Pióropusznik strusi jest gatunkiem paproci należącym do rodziny onokleowatych. Ze względu na swoje walory dekoracyjne, coraz częściej spotkać go można w polskich ogrodach. Warto więc zastanowić się nad zaproszeniem tej rośliny do swojego otoczenia.
Pióropusznik strusi – występowanie w Polsce
W Polsce pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris) występuje na wilgotnych zboczach, mokrych łąkach, leśnych polanach, czy też nad brzegami potoków. Tę okazałą roślinę spotkać można przede wszystkim na pogórzu Karpat i Pienin, w Górach Świętokrzyskich, Bieszczadach i Sudetach Zachodnich. Paproć bywa też rozproszona na nizinach, między innymi w Puszczy Boreckiej i Augustowskiej, na Równinie Warmińskiej – w rezerwacie florystycznym Pióropusznikowy Jar, nad Bobrem i Nysą, czy też w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Warto tu również zaznaczyć, że roślina jest częściowo chroniona od 1946 roku.
Charakterystyka Matteuccia struthiopteris
Ten gatunek paproci charakteryzuje się krótkim kłączem. Wyrastają z niego lejkowato pojedyncze i podwójne pierzaste płonne liście o wysokości od 30 do 150 cm. Odznaczają się tym, że są lancetowate i ostro zwężają się ku dołowi. W okolicach sierpnia i września z wnętrza lejka wyrasta sztywny, jednokrotnie pierzasty zarodnionośny liść, który przypomina strusie pióro – stąd pochodzi nazwa tego gatunku paproci. Początkowo ma on zielony kolor, ale później staje się ciemnobrunatny. Roślina składa się z dwóch rodzajów liści: jedne zaopatrują ją w substancje odżywcze, a drugie wytwarzają zarodniki.
Zasady uprawy i pielęgnacji – czy są trudne?
Ta paproć nie należy do wymagających roślin. Jest bardzo łatwa w uprawie i co więcej, jest w pełni mrozoodporna. Dodatkowo jest bardzo tolerancyjna i dobrze znosi konkurencje korzeni sąsiadujących z nią drzew.
Stanowisko
Roślina preferuje zacienione stanowiska, ale toleruje także półcieniste miejsca, nawet w pełnym słońcu.
Podłoże
Najlepiej rośnie w glebie wilgotnej, próchnicznej z dużym dodatkiem torfu. Na ciężkich glebach wolniej będzie się rozprzestrzeniać.
Podlewanie
Roślina jest wrażliwa na przesuszenie gleby, dlatego warto ją podlewać, gdy przez kilka dni nie występowały opady.
Jakie problemy mogą wystąpić przy uprawie?
Jakie problemy mogą wystąpić przy uprawie tego gatunku paproci? Jak już wiesz, nie jest to roślina wymagająca. Jednak może zdarzyć się tak, że jej liście będą zasychać. Co będzie tego powodem? Odpowiadać będzie za to zbyt suche stanowisko. Roślina ma płytki system korzeniowy, przez co narażona jest na przesuszanie – co stanowczo jej nie służy. Dlatego ważne jest to, żeby podczas przedłużającej się suszy, systematycznie ją podlewać. W takiej sytuacji, dzięki regularnemu podlewaniu, dłużej zachowa ona swoją dekoracyjność.
Sadzenie i rozmnażanie – czy to skomplikowane czynności?
Rozmnażanie pióropusznika odbywa się na dwa sposoby. Pierwszym z nich i zarazem łatwiejszym jest rozmnażanie poprzez rozłogi. Natomiast drugą metodą jest rozsiewanie poprzez zarodniki, co jest bardzo pracochłonne. Sadzenie rośliny odbywa się wiosną lub jesienią i poprzedzić należy je dokładnym oczyszczeniem stanowiska z wszelkich chwastów oraz przekopaniem z rozłożonym kompostem. Trzeba pamiętać, że roślina jest ekspansywna, czyli szybko się rozrasta, więc może zdominować swoich sąsiadów. Po umieszczeniu sadzonek w glebie należy wyściółkować je rozdrobnioną korą lub leśną ściółką.
Ile kosztuje sadzonka pióropusznika? Gdzie można ją kupić?
Zastanawiasz się, ile kosztuje sadzonka tej okazałej rośliny? Koszt sadzonki wykopanej prosto z gruntu zaczyna się od 3 złotych za sztukę. Możesz także kupić ją w okresie wegetacyjnym – oferowana jest wtedy w doniczce na przykład o średnicy 11 centymetrów. Ta wersja jest oczywiście droższa, bo kosztuje około 12 złotych.
Gdzie kupić sadzonkę pióropusznika strusiego?
Sadzonkę pióropusznika kupisz praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Coraz częściej można ją także nabyć poprzez zakupy online w sklepach internetowych. Liczba takich sklepów i ofert stale się powiększa, więc wybór jest duży.
Dekoracyjne zastosowanie wieloletniej paproci
Gdzie można wykorzystać pióropusznika? Jest to dekoracyjna roślina, która najlepiej prezentuje się w dużych ogrodach. To właśnie na większych przestrzeniach można w pełni wyeksponować jego oryginalność – okazałą budowę i niepowtarzalny pokrój. Matteuccia struthiopteris bardzo dobrze prezentuje się również nad zbiornikami wodnymi, na przykład nad strumieniami lub oczkami wodnymi. Wykorzystywany jest także jako roślina okrywowa w ogrodach i parkach. Świetnie komponuje się też z paprociami o innym pokroju i kolorze, a także z roślinami takimi jak niezapominajki, hosty, parzydła leśne i azalie.
Wiesz już, jakie wymagania ma pióropusznik strusi. Jeśli zdecydowałeś się na posadzenie tej wieloletniej paproci, to pamiętaj, żeby zapewnić jej podstawowe warunki do uprawy.