Epipremnum złociste to jedna z mniej wymagających roślin. Dekoracyjne liście i luźny, płożący pokrój to jej cechy charakterystyczne. Ze względu na dużą tolerancję odnośnie stanowiska, epipremnum świetnie poradzi sobie niemal w każdym zakątku wnętrza.
Epipremnum złociste – Epipremnum aureum, przedstawiciel rodziny obrazkowatych, to roślina ozdobna z liści, często spotykana w mieszkaniach i biurach. W naturze Epipremnum aureum jest pnączem rosnącym w formie liany. Wytwarza korzenie czepne, którymi przytwierdza się do pni drzew. Pędy osiągają kilka metrów, dlatego często we wnętrzach epipremnum złociste rośnie na podporach, przy kratownicy lub w wiszących pojemnikach. Dekoracyjne sercowate blaszki liściowe mają dodatkowo jasne przebarwienia.
Epipremnum złote – wymagania i pielęgnacja
Pnącze nie ma zbyt dużych wymagań, dlatego chętnie wybierane jest jako roślina doniczkowa do różnego rodzaju wnętrz. Dobrze rośnie w warunkach umiarkowanego, rozproszonego światła. Bardziej zacienione stanowiska powodują słabe wybarwienie liści i wolniejszy wzrost. Roślina nie wymaga podwyższenia temperatury w sezonie letnim ani jej obniżenia w okresie zimowym.
Podłoże musi być wystarczająco przepuszczalne. Gdy zapewnisz warstwę drenażu, np. z keramzytu, nawet uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych powinna wystarczyć. Mimo dużej ilości liści wytwarzanych na długich pędach, nie musisz kupować dużej doniczki, ponieważ epipremnum ma dość niewielki system korzeniowy. Aby dostarczyć roślinie wystarczającej ilości substancji pokarmowych, raz w tygodniu stosuj małą dawkę nawozu w płynie przeznaczonego dla roślin zielonych ozdobnych z liści.
Zwróć uwagę na regularne podlewanie, ponieważ epipremnum źle znosi przesuszenie podłoża. Przy tym staraj się też nie przelewać rośliny. Nadmiar wody może skutkować żółknięciem i opadaniem liści. Aby pnącze wytwarzało duże ilości korzeni czepnych i nie gubiło liści, pamiętaj o zraszaniu Epipremnum aureum odstaną wodą w temperaturze pokojowej.
Epipremnum złociste – choroby i jak im zapobiegać
Główną przyczyną chorób epipremnum jest nadmierne nawadnianie, dlatego dobrym pomysłem jest podlewanie na podstawkę. Przy zalegającej wodzie podstawa pędów może gnić, prawdopodobnie rozwiną się też choroby grzybowe. Czasami pojawiają się takie szkodniki, jak wełnowce i tarczniki, które można zwalczać za pomocą dostępnych środków ochrony roślin na bazie alkoholu.
Odmiana Epipremnum aureum ‘N’Joy’
Ozdobnym elementem tej odmiany są duże, kilkucentymetrowe zielone liście z kremowym rysunkiem na blaszce liściowej. Takie łaciate liście wyglądają bardzo efektownie na jednolitym tle. Ciekawy luźny pokrój sprawia, że roślina ta daje duże możliwości zastosowania jej w dekoracji wnętrz – może stać na podłodze, w wiszącym pojemniku, a także na półce czy na szafce. Szybkie tempo wzrostu i małe wymagania to wielkie zalety tej odmiany.
Epipremnum złociste – rozmnażanie przez sadzonki pędowe
Starsze pędy epipremnum gubią swoje skórzaste liście, co negatywnie wpływa na ich wygląd. Aby odświeżyć roślinę, należy ją rozmnożyć. Jak to zrobić? Z uwagi na to, że ten gatunek dobrze reaguje na przycinanie, najłatwiejszą i bezpieczną metodą pozyskania sadzonek jest rozmnażanie poprzez ucinanie fragmentów pędów oraz sadzonki wierzchołkowe. Wsadź je do specjalnego podłoża do ukorzeniania, a gdy wytworzą one korzenie i pojawią się młode liście, są gotowe, by przenieść je do docelowego podłoża.
Epipremnum złociste – cena za sadzonkę?
Za sadzonkę Epipremnum aureum zapłacisz niewiele. Koszt jednej rośliny to około 10–20 zł. W zależności od wielkości sadzonki i odmiany cena może się nieco różnić. Duże, gęsto ulistnione okazy wyceniane są nawet na kilkadziesiąt złotych.
Udekoruj swoje mieszkanie łatwą w pielęgnacji, charakterystyczną rośliną doniczkową. Ozdobne liście odmiany Epipremnum aureum ‘N’Joy’ wprowadzą odrobinę koloru do wnętrza. Pamiętaj o umiarkowanym i regularnym podlewaniu i ciesz oczy tym pięknym pnączem. Epipremnum złote będzie piękną i niekłopotliwą ozdobą twojego domu lub biura, przy okazji dbając o jakość powietrza w pomieszczeniu, ponieważ spore liście wydajnie produkują tlen i pochłaniają szkodliwe substancje.