prawidłowo się rosła, musisz zapewnić jej odpowiednie warunki. Lubi półcieniste stanowiska, glebę ogrodową, która jest umiarkowanie wilgotna. Odczyn najlepiej kwaśny (pH 4,5-5,5). Roślina preferuje ziemie gliniaste, ilaste oraz wapienne. Jeśli chodzi o azalię japońską, zimowanie jest ważnym zagadnieniem w kontekście pielęgnacyjnych zabiegów ogrodniczych.
Azalia japońska – zimowanie i zabezpieczenie przed mrozem
Pąki azalii japońskich są dość wrażliwe na mróz, ale – co ciekawe – bardzo dobrze zimują pod okrywą śnieżną. W przypadku zim, podczas których występują obfite opady oraz umiarkowanie minusowe temperatury, dodatkowe zabezpieczenie rośliny nie jest konieczne. To jednak tylko teoria, ponieważ jak powszechnie wiadomo – od grudnia do marca zima w Polsce może mieć różne odmiany i odsłony, dlatego nie należy zakładać, że śnieg będzie wystarczającym rozwiązaniem.
Podczas bezśnieżnych zim zdecydowanie trzeba podjąć działania zabezpieczające. Fachowcy zalecają okrycie pąków azalii japońskiej stroiszem, agrowłókniną lub siatką cieniującą. Warstwa zabezpieczająca nie musi więc być gruba, ale wydaje się, że – patrząc na klimat panujący w Polsce – jest niezbędna. Ten prosty zabieg może okazać się kluczowy w kontekście prawidłowego rozwoju krzewu. Przemrożenie po przekwitnięciu może oznaczać nawet obumarcie całej rośliny. Zdecydowanie nie warto dopuszczać do tego w sytuacji, gdy skuteczne przezimowanie wymaga jedynie dodatkowego okrycia azalii.
Warto również wiedzieć, że to nie przemrożenie jest największym zagrożeniem, a wyschnięcie. Wszystko dlatego, że azalie tracą dużo wody w słoneczne dni, którą następnie pobierają z gleby. Gdy ta jest zmarznięta, nie mogą przeprowadzić tego procesu. Ważne jest więc podlewanie roślin również zimą, aby mogły pobrać odpowiednią wody do przeprowadzenia procesu transpiracji. Zaleca się również stosowanie zabezpieczenia w formie ściółki. Azalia ma płytki system korzeniowy, dlatego narażona jest na nadmierne parowanie wody z gleby.
Ściółkowanie jest ważne również z innego powodu. Taka warstwa ochroni również korzenie azalii przed ujemną temperaturą. Zaleca się, żeby ściółka miała od 10 do 15 cm grubości. To kluczowy zabieg w procesie prawidłowej uprawy azalii. Niezależnie od tego, czy rosnę one w doniczkach, donicach czy są wkopane bezpośrednio do ziemi. Zabezpieczenie na zimę to tak samo ważny proces pielęgnacyjny, jak przycinanie pędów, dobieranie torfu oraz nawozu czy usuwanie przekwitniętych kwiatów.
Azalia japońska, jak wiele rododendronów, pięknie prezentuje się pośród roślin wrzosowatych. Kwitnie dużymi kwiatami, które komponują się z innymi ozdobnymi krzewami ogrodowymi. Posadzenie jej w ogrodzie to bez wątpienia dobra decyzja. Warto mieć jednak świadomość, że gdy dorasta, musi być otoczona odpowiednią opieką. Stosowanie nawozu i podlewanie są kluczowe, ale to nie wszystko, jeśli chodzi o azalię japońską. Zimowanie to proces, o którym zwyczajnie nie można zapomnieć. Jeśli krzew ma pełnić funkcję dekoracyjną, musisz odpowiednio zadbać o jego zabezpieczenie podczas mroźnych zim. Osłonić musisz nie tylko koronę, ale również korzenie. Zalecane rozwiązania mogą nieznacznie różnić się w zależności od odmiany.