Trawa na suche tereny to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Jakie gatunki najlepiej sprawdzają się w suchej glebie? Lepiej wysiewać je pojedynczo, czy zdecydować się na gotową mieszankę? Podpowiadamy.
Większość najbardziej popularnych gatunków traw ozdobnych dobrze radzi sobie w polskim klimacie. Nie są to również rośliny, które wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednocześnie zmieniający się klimat rzuca nam pod nogi coraz to nowe wyzwania. Lata są coraz cieplejsze, a susza staje się bardzo powszechnym zjawiskiem. Jaka trawa na suche tereny będzie optymalnym rozwiązaniem? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Trawa na suche tereny – roślina do zadań specjalnych
Trawnik przed domem nierzadko spełnia reprezentacyjną rolę. Nic dziwnego, że większości osób zależy na tym, aby tworzące go rośliny rosły bujnie i dobrze się rozwijały. Niestety, nie wszyscy mają dostęp do żyznej gleby. Niski poziom wód gruntowych, czy duże nasłonecznienie mogą wpływać negatywnie na niektóre gatunki roślin.
Jeżeli doświadczasz tego typu problemów, najlepszym rozwiązaniem dla ciebie może okazać się wybór gatunków odpornych na suszę. Nie powinieneś mieć problemu z jej znalezieniem, ponieważ trawa na suche tereny to szerokie pojęcie, w którym mieści się wiele popularnych i efektownych gatunków.
Trawa na suche tereny – popularne gatunki
Kostrzewa czerwona (Festuca rubra)
Popularnym gatunkiem trawy na suche tereny jest kostrzewa czerwona. Wywodzi się z rodziny wiechlinowatych i jest jedną z najpowszechniej występujących w Polsce traw.
Roślina ma zdolności przystosowawcze. Można spotkać ją zarówno na łąkach, jak i nieużytkach. Pomimo doskonałych właściwości paszowych nie jest chętnie uprawiana na pastwiskach. Powodem jest smak, który nie odpowiada większości zwierząt gospodarskich.
W przydomowych ogrodach kostrzewa czerwona tworzy gęstą i równomierną darń. Rośnie nawet w jałowych glebach i jest bardzo odporna na susze. Znakomite cechy użytkowe sprawiły, że w hodowli znajdziesz rozliczne odmiany tego gatunku.
Życica trwała (Lolium perenne)
Bardzo odporna na suszę jest również życica trwała, trawa wieloletnia, która ze względu na swoje właściwości adaptacyjne bywa uznawana za chwasta. Znajdziesz ją jednak w bardzo wielu gotowych mieszankach traw przeznaczonych na tereny wyjątkowo wymagające i narażone na suszę.
Roślina tego gatunku tworzy luźne kępki. Ze względu na dużą ekspansywność nie zaleca się wysiewania jej w pobliżu roślin użytkowych. Jeżeli szukasz mieszanek na stanowiska, które są nie tylko suche, ale także nasłonecznione raczej unikaj życicy. Jej kępki w pełnym słońcu mogą wysychać a przez to wyglądać nieestetycznie na tle innych gatunków.
Wiechlina łąkowa (Poa pratensis)
Odporna na polskie warunki jest również wiechlina łąkowa – trawa ozdobna z rodziny wiechlinowatych. Tworzy gęstą i zwartą darń. Szybko rozpoczyna okres wegetacyjny. Bardzo dobrze radzi sobie w trudnych warunkach, dlatego świetnie sprawdzi się w roli trawy na suche tereny.
To jedna z najpowszechniejszych traw ozdobnych i użytkowych. Nie ma szczególnych potrzeb w kwestii pielęgnacji. Podlewa się ją wyłącznie w przypadku bardzo długo przeciągającej się suszy.
Wiechlina łąkowa bardzo dobrze znosi koszenie. Odpowiednio przeprowadzone znacznie zagęści darń. Raz w roku można zasilić trawę specjalnie przygotowanym nawozem, jednak nie jest to zabieg konieczny.
Kostrzewa trzcinowa (Festuca arundinacea)
Bardzo ciekawym a jednocześnie powszechnym przykładem trawy na suche tereny jest kostrzewa trzcinowa. Gatunek występuje w bardzo wielu odmianach, które można podzielić na użytkowe oraz te przeznaczone na trawniki. Te ostatnie są nieco niższe i zazwyczaj osiągają wysokość około 80 cm.
Tak jak większość traw przeznaczonych do przydomowych ogrodów kostrzewa nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Najważniejszym zabiegiem jest koszenie, które warto powtórzyć dwa-trzy razy w roku. Jeżeli chcesz uzyskać soczyście zielony kolor dobrym pomysłem może okazać się zasilenie rośliny nawozem. Nie jest to jednak konieczne.
Trawa wieloletnia tego gatunku jest łatwa w uprawie i odporna na suszę. Najlepiej sprawdzą się gleby bogate w fosfor i azot, jednak kostrzewa trzcinowa poradzi sobie niemal w każdym podłożu.
Mieszanki traw do suchej gleby – jak kupować?
Znasz już najpopularniejsze gatunki traw na suche tereny. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wysiewaniem trawnika zapewne zastanawiasz się, czy każdy z tych gatunków warto sadzić oddzielnie i który wybrać. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór specjalnie przygotowanej przez producenta mieszanki traw przeznaczonych na piaszczyste i suche tereny.
W sklepach ogrodniczych znajdziesz wiele tego typu produktów. Zazwyczaj w mieszankach znajdują się nasiona przynajmniej dwóch z wymienionych powyżej gatunków. Łączy je bowiem to, że są odporne na brak wody, a jednocześnie dopełniają się nawzajem.
Dobrze dobrana mieszanka będzie prezentowała się fantastycznie przez całe lato, a jednocześnie pozwoli ci na oszczędzenie wody, którą trzeba by było wykorzystywać do podlewania innych gatunków. Jednocześnie warto pamiętać o tym, aby wybierać mieszanki dobrej jakości. Wówczas ryzyko nieplanowanego wysiania groźnych chwastów jest znacznie niższa.
Pamiętaj także że wiele gatunków, które świetnie radzą sobie w suchych glebach jest jednocześnie niezwykle ekspansywna. Trawy takie jak życica trwała mogą znacznie zaszkodzić wysiewanym w okolicy roślinom użytkowym, dlatego czasami lepszym rozwiązaniem będzie poszukanie mieszanki, w której nie ma jej nasion.
Podsumowanie
Trawa na suche tereny to rozwiązanie idealne dla osób, które w swoich przydomowych ogrodach nie dysponują bardzo żyzną i wilgotną glebą. Przedłużające się przerwy w opadach deszczu to coraz powszechniejsze zjawisko podczas letnich miesięcy. Właśnie z tego powodu wybór odpornych na suszę gatunków trawy opłaca się bardziej niż ciągłe podlewanie bardziej wymagających gatunków. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup specjalnie skomponowanej gotowej mieszanki traw na suche tereny.