Lipa jest jednym z najpopularniejszych drzew w Polsce. To rośliny długowieczne i rosnące do naprawdę pokaźnych rozmiarów. Sprawdź, jakie zastosowanie ma ten typ drzewa i jak poprawnie je sadzić.
Masz dużą działkę lub ogród w pobliżu domu? W takim razie koniecznie zainwestuj w sadzonki lipy. Obecność tego drzewa w ogródkach niesie ze sobą wiele korzyści. Lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos) to tylko jeden z wielu gatunków tej rośliny. Jeśli już decydujesz się na posadzenie tego długowiecznego drzewa, zapamiętaj że jego korona jest mocno rozłożysta, natomiast liście aksamitnie miękkie. To rodzaj drzewa, które zalicza się do grupy aż 30 gatunków jednej rośliny. Możesz ją posadzić na prywatnej posesji, a także w miejscach użytku publicznego. Drzewka nie mają wygórowanych wymogów glebowych, dlatego prawdopodobnie przyjmą się wszędzie tam, gdzie tylko chcesz.
Lipa – charakterystyka rośliny
Lipa występuje w wielu odmianach na terenie Polski, choć według specjalistów popularnych gatunków jest około 30. Największą popularnością na terenie kraju cieszy się odmiana lipy szerokolistnej, która występuje naturalne na obszarach leśnych. Możesz także posadzić ją we własnym ogrodzie. Lipa jako drzewo jest duża i osiąga wysokość nawet do 30 metrów. Zwróć uwagę na gałęzie tej rośliny – te są pokryte sercowatymi liśćmi o delikatnej strukturze. Listki w okresie kwitnienia tworzą piękną, rozłożystą koronę drzewa w kształcie szerokojajowatym lub kulistym. Chcesz wiedzieć, kiedy przypada okres kwitnienia tej rośliny? Najczęściej pierwsze oznaki pojawiają się już na przełomie czerwca i lipca. Pamiętaj, że to właśnie wtedy kwiaty lipy są największe i przyciągają uwagę niesamowitym zapachem. Oprócz powyższych lipa potrafi rosnąć w sprzyjających warunkach nawet przez kilkaset lat.
Lipa – dlaczego warto posadzić ją w ogrodzie?
Jest wiele powodów, które zachęcają do posadzenia lipy w ogrodzie lub na działce. Drewno lipowe to popularny surowiec, z którego wytwarza się meble i inne drewniane wyroby, np. instrumenty muzyczne. To wszystko za sprawą tego, iż drewno lipy jest miłe w dotyku i jednocześnie wytrzymałe. Z olejków wydobywających się z pnia lipy możesz tworzyć olejki eteryczne, a także wydobyć z nich liczne właściwości lecznicze. Dużym atutem lip sadzonych w parkach oraz prywatnych ogrodach są aspekty wizualne. Po wyrośnięciu sadzonek na pewno docenisz ich właściwości ozdobne.
Zwróć uwagę na fakt, iż lipa jest wysoce odporna na oddziaływanie silnego wiatru i jednocześnie doskonale chroni przed nim np. nieruchomości. Wystarczy, że posadzisz w ogrodzie pachnące i wytrzymałe lipy z dowolnego gatunku. Dzięki temu wiatr nie będzie już twoim problemem. Przy pomocy sadzonek lipy stworzysz też mocny żywopłot, który także zapewnia kompleksową ochronę przed podmuchami silnego wiatru.
Lipa i jej właściwości
Ogromną zaletą, jaką wyróżniają się wszystkie gatunki lip, jest ich miododajność. Oznacza to, że drzewa lipy są odwiedzane w okresie kwitnienia przez setki pszczół poszukujących pożywienia. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu, a sam miód lipowy uznawany jest za wysoce zdrowotny i jeden z najlepszych surowców pozyskiwanych z drzew. Według specjalistów pomaga w przeziębieniach, podczas grypy, a także ma działanie wykrztuśne. Wyciągi z lipy stosuje się często w medycynie do produkcji np. syropów. Kwiaty lipy stanowią pomocny surowiec leczniczy wpływający na takie problemy, jak:
- schorzenia nerek;
- problemy z oddawanie moczu;
- nerwicę;
- zmniejsza napięcie mięśni;
- wspomaga pracę dróg oddechowych;
- leczy zapalenia spojówki;
- bezsenność.
Lipa jako surowiec lekarski i miododajny doskonale działa na kaszel i wiele innych chorób. Nektar z lipy po obróbce jest przyjemnie słodki. Zapamiętaj, że regularne stosowanie naparów z kwiatów lipy niweluje nadmierne napięcie i oddziałuje na organizm uspokajająco. Tego typu związki przeciwzapalne obecne w kwiatach lipy możesz też dodać do kąpieli w celu poprawy swojego samopoczucia. Pamiętaj! Kwiatostany lipy zbieraj wyłącznie w bezdeszczowe dni, a następnie osuszaj je w zacienionym i przewiewnym miejscu.
Jakie gatunki lipy występują w Polsce?
W Polsce możesz natknąć się na dwa popularne gatunki lipy, a mianowicie:
- lipa drobnolistna (Tilia cordata);
- lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos).
Pierwszy z gatunków kwitnie nieco później od lipy szerokolistnej, a także cechuje się nieco drobniejszymi listkami. Lipa szerokolistna ma liście sporych rozmiarów, a kwiatostany zawierają nieco mniejszą ilość kwiatów o dobroczynnych właściwościach. Każdy gatunek lipy rośnie dość powoli. Dopiero po osiągnięciu wieku ponad 100 lat drzewo zaczyna swój szybszy wzrost, a ten hamuje dopiero po upływie nawet 300–400 lat.
Jak uprawiać lipę?
Uprawa lipy jest stosunkowo prosta i wymaga tylko spełnienia określonych gatunków glebowych. Najlepsza ziemia do sadzenia lipy to taka, która jest wysoce przepuszczalna. Drzewa tego typu mogą rosnąć zarówno na stanowiskach mocno nasłonecznionych, jak i tych zacienionych (w tym przypadku wzrost jest o wiele wolniejszy). Lipa jest mocno tolerancyjna na zanieczyszczenia powietrza, dzięki czemu możesz posadzić ją nawet w centrum miasta. Kupując drzewka w doniczkach, możesz sadzić je przez cały okres wegetacyjny, natomiast te z bryłą korzeniową najlepiej osadź w glebie jesienią lub wiosną.
Nawet starsze okazy lipy dobrze znoszą cięcie i formowanie, dzięki czemu bez problemu możesz stworzyć z rosnących sadzonek wyprofilowany żywopłot. Tego typu rośliny zalecane są do stosowania w dużych ogrodach ze względu na pokaźne rozmiary dorosłych drzew w wieku kilkudziesięciu lub kilkuset lat.