Paulownia cesarska (Paulownia tomentosa) niejednokrotnie spotykana jest pod nazwą paulowni omszałej. Pochodzi w Azji, a w Europie na szerszą skalę hodowana jest przede wszystkim w ciepłych krajach południowych (takich jak Hiszpania, czy Włochy), gdzie można liczenie spotkać ją w parkach i publicznych ogrodach. W naszym klimacie jej uprawa jest trudniejsza, chociaż nie niemożliwa. Czego wymaga cesarskie drzewko szczęścia?
Paulownia cesarska – jak wygląda?
Paulownia to wyjątkowo urodziwa roślina ozdobna, która w odpowiednich warunkach dorasta nawet do 20 m. W Polsce, ze względu na klimat rzadko wyrasta powyżej 10 m wysokości. Wyróżnia się zaokrągloną i szeroką koroną oraz przepięknymi fioletowymi kwiatami.
To właśnie kwiatostan jest najważniejszą cechą charakterystyczną rej rośliny. Paulownia cesarska kwitnie w maju, jeszcze zanim zdążą rozwinąć się jej liście. Kwiaty są duże, mają dzwonkowaty kształt i liliową barwę. Po ich wewnętrznej stronie dodatkowo znajdują się żółte paski.
Liście tej rośliny są zdecydowanie mniej dekoracyjne, jednak zdecydowanie wyróżniają się swoim okazałym rozmiarem. Mogą bowiem dorastać nawet do 40 centymetrów. Mają kształt serca i ciemnozielony kolor o matowym wykończeniu.
Paulownia – stanowisko i sadzenie
Ojczyzną paulowni jest centralna Azja, czyli obszar o bardzo łagodnym klimacie W naszej części Europy szybko rosnące młode pędy narażone są na przymrozki, co znacznie utrudnia hodowlę tego drzewka ozdobnego. Mimo wszystko jego posadzenie w ogrodzie nie jest niemożliwe. Pawłownia dobrze radzi sobie w standardowych ogrodowych glebach, jednak najlepiej zapewnić jej żyzne i możliwie jak najbardziej przepuszczalne podłoże.
Kluczowy jest wybór odpowiedniego stanowiska. Drzewko powinno znajdować się w możliwie najbardziej nasłonecznionej części ogrodu. Wybierz dla niego miejsce, które jest osłonięte od podmuchów silnego i mroźnego wiatru. Drzewo najlepiej rośnie przy budynkach mieszkalnych lub altanach. Roślina ta bardzo dobrze radzi sobie w trakcie suszy, jednak zaleca się regularne podlewanie jej w ciepłe dni.
Obecnie coraz częściej sadzonki paulowni można spotkać w sklepach ogrodniczych. Najlepiej sadzić je wiosna, aby możliwie jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystawienia młodych pędów na mróz. Roślinę tę można rozmnażać zarówno z nasion, jak i z sadzonej korzeniowych.
Paulownia cesarska – jak zabezpieczyć ją przed chłodem?
Cesarskie drzewo szczęścia wymaga dobrej ochrony przed przymrozkami. Szczególnie narażone są pąki kwiatowe w młodych drzewach i świeże pędy, które nie zdążyły jeszcze zdrewnieć przed zimą. Zabezpieczanie możesz rozpocząć już wczesną jesienią. W tym celu świetnie sprawdzą się różne rodzaje przewiewnych okryć, takich jak słoma, czy agrowłóknina.
Paulownia cesarska – cięcie
Paulownia to roślina, którą cechuje szybki wzrost i bardzo duże liści. Pobudzanie jej wzrostu polega przede wszystkim na umiejętnym przycinaniu, które rozpoczynamy już wiosną. Ważne jest usunięcie odrostów, które pojawiają się na powierzchni gleby. Jeżeli chcesz zahamować wzrost drzewka, skup się na podcięciu jego głównego pędu. Nie musisz martwić się wypadkami, ta odporna roślina szybko regeneruje wszelkie uszkodzenia a cięcie znosi wyjątkowo dobrze.
Paulownia tomenstosa – ciekawostki
- Wyhodowany niedawno gatunek paulowni o ogromnych i szybko rosnących liściach nazywano drzewem tlenowym. Sadzone jest w celu oddawania dużej ilości tlenu do atmosfery w stosunkowo krótkim czasie.
- Starożytni Chińczycy wierzyli, że drzewo tego gatunku oddaje do otoczenia pozytywną energię. Ślady tych przesądów utrzymały się do tej pory w Azji Środkowej.
- Szybko rosnąca paulownia wykorzystywana jest do produkcji biomasy.
Paulownia cesarska to wyjątkowo piękne drzewko ozdobne, które w naszym klimacie nie ma łatwo. Pomimo niskiej odporności na przymrozki szybko się regeneruje i wyróżnia ją szybki wzrost. Bardzo duże i piękne kwiaty przyciągają wzrok i naprawdę zachwycają, dlatego warto spróbować podjąć się jej uprawy.