Paprocie, czyli nefrolepis, to jedne z najstarszych roślin na ziemi. Przetrwały czasy dinozaurów i do dzisiaj można spotkać je w lasach na całym świecie. Nie wszystkie nadają się do trzymania w domach, czego przykładem są między innymi te w rosnące bujnych ogrodach czy lasach. Na polskich parapetach gości paproć pochodząca z Ameryki Południowej i Karaibów. Choć w tych tropikalnych miejscach rośnie naturalnie, w Europie spotkasz ją pod postacią uroczej rośliny doniczkowej, czyli nephrolepis exalta. Przeczytaj więcej o paprotce, którą jest częstym widokiem w polskich domach!
Kwiat nephrolepis – krucha królowa
Nazwa nephrolepis pochodzi od kształtu zawijek, w których są zarodnie. „Nephros” oznacza nerkę, a „lepis” – łuskę. W krajach tropikalnych, z których roślina pochodzi, jest bardzo popularnym mieszkańcem ogrodu, szczególnie w okolicach zbiorników wodnych. Nie ma co się temu dziwić. Nadaje im niepowtarzalnego charakteru i zaprasza do tajemniczej podróży.
Udomowiona paproć nefrolepis, czyli coś na parapet
W Europie, szczególnie północnej, paprotka nefrolepis również znalazła dla siebie dogodne miejsce – domowe parapety. Jako roślina pokojowa jest używana też do bukietów, wieńców, a nawet wiązanek, którym nadaje wyjątkowego charakteru. Jej jasnozielone i zwisające liście są znakiem rozpoznawczym, który chętnie stosowany jest także w grafice. Może skusisz się na paprociowy zakątek w swoim domu?
Nefrolepis – odmiany
Popularną paprotkę kojarzy każdy, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że ta roślina ma bardzo wiele odmian. Różnią się one od siebie upierzeniem, a nawet kształtem liści. Spośród jakich możesz wybierać?
Najpopularniejsze odmiany odmiany paproci domowych to:
- Nephrolepis Bostoniensis – ma bardzo intensywnie zielone i nieco dłuższe liście niż nephrolepis zwyczajna;
- Nephrolepis Bostoniensis nana – to karłowata forma paproci bostoniensis. Podobnie jak ona, ma intensywnie zielone liście, ale przy tym zwarty pokrój;
- Nephrolepis Hilli – paproć o bardzo wąskich, ale jednocześnie podwójnie pierzastych liściach;
- Nephrolepis Norwoodii – liście są podwójnie pierzaste, fryzowane;
- Nephrolepis Piersoni – ta poproć ma pierzastodzielne liście;
- Nephrolepis Roosveltii – bardzo rozłożysta odmiana paproci o fryzowanych liściach;
- Nephrolepis Teddy Junior – ta odmiana ma bardzo ciemne, fryzowane liście;
- Nephrolepis Smithi – to wyjątkowo piękna paproć z czterokrotnie pierzastymi, bardzo delikatnymi liśćmi;
- Nephrolepis Superbissima – nefrolepis z bardzo gęstymi liśćmi;
- Nephrolepis Whitmanii – ta paproć jest niezwykle popularna ze względu na silnie poskręcane drobne listki;
- Nephrolepis Bostone blonde – to nowa odmiana popularnej paproci charakteryzująca się limonkowym ubarwieniem liści;
- Nephrolepis Cordifolia – odmiana pochodząca z Afryki Południowej. Liście ma ciemnozielone, bardzo zwarte i z lekkimi szarpaniami na końcach;
- Nephrolepis Bornstedt – to jedyna odmiana domowej paproci, którą można rozmnażać poprzez zarodniki.
Botanicy cały czas pracują nad nowymi odmianami nefrolepis. Miłośnicy tych urodziwych kwiatów mogą się więc spodziewać niebawem jeszcze piękniejszych liści, które będą dodatkowym urozmaiceniem paprotnej kolekcji.
Paprotka nefrolepis – wymagania
Paprotka nefrolepis nie jest trudna w uprawie, choć trzeba ją uznać za wymagającą.
- Najlepiej rośnie na stanowiskach zacienionych – nie przepada za bezpośrednim słońcem, dlatego postaw ją w oknie północnym lub wschodnim. Wynika to z warunków, w jakich rośnie naturalnie, czyli głęboko w lasach tropikalnych, gdzie nie docierają do niej bezpośrednio promienie słoneczne.
- Młode sadzonki lubią towarzystwo parapetów, ale starsze znacznie lepiej czują się wtedy, gdy wiszą – tak też najlepiej się prezentują.
- Pamiętaj jednak, aby jak najrzadziej ją dotykać – dotyczy to także zasłon i rolet, które mogą podrażniać jej delikatne listki.
Pomimo, że nefrolepis pochodzi z regionów tropikalnych, nie przepada za wysoką temperaturą. Latem najlepiej czuje się, gdy w pomieszczeniu jest około 20 stopni Celsjusza, zimą zaś powinno być maksymalnie 12 stopni Celsjusza.
Paproć nefrolepis – pielęgnacja
Nephrolepis exaltata, czyli paproć wyniosła, potrzebuje bardzo wysokiej wilgotności powietrza, dlatego tak ważne jest jej regularne zraszanie – możesz robić to nawet codziennie! W jej okolicy dobrze jest też postawić pojemniki z wodą, szczególnie w okresie grzewczym, kiedy najczęściej dochodzi do przesuszenia.
Ziemia do nefrolepis i podlewanie paprotki
Bardzo ważna jest ziemia doniczkowa – specjalne mieszanki do paproci zapewniają jej optymalne warunki. Nie masz do niej podłoża? Do ziemi uniwersalnej musisz dodać mech i keramzyt. Możesz pokusić się również o dodanie płatków z włókien kokosowych, które dobrze utrzymują wilgoć.
Paprocie podlewaj często – podłoże musi być stale wilgotne, ponieważ nawet lekkie przesuszenie prowadzi do obumarcia paprotki nefrolepis. Najlepiej robić to 2 razy w tygodniu, a co 3 tygodnie dołączyć odrobinę nawozu, dzięki czemu wzmocnisz kwiat.
Nefrolepis – uprawa
W przypadku paproci najważniejsze jest zapewnienie jej stałej i bardzo dużej wilgotności. Nie przepada ona za przesadzaniem. Od samego początku powinna więc mieć odpowiednio dużą donicę, w której spokojnie będzie mogła się rozrastać. Co roku na wiosnę warto ją przesadzić i tym samym nieco odmłodzić.
Nefrolepis – rozmnażanie i stanowisko
W trakcie wiosennego przesadzania można też wykonać dodatkowe sadzonki. Paproć nefrolepis na końcach rozłogów wytwarza nowe rośliny. Po oddzieleniu od bryły korzeniowej i wsadzeniu do nowej doniczki staną się kolejną ozdobą parapetu.
Paproć domowa żyje około 12 lat i w tym czasie może przybrać dość spore rozmiary. Decydując się na uprawę nefrolepis, pamiętaj, że może ona wymagać całkiem sporego stanowiska.
Magiczny kwiat paproci
Zastanawiasz się, czy paprocie wytwarzają kwiat? Nephrolepis nie zakwita. Wokół kwiatu paproci narosło wiele mitów i przez lata botanicy starali się rozwikłać tę zagadkę. Dzisiaj wiadomo już, że jest to roślina, która ani nie kwitnie, ani nie wydaje owoców. Magiczny kwiat paproci pozostaje więc piękną legendą!
Nie oznacza to, że nie warto w nią wierzyć. Niesamowite pokroje, jakie przyjmuje, sprawiają, że stwarza namiastkę tajemniczego i egzotycznego ogrodu nawet w małych mieszkaniach!
Czy paproć jest trująca?
Właściciele zwierzaków muszą bardzo rozważnie dobierać rośliny do swoich domów. Jeśli zastanawiasz się czy paprotka nephrolepis jest trująca, możesz odetchnąć z ulgą – to kwiat całkowicie bezpieczny dla czworonogów. Paprocie rosnące w lasach są wykorzystywane w medycynie. Okazują się jednocześnie trujące – to też powód, dla którego nie warto prowadzić własnych eksperymentów.
Nefrolepis a właściwości prozdrowotne i walory estetyczne
Jakie korzyści dla twojego zdrowia zapewnia nefrolepis? Zadba o odpowiednie nawilżenie powietrza, a także filtrację. Liście paproci pochłaniają szkodliwy formaldehyd, a nocą produkują tlen. To kolejny powód, dla którego warto ją włączyć do kolekcji roślin ozdobnych.
Nephrolepis to niesamowicie efektowny kwiat, który gości niemal w każdym domu. Paproć wykorzystywana jest także w dekoracji wnętrz, co jeszcze mocniej zwiększa popularność tej rośliny. Choć jej naturalne występowanie obejmuje prawie cały świat, na parapetach gości najczęściej amerykańska odmiana, która ceni sobie dużą wilgotność powietrza.
Chcesz, aby paprotka nefrolepis jak najdłużej cieszyła cię swoim pięknem? Pamiętaj, że ma ona dość spore wymagania, ale do najważniejszych należy odpowiednie podłoże i stale wilgotna gleba. Staraj się wykorzystywać do pielęgnacji produkty przeznaczone specjalnie dla paproci. Jeśli zapominasz o regularnym podlewaniu, pomyśl nad szklanymi kulami, które dodatkowo będą świetną ozdobą do twoich roślin.