Asplenium w naturze występuje w Chinach, Japonii i na Tajwanie, a w warunkach domowych jest uprawiane w doniczce. W naturze rośnie w wilgotnych lasach zarówno w poszyciu, jak i na drzewach – jest epifitem. Dlaczego zanokcica nie lubi ostrego słońca? Jak zapewnić jej odpowiednią wilgotność powietrza? Jaka temperatura jest dla niej optymalna do wzrostu? Przeczytaj, by się poznać odpowiedzi.
Jak wygląda Asplenium?
Zanokcica wytwarza długie, wąskie, jasnozielone liście, które sztywne i łukowato wygięte. Tworzą gęstą rozetę, która może dorastać do około 45 cm. Liście na zewnątrz są błyszczące, a na spodzie bardziej matowe. Nerw główny jest wyraźny, dobrze zaznaczony, a nerwy boczne dużo mniej widoczne. Na spodniej części sporofili – liści zarodnionośnych, można zauważyć skupiska zarodni. Paproć Asplenium wyrasta z kłączy.
Rodzaje Asplenium
Rodzaj kojarzy się przede wszystkim z zanokcicą gniazdową, jednak obejmuje kilkadziesiąt gatunków paproci. Są wśród nich także takie, które można uprawiać w ogrodzie:
- zanokcica skalna;
- zanokcica murowa;
- zanokcica zielona.
W domu, poza Asplenium nidus, najczęściej można spotkać zanokcicę bulwkowatą, japońską i północną.
Zanokcica gniazdowa
Najczęściej uprawianym w domach gatunkiem jest zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus). W naturalnym środowisku rośnie w koronach drzew. Długość jej liści w warunkach domowych wynosi 50-60 cm. Tworzą one swoisty lejek, który służy do zbierania wody.
Uprawa Asplenium
Warunki, jakie zostaną stworzone paproci asplenium w domu, powinny odzwierciedlać jej naturalne miejsce bytowania. Oczywiście w mieszkaniach nie jest uprawiana na drzewach, a w doniczce, jednak część z tych warunków jesteś w stanie odwzorować.
Stanowisko dla Asplenium
- Stanowisko dla paproci zanokcicy nie powinno być zbyt jasne, ale zbyt ciemne miejsce też nie będzie odpowiednie.
- Pamiętaj, by koniecznie osłonić ją przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Ostre słońce może powodować blaknięcie jej liści.
- Zanokcica to kwiat, który dobrze czuje się na wschodnim, północnym lub północno-wschodnim parapecie. Może być postawiona także w głębi jasnego pomieszczenia.
- W związku z tym, że to roślina pochodząca z krajów tropikalnych, potrzebuje dość wysokich temperatur, najlepiej w zakresie 20-24°C. W zimie temperatura nie powinna spadać poniżej 16°C, choć optymalne będzie 18°C.
- Warto zwrócić uwagę na to, że Asplenium to paproć, która potrzebuje nie tylko ciepłego powietrza, lecz także odpowiedniego podłoża. W zimie może stać nad kaloryferem. Pamiętaj wtedy, żeby często ją zraszać.
Podlewanie Asplenium
Wiosną i latem podłoże zanokcicy powinno być stale wilgotne, lecz nie mokre. Podlewaj ją często niewielką ilością miękkiej wody. Świetnie sprawdzi się woda przegotowana, odstana lub deszczówka. Koniecznie powinna mieć temperaturę pokojową. Zimą możesz pozwolić na lekkie przeschnięcie podłoża pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Ogranicz wtedy dostarczanie wody roślinie.
Pamiętaj też, że paproć Asplenium wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Lubi częste, obfite spryskiwanie miękką wodą. Dobrym pomysłem jest również postawienie jej obok nawilżacza powietrza lub podstawki z wilgotnym keramzytem.
Nawożenie Asplenium
Raz w tygodniu, przy okazji podlewania, zadbaj też o nawożenie zanokcicy. Powinno być ono częste, lecz nisko stężonym nawozem. W sklepach ogrodniczych znajdziesz specjalne nawozy przeznaczone dla paproci. Zanokcica na brak nawożenia może reagować zahamowaniem przyrostu, więc nie zaniedbuj tego aspektu pielęgnacji.
Rozmnażanie Asplenium
Rozmnażanie paproci zanokcicy zależy od gatunku. W przypadku zanokcicy gniazdowej czy japońskiej jest ono utrudnione, ponieważ odbywa się przez zarodniki. Zanokcicę bulwkowatą i żyworodną można mnożyć przez tak zwane rozmnóżki. Oddziela się je od rodziny matecznej, by wsadzić do wilgotnego podłoża. Najlepiej nada się do tego mieszanina torfu ze żwirem.
Asplenium – błędy uprawowe
Na co uważać, jeśli masz zanokcicę? Kwiat na większość błędów w uprawie reaguje przebarwieniami na liściach. Mogą one świadczyć o wielu zaniedbaniach:
- Asplenium jest w zbyt suchym otoczeniu – końcówki i brzegi liści zasychają;
- paproć zanokcica ma nadmiar wilgoci – na liściach pojawiają się żółte plamy;
- roślina stoi w zbyt jasnym miejscu – liście bledną.
Jeśli popełniasz te błędy często, Asplenium stanie się mniej odporne także na szkodniki roślin, takie jak przędziorki czy tarczniki.
Zanokcica to paproć, która kształtem liści wyróżnia się wśród innych przedstawicieli tego rodzaju. Niezaprzeczalnie jej dużym atutem jest to, że możesz postawić ją w miejscu, gdzie nie ma bardzo dużej ilości światła. Bez wątpienia stanie się świetną ozdobą każdego domu.