Jeżeli chcesz zasadzić w swoim ogrodzie drzewo, które jednocześnie nie będzie osiągało dużych rozmiarów, możesz postawić na gatunek Betula nana. Brzoza karłowata to, jak sama nazwa wskazuje, niewielki krzew liściasty z rodziny brzozowatych (Betulaceae). Jest znacznie mniejsza od swoich licznych kuzynek, jednak nie ustępuje im urodą oraz prezencją. Nie bez znaczenia jest także fakt, że nie ma zbyt dużych wymagać bytowych. Z tego artykułu dowiesz się, jak skutecznie ją uprawiać.
Brzoza karłowata – występowanie
Swoje niewielkie rozmiary brzoza karłowata nana zawdzięcza miejscu swojego występowania. Naturalnie rośnie przede wszystkim w chłodnym i surowym klimacie. Można spotkać ją między innymi na Grenlandii, na Alasce, w północno-zachodniej Azji i Kanadzie. Jest charakterystycznym elementem tundry. W Polsce jest to gatunek ściśle chroniony, uznawany za relikt glacjalny. Rośnie tylko na ściśle wydzielonych stanowiskach reliktowych:
- w górach Bystrzyckich;
- w górach Izerskich;
- na Pojezierzu Chełmińskim.
Brzoza karłowata nana – pokrój
Brzoza karłowata to niewielki krzew, który osiąga wysokość nie więcej niż 2 metrów. Jej liście są bardzo małe, mają okrągławy kształt i ząbkowane lub karbowane liście. Latem są one ciemnozielone, jesienią stają się żółtobrązowe a na zimę opadają. Młode pędy mają lekko czerwonawe zabarwienie.
Młode pędy są omszone i owłosione. Dopiero po jakimś czasie stopniowo łysieją aż w końcu stają się nagie. Jest to krzew jednopienny, a jego kwiatostany powszechnie nazywane są baziami lub kotkami.
Kwiaty męskie i żeńskie wyrastają w oddzielnych kwiatostanach. Kotki męskie, czyli kwiaty w formie bazi wykształcają się jesienią i zimują na pędach pod postacią pąków. Żeńskie zimują na bocznych krótkopędach i wyrastają wiosną w tuż obok pojedynczych listków.
Betula nana – uprawa i pielęgnacja
Brzoza karłowata świetnie sprawdzi się w roli krzewu ozdobnego. Można z powodzeniem sadzić ją na skalniakach lub wrzosowiskach. Będzie pasowała do ogrodów naturalistycznych. Jej uprawa nie jest trudna. Warto jednak poznać kilka zasad, które znacznie ją ułatwiają.
Stanowisko
Brzozę karłowatą dobrze posadzić na wzniesieniu. W ten sposób unikniesz ryzyka zastojów wody. Ze względu na płaski i rozbudowany system korzeniowy z reguły nie poleca się sadzenia jej w pobliżu ścieżek lub podjazdów wyłożonych kostką. Wybieraj w miarę możliwości stanowiska nasłonecznione. Krzew jednak da sobie radę również w tych nieco zacienionych.
Parametry gleby
Wymagania co do podłoża w przypadku tej rośliny nie są szczególnie wyśrubowane. Jeżeli masz taką możliwość, zasadź ją jednak w glebie, która jest jak najbardziej żyzna i próchnicza. Bardzo ważne jest to, aby była ona wilgotna, a nawet podmokła. Brzozy karłowate bardzo źle znoszą suszę, są także wrażliwe na konkurencję korzeniową. Są to jednak rośliny całkowicie mrozoodporne, dlatego nie ma potrzeby zabezpieczania ich na zimę.
Nawadnianie i nawożenie
Koniecznie trzeba zadbać o dobre nawodnienie krzewu. Latem trzeba podlewać go przynajmniej co trzy dni. Zwracaj uwagę na to, aby gleba w okolicy brzozy była widocznie wilgotna. Może nawet sprawiać wrażenie nieco przelanej. Nawożenie natomiast przeprowadzaj dwa razy w roku – wiosną i latem.
Rozmnażanie i przycinanie
Rozmnażanie tej rośliny można przeprowadzić na dwa sposoby: z nasion lub z sadzonek. Jeżeli zdecydujesz się na to pierwsze, musisz zasadzić je jesienią w rozsadnikach lub donicach. Na wiosnę już wykiełkowane można umieścić w ziemi. Nieco zdrewniałe sadzonki sadzimy również w czasie wiosennych miesięcy.
Równomierne przycinanie brzozy nana nie jest konieczne. Możesz późną zimą pozbawić ją starszych i zniszczonych pędów. To dosyć odporna roślina, której można nadać pożądany przez siebie kształt. Wiele więc zależy od twojej własnej wyobraźnie i potrzeb.
Brzoza karłowata nana w ogrodzie
Omawiana roślina jest bardzo urodziwym krzewem, który będzie podkreślał charakter naturalistycznego ogrodu. Będzie także wyglądała doskonale na tle oczek wodnych, czy altan. Stanowi również tło dla mniejszych roślin, które podkreślają jej charakter, a jednocześnie same w sobie nadają niepowtarzalnego klimatu.
Przez to, że krzew powinien być sadzony na wysokościach, zazwyczaj jest bardzo dobrze widoczny. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zachować w swoim ogrodzie naturalistyczny i nieco dziki klimat rodem z dalekiej północy.
Brzoza karłowata jest rzadkim, ale bardzo efektownym krzewem liściastym. W Polsce jest pod całkowitą ochroną. Bywa chętnie wybierana do ogrodów przydomowych. Dobrze czuje się na nasłonecznionych stanowiskach w żyznej i bardzo wilgotnej glebie. Nie jest trudno utrzymać ją w dobrej kondycji, chociaż trzeba pamiętać, że jest bardzo wrażliwa na suszę oraz ekspansję korzeniową bardziej żywotnych roślin, które mogą wypierać ją z danego terenu.