Wilec może kojarzyć się z wiejskim pnączem, który nie jest zbyt atrakcyjny. To mylne stwierdzenie, ponieważ odmiany tej rośliny sprawiają, że nie jest to wyłącznie przeciętny bluszcz. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak uprawiać tę roślinę.
Wilec – charakterystyka pnącza
Wilec to popularna roślina pnąca jednoroczna. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Należy do rodziny powojowatych (Ipomoea). W swoim rodzaju wilec posiada ponad 650 gatunków roślin, które w większości są pnączami. Typową cechą dla tych roślin jest szybki wzrost, spektakularne kwitnienie i niewielkie wymagania. Z powodzeniem w niewielkim czasie zagospodarują wolną przestrzeń i przyozdobią ją kolorowymi kwiatkami.
Najpopularniejsze odmiany wilca
W Polsce najczęściej uprawia się tylko kilka rodzajów wilców. Są to: wilec purpurowy, trójbarwny, klapowany i ziemniaczany. Rzadziej spotyka się wilca pierzastego.
Wilec purpurowy
Wilec purpurowy (Ipomoea purpurea) najczęściej występuje na wiejskich terenach. Jego wysokość nie przekracza 3 metrów. Kielichowate kwiaty są różnej barwy, nie tylko purpurowe, są również: białe, różowe, fioletowe lub dwubarwne. Rosną na tle zielonych, sercowatych liści. Jego elastyczne pędy bez problemu owijają się wokół podpór. Kwiaty zamykają się w ciągu dnia, pozostają otwarte od wieczora do rana. Wyjątkową sytuacją jest pochmurny dzień, gdzie kielichy są otwarte ciągle.
Wyjątkowe odmiany wilca purpurowego:
- „Heavenly Blue” – kielichy są intensywnie błękitne z białym środkiem w gardzieli. Kwiat został nagrodzony przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze;
- „Arlekin” – kwiaty są białe, jednakże na jej tle występują liczne smugi i paski w różnych kolorach i odcieniach: fioletowe, niebieskie, purpurowe i różowe. Biegną od środka do brzegów kielicha;
- „Morning Call” – kielichy tego gatunku kolorystycznie nie różnią się od innych, natomiast wyróżnia je biała obwódka na końcu każdego z kwiatu;
- „Reddles” – na brzegach kielichu występują drobne falbanki. Kwiat jest różowo-biały.
Wilec trójbarwny
Wilec trójbarwny (Ipomoea tricolor) niewiele różni się od wilca purpurowego. Pokrój, wymagania, kwiaty, są do siebie bardzo podobne. Zasadniczą różnicą jest kolor kwiatostanów. Na jednym pędzie mogą występować różnobarwne kwiaty, jednolite i dwubarwne.
Wilec klapowany
Wilec klapowany (Mina Lobata) zwany również miną. To roślina jednoroczna. W szybkim czasie osiągnie swoją maksymalną wielkość 2–3 m. Może kwitnąć przez całe lato do października.
Wyróżnia się wśród wilców nietypowym, barwnym kwiatostanem. Kwiaty są rurkowate, zebrane na jednej łodyżce, która wygina się w jedną stronę. Tworzą długie grono płatków. Ich barwa zmienia się w zależności od etapu rozwoju. Młode kwiaty są żółte lub pomarańczowe, starsze osobniki przybierają kolor kremowy, a kwiaty na szczycie są ciemnoczerwone, pomarańczowe. Tworzy to ognisty efekt na tle zielonych liści.
Wilec ziemniaczany
Wilec ziemniaczany (Ipomoea Batatas) ostatnimi laty stał się popularny. To okazałe bylinowe pnącze, które w naturalnym środowisku dorasta do 6 m wysokości. To właśnie korzenie wilca ziemniaczanego są znanymi batatami. W Polsce nie wyrasta aż tak bardzo, maksymalnie 2–3 metry.
Jego główną ozdobą są duże i kolorowe liście. Są trójkątne, mocno klapowane. Ich barwa zależy od odmiany, może być: ciemnoczerwone, bordowe, miedziane, żółtozielone. Wcięcia na blaszce i pokrój również zależy od gatunku wilca ziemniaczanego. Zwykle nie kwitną i mają zredukowane korzenie, aby nie sprawiały kłopotu podczas hodowli w doniczce.
Wilec ziemniaczany posiada osobne odmiany:
- „Black Tone” – fioletowogranatowe liście;
- „Emerald” – drobne, powycinane, jasnozielone listki;
- „Midnight Lace” – drobne, powycinane, fioletowobordowe liście;
- „Lime” – intensywnie jasnozielone liście, w kolorze limonki;
- „Bronze” – zwisający i kopczykowaty pokrój o wciętych, miedzianobrązowych liściach;
- „Light Green” – jasnozielone, wcięte liście;
- „Purple” – liście są wcięte, ciemnopurpurowe z intensywnie czerwonym unerwieniem.
Wilec pierzasty
Wilec pierzasty (Ipomoea quamoclit) osiąga 4 m długości. Swoją nazwę zawdzięcza liściom, które przypominają pióra. Kwiaty występują w formie gwiazdek. Tak jak inne odmiany, mają kielichowaty kształt, ale zakończenie płatów jest szpiczaste. Są w 3 barwach: czerwonej, różowej i białej.
Uprawa
Stanowisko dla wilca powinno być słoneczne, ale nie narażone na bezpośrednie słońce. Najlepiej uprawiać go pod osłoną. Gleba musi być odchwaszczona, wilgotna, żyzna i próchnicza. Odczyn obojętny jest odpowiedni dla tych roślin.
Rozmnażanie
Wilce to rośliny, które rozmnaża się za pomocą nasion. Możesz je otrzymać z własnych roślin jesienią i przechować je do następnego wysiewu w suchym pomieszczeniu.
Nasiona wilców należy wysiać w drugiej połowie kwietnia na glebę wzbogaconą kompostem lub obornikiem. Ziemia musi być stale wilgotna. Jeśli zostanie przesuszona podczas wyrastania nasion, nie zakiełkują.
Pielęgnacja wilców
Wilce lubią być podlewane, więc przy braku deszczu należy obficie nawadniać roślinę. W przypadku braku wody liście roślin zaczynają więdnąć.
Nawożenie nie jest konieczne. Kwiat osiąga duże przyrosty bez dodatkowych pomocy. Jeśli chcesz, aby twój wilec szybciej obrósł altanę, korzystaj z nawozu co 2 tygodnie od maja do sierpnia. Wykorzystaj nawóz przeznaczony do roślin kwitnących. Aby dobrze się prezentowały, wilce należy wspomagać różnorodnymi podporami.
Choroby i szkodniki
Wilca rzadko kiedy dopadają choroby i szkodniki. To stosunkowo odporna roślina na niepożądane zmiany. Jeśli jest uprawiany w osobności, bez dostępu do innych kwiatów, to prawdopodobieństwo zarażenia się jest minimalne. Szkodniki, jakie mogą się pojawić na wilcu to mszyce. Wystarczy użyć odpowiedniego środka, aby usunąć nieproszonych gości. Wilce mogą chorować na szarą pleśń lub plamistość. W tym wypadku użyj środków chemicznych w postaci oprysku, by wyeliminować problem. Młodym roślinom najbardziej dokuczają ślimaki. Trudno pozbyć się ich na zawsze, dlatego co rano musisz zbierać ich gromady.
Wiesz już, jakie są wymagania wilców. Wilec jest rośliną, która pomoże stworzyć zielony kącik w ogrodzie lub na balkonie. Jeśli lubisz otaczać się pięknymi pnączami, już dziś zacznij jego uprawę!