Nie sposób wymienić wszystkich zastosowań i korzyści, jakie daje agrowłóknina – zwłaszcza odpowiednio dopasowana i właściwie wykorzystana. Poznaj jej rodzaje i dowiedz się, jak zastosować ją w twoim ogrodzie.
Agrowłóknina to specjalnie zaprojektowany materiał, który znajduje zastosowanie w praktycznie każdej uprawie. Chroni przed niskimi temperaturami, utrudnia wzrost chwastom i jest niezastąpiona przy ściółkowaniu. Jej zastosowanie natomiast zależy od rodzaju i parametrów konkretnego rodzaju i niczym nietypowym jest zastosowanie kilku typów agrowłókniny w ciągu jednego sezonu.
Czym jest agrowłóknina?
Często określana jako folia przeciwko chwastom agrowłóknina jest w rzeczywistości specjalną tkaniną złożoną z polipropylenowych włókien, których struktura umożliwia cyrkulację powietrza i przepuszczanie wilgoci. Jej właściwości pozwalają m.in. na zacienienie wybranych obszarów ogrodu, co uniemożliwia chwastom wzrost, ale z drugiej strony nie sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii chorobotwórczych. Występuje w różnych formach, najczęściej sprzedawana jest w rolkach o szerokości od 1 do 2 metrów i długości do 50 metrów. Z uwagi na materiał, z którego jest wykonana, może być przechowywana, jak i stosowana przez lata.
Agrowłóknina ogrodowa – rodzaje i zastosowania
Pod terminem agrowłóknina kryje się szeroka gama produktów o odmiennym wyglądzie, strukturze i zastosowaniach. Wśród najważniejszych i najczęściej wykorzystywanych rodzajów bez wątpienia warto wymienić agrowłókninę czarną, białą i wiosenną. Różnią się one gramaturą (a więc grubością), która przekłada się na ich trwałość i zdolność do ochrony przed niskimi temperaturami, a także kolorem, ułatwiającym ich identyfikację. Poznanie właściwości każdej z nich pomoże ci lepiej dopasować je do swoich potrzeb.
Agrowłóknina biała – ochrona, nie tylko zimową porą
Najczęściej stosowane są do ochrony przed mrozem, zwłaszcza przed mrozem. Agrowłóknina biała ma zwykle gramaturę od 50 do 80 g/m², która zapewnia jej sporą odporność na warunki atmosferyczne (częściowo chroni nawet przed gradem) i uszkodzenia fizyczne oraz dobrą izolację termiczną. Nadaje się również do zimowego owijania drzew i krzewów, a także tworzenia konstrukcji, namiotów i parawanów chroniących przed przymrozkami. Biały kolor pozwala odbijać promieniowanie słoneczne, dzięki czemu sadzonki się nie nagrzewają nadmiernie i nie zachodzi ryzyko ich rozhartowania.
Agrowłóknina czarna i kolorowa – niezastąpiona w ściółkowaniu
Te rodzaje włóknin przygotowane zostały głównie z myślą o ściółkowaniu – dobrze chroni przed wysychaniem i chwastami. Najczęściej jest czarna, ale spotyka się również brązowe czy ciemnozielone warianty. Jej gramatura jest wyższa – zazwyczaj 50 do 100 g/m², a grubość wynosi nawet do 3 mm. Jej ciemny kolor pomaga w podnoszeniu temperatury gleby, dzięki skuteczniejszej absorpcji promieni słonecznych, co jest pożądane w przypadku wielu gatunków roślin, głównie ciepłolubnych, np. truskawek. Z kolei w przypadku tych o wrażliwszym na temperatury systemie korzeniowym konieczne może okazać się posypanie korą czy żwirem, które sprawdzą się jako ściółki organiczne.
Agrowłóknina wiosenna – najcieńsza, ale ważna osłona
To najlżejsza ze stosowanych w ogrodnictwie agrowłóknin, najczęściej również o kolorze białym. Zwykle jej gramatura wynosi od 15 do 30 g/m². Jest lekka i elastyczna i zapewnia roślinie optymalne warunki wczesną wiosną, m.in. chroniąc przed przegrzaniem, ale również przymrozkami. Bardzo dobrze przepuszcza wodę i pozwala kontrolować rozwój sadzonek po siewie. Dlatego najczęściej jest stosowana właśnie po siewie i po wschodach, ale także do osłaniania roślin o wrażliwych na przymrozki pąkach. Z uwagi na swoje właściwości jest dość nietrwała i łatwa do uszkodzenia.
Agrowłóknina i agrotkanina to nie to samo
Choć niekiedy są ze sobą mylone, to w rzeczywistości są to dość odległe od siebie rozwiązania. Agrotkanina jest sprzedawana w postaci mat, które są lekkie, przepuszczają wodę i wytrzymałe, ale połyskliwe, i śliskie. Nie każda ściółka się na niej utrzyma – kamień i żwir tak, ale np. kora już niezbyt. Nie powinno jej się stosować przy zabezpieczeniu zboczy i skarp, a z uwagi na niższą przepuszczalność wilgoci i powietrza nie jest najlepszym rozwiązaniem do osłaniania sadzonek.
Jak układać i mocować agrowłókninę przy uprawach?
W przypadku agrowłókniny ściółkującej, zanim przystąpisz do układania, powinieneś odpowiednio przygotować glebę. Niezbędne zatem okaże się uprzednie jej oczyszczenie, wyrównanie i spulchnienie. Nie ma ona stron, a do jej mocowania możesz wykorzystać metalowe lub plastikowe szpilki. W przypadku wiosennej agrowłókniny ważne jest, aby nie naciskała ani deformowała sadzonek, które na początkowym etapie nie są jeszcze zbyt stabilne. Brzegi powinno się przysypać, a co ok. 1–1,5 m położyć ciężkie przedmioty. Z uwagi na jej delikatność nie sprawdzą się szpilki.
Pierwsza agrowłóknina czy roślinki na ogrodzie?
Jeśli na twoim ogrodzie nie rosną jeszcze żadne rośliny, to ułożenie argowłókniny będzie najwygodniejszym rozwiązaniem – po prostu wykonasz otwory (w kształcie litery X lub Y) i dokonasz nasadzeń, wykonując dołek. Jedynym minusem takiego rozwiązania będzie konieczność wyczyszczenia włókniny z naniesionej ziemi. Oczywiście możliwe jest działanie w odwrotnej kolejności – najpierw nasadzenie, a później ułożenie włókniny, ale związane jest ono z większą ilością pracy i większą szansą na uszkodzenie roślin podczas przekładania przez folię ochronną.
Co jeszcze warto wiedzieć o agrowłókninie?
Agrowłóknina w odróżnieniu od folii co prawda nie chroni całkowicie przed odparowaniem wody z gleby, ale spowalnia ten proces bez ryzyka przegrzania, czy rozwoju grzybów i bakterii. Nie ma żadnych przeciwskazań do korzystania z agrowłókniny na chwasty o każdej porze roku, choć najłatwiej robić to wiosną lub jesienią. Po jej zdjęciu ogrodnik powinien dokładnie ją oczyścić i osuszyć, a następnie ułożyć w miejscu, na które nie będzie bezpośrednio świeciło słońce. Odpowiednio przechowywana będzie służyła przez wiele sezonów.
Agrowłóknina – przeciw chwastom i nie tylko
W uprawach roślin rola agrowłókniny jest nie do przecenienia. Nie tylko zapewnia ochronę systemu korzeniowego roślin, ale również gwarantuje optymalny poziom powietrza i wilgoci, redukując przy tym występowanie chwastów i zabezpieczając przed przymrozkami.