Bobrek trójlistkowy jest rośliną wodną należącą do rodzaju bobrek (Menyanthes L) i rodziny bobrkowatych (Menyanthaceae). Rośnie przede wszystkim na terenach mokrych i błotnych. Posiada właściwości prozdrowotne. Poznaj najważniejsze informacje!
Ekosystem na świecie jest niezwykle bogaty. Roślinność charakteryzuje się dużą różnorodnością. Niektóre rośliny są naszym zasobem pożywienia, inne mają znaczenie wyłączenie pod względem symbiozy ze zwierzętami, a kolejne są uprawiane wyłącznie w celach ozdobnych. Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata L) jest interesującą byliną wodną, która wykazuje nie tylko efektowne walory estetyczne, ale również właściwości lecznicze. Gdzie rośnie roślina? Czy jej uprawa jest skomplikowana? Jakie zastosowanie znajduje bobrek trójlistkowy? Sprawdźmy to!
Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata L) – bylina bagienna (wodna)
Bobrek trójlistkowy bywa nazywany także jako bobrek trójlistny. Jest jednym z pięciu rodzajów roślin z rodziny bobrkowatych. To roślina ozdobna, która jest chętnie wykorzystywana w dużych oczkach wodnych i stawach. Potrzebuje sporej ilości miejsca, które zapewni możliwość swobodnego rozrostu. Występuje głównie na półkuli północnej (Europa, Azja i Ameryka Północna), ale rośnie też na obszarach górskich w Maroku, Azji Środkowej i na Kaukazie. W Polsce można go spotkać niemal w całym kraju, a od 2001 roku podlega częściowej ochronie – przez osuszanie terenu wiele jego stanowisk zanikło.
Łodyga, liście, kwiaty i owoce – morfologia rośliny
Bobrek trójlistny jest rośliną ozdobną. Pod ziemią znajduje się grube, pełzające kłącze, z którego wyrasta prosto wzniesiona, naga i bezlistna łodyga. Walory estetyczne zapewniają bocznie wyrastające z kłącza białoróżowe kwiaty. Są one zebrane w gęste grona na długiej szypułce (10-30 cm). Kwiaty posiadają lejkowato-dzwonkowaty kielich 5-dzielny. Cechą charakterystyczną są liście tylko odziomkowe, zanurzone w wodzie. Są ciemnozielone, całobrzegie i mają bardzo gorzki smak. Owocem bobrka jest kulisto-jajowata torebka, w której znajdują się brązowe nasiona. Okres kwitnienia przypada od czerwca do września.
Naturalne środowisko występowania
Gatunek Menyanthes trifoliata L jest byliną, która rośnie przede wszystkim na:
- torfowiskach;
- mokrych łąkach;
- bagnach;
- młakach (w górach);
- terenach podmokłych
Można spotkać ją również w rowach, zaroślach, olsach i zbiornikach wodnych. Często występuje w towarzystwie wierzby rokity.
Czy bobrek trójlistny jest mrozoodporny? Uprawa
Chcąc uprawiać ten gatunek rośliny najlepiej jest posadzić go od kilku do kilkunastu centymetrów poniżej lustra wody. Pozwoli to zwiększyć jego ozdobny wygląd – liście będą pięknie wynurzały się spod wody. Bobrek trójlistkowy jest ciepłolubny, dlatego preferuje stanowisko mocno słoneczne. Poradzi sobie jednak także w półcieniu. Należy zapewnić mu jak największą przestrzeń, która pozwoli na swobodny rozrost rośliny. Rozmnażania bobrka najlepiej przeprowadzić wiosną, co 4 lata, przez podział kłącza. Roślina jest mrozoodporna, dzięki czemu nie trzeba jej zabezpieczać przed zimowymi warunkami.
Właściwości lecznicze
Bobrek trójlistny znajduje zastosowanie lecznicze. Surowcem zielarskim są całe liście (Menyanthidis trifoliatae folium). Pozyskuje się je na początku kwitnienia rośliny. Wśród substancji wchodzących w skład rośliny wyróżniamy:
- glikozydy;
- garbniki;
- składniki mineralne (jod, żelazo i mangan).
Napar z zioła łagodzi mdłości i niestrawność. Bobrek wykazuje właściwości wzmacniające, oczyszczające i przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe. Z powodzeniem można go stosować przy zaparciach, wzdęciach, anemii i pasożytach jelitowych. Roślina działa żółciopędnie. Jest stosowana wspomagająco przy gorączce naprzemiennej.
Bobrek trójlistkowy cechuje się ekspansywnością, dlatego do prawidłowego wzrostu potrzebuje sporej przestrzeni. Jego uprawa nie jest jednak zbyt skomplikowana. Z uwagi na korzyści prozdrowotne warto przygotowywać napar z jego liści.