Rozsadzanie roślin ogrodowych lub doniczkowych nie zawsze należy do najprostszych. Od odpowiednio przeprowadzonego procesu zależy to, czy roślina się przyjmie, czy jednak uschnie. Pomocny w tym jest ukorzeniacz. Jak z niego korzystać?
Prawdopodobieństwo udanego rozsadzania sadzonek zależy w dużej mierze od tego, w jakim stanie jest system korzeniowy rośliny oraz od odpowiedniego przygotowania do tego zadania. Czasami nieocenione okazują się środki chemiczne. Wśród nich znajduje się ukorzeniacz. Sprawdź, czym się charakteryzuje i kiedy warto z niego skorzystać.
Czym jest ukorzeniacz?
Ukorzeniacz to preparat chemiczny, który pomoże ci ukorzenić rośliny rozmnażane przy pomocy sadzonek pędowych zielnych, półzdrewniałych i zdrewniałych. W składzie środka znajdują się syntetyczne hormony roślinne, które znane są również jako auksyny. Ich zadaniem jest pobudzenie wzrostu komórek rośliny. Preparaty dostępne są w różnej postaci. Najczęściej są to postać proszku, płynu, żelu lub tabletek. Skład poszczególnych ukorzeniaczy może się różnić, dlatego warto zapoznać się z nim przed podjęciem decyzji zakupowej. Standardowo ukorzeniacze zawierają: kwasy: α-naftylooctowy (naa), u-indolilooctowy (iaa) oraz u-indolilomasłowy (iba). Niektóre środki są dodatkowo wzbogacone o witaminy, środki grzybobójcze i mikroelementy w tym m.in.: miedź, fosfor, żelazo, potas, bor, cynk i molibden. Z jednej strony ukorzeniacz pomaga ukorzenić się roślinie, a z drugiej zabezpiecza ją przed chorobami, działaniem szkodliwych drobnoustrojów oraz gniciem.
Na czym polega jego działanie?
Atutem tego produktu jest to, że wykazuje skuteczność zarówno w przypadku sadzonek półzdrewniałych, sadzonek zdrewniałych, jak i sadzonek zielnych. Rola ukorzeniacza jest znacząca. Z jednej strony wspiera ukorzenianie się roślin, w tym drzew i krzewów, a z drugiej odpowiada za lepszy rozwój owoców. Po jego zastosowaniu wyraźnie zwiększa się skuteczność rozmnażania roślin. Właśnie dlatego warto stosować ukorzeniacze w domu i w ogrodzie. Są również jednym z podstawowych wyborów w przypadku szkółek, czy też hodowli roślin doniczkowych.
Jaką rolę spełnia korzeń w roślinie?
Zanim zdecydujesz się na ukorzeniacz, warto zastanowić się nad tym, jaką rolę w roślinie spełnia korzeń. Jest ona kluczowa. Przede wszystkim odpowiada on za stabilność i kondycję zdrowotną rośliny, a także jej prawidłowy rozwój. Ponadto system korzeniowy pełni rolę kotwicy, która przytrzymuje dorosłe rośliny i sadzonki w podłożu. W związku z tym tworzenie się korzeni to niezwykle istotny etap rozwoju rośliny. Odpowiednio poprowadzony przełoży się na lepsze pobieranie przez nią składników mineralnych i wody, a także magazynowanie substancji zapasowych i oddawanie ich w sytuacjach kryzysowych.
Przykładowe typy ukorzeniaczy
Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów ukorzeniaczy do kwiatów i innych roślin balkonowych. Użycie ukorzeniacza możliwe jest w odniesieniu do różnych grup roślin, w zależności od realnych potrzeb hodowcy. Podstawowy podział obejmuje takie typy jak:
- A – ma zastosowanie w przypadku ukorzeniania się sadzonek zielnych i półzdrewniałych, w tym m.in.: hortensji, jałowców, różanecznika, azalii, czy róż;
- B – tego rodzaju preparaty stosuje się w przypadku ukorzeniania roślin domowych oraz balkonowych. Jest rekomendowanym ukorzeniaczem także w przypadku upraw szklarniowych. Sprawdza się w przypadku takich gatunków roślin jak m.in.: pelargonie, chryzantemy i dalie;
- AB – stosuje się go do krzewów i drzew, które trudno się ukorzeniają. Dotyczy to m.in.: leszczyny, berberysów, magnolii, cisów i świerków oraz innych iglaków, czy winorośli;
- B2 – najbardziej uniwersalny preparat, który ma szerokie zastosowanie. Z powodzeniem sprawdzi się w przypadku korzeni roślin zielonych i innych grup, w tym m.in. goździków, wrzosów, forsycji, cyprysików i innych.
Inne popularne środki to Z, D, ZD.
Rozmnażanie i produkcja sadzonek – co jest ci potrzebne?
Rozmnażanie roślin w skali domowej i przemysłowej wymaga odpowiedniego przygotowania. Do przeprowadzenia tego procesu potrzebujesz przede wszystkim sadzonek zielonych lub innych, małych doniczek, do których będziesz je przesadzać, torfu i ziemi z kompostem, a także ukorzeniacza. Ten zwiększy twoją skuteczność i będzie wspomagać rozwój korzeni. Najczęściej ukorzeniacze mają postać proszku, który dokładnie oblepia podstawę sadzonki i inne części rośliny. Proces polega na zanurzeniu końcówki sadzonki w proszku. Aby usunąć nadmiar proszku, należy delikatnie wstrząsnąć rośliną, a następnie bezpośrednio umieścić ją w przygotowanym stanowisku.
Jak przygotować preparat we własnym zakresie?
Co ciekawe, skuteczny środek można przygotować we własnym zakresie. Do tego potrzebne są naturalne składniki, które często mamy pod ręką. Choć domowy i naturalny preparat nie ma hormonów roślinnych, to jednak posiada inne cenne mikroskładniki. W tym celu wykorzystuje się m.in. cynamon, miód, ocet jabłkowy, aspirynę i miąższ z aloesu. Po jednej łyżeczce tych substancji miesza się ze szklanką ostudzonej wody, a następnie podlewa domowym środkiem roślinę.
Ile kosztuje ukorzeniacz?
Cena ukorzeniacza może się różnić w zależności od tego, jaki rodzaj środka i objętość opakowania zostaną wybrane. Standardowo paczka kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Przy zakupie zadbaj o to, aby dany środek był rekomendowany pod kątem roślin, które chcesz skutecznie rozsadzać. Jedno jest pewne. Zastosowanie ukorzeniacza wpłynie korzystnie na rozwój sadzonek roślin.