Lagerstremia, powszechnie nazywana bzem południa, jest wyjątkowo piękną rośliną o egzotycznym pochodzeniu. W środowisku naturalnym występuje przede wszystkim w Azji, ale już od dawna jest uprawiana w Polsce i w innych krajach na świecie. W okresie kwitnienia wygląda po prostu bajecznie, dlatego coraz częściej można spotkać ją w polskich ogrodach. Przeczytaj, czym dokładnie jest i jak wygląda lagerstremia!
Lagerstremia indyjska – charakterystyka
Lagerstremia może być w postaci drzewka bądź krzewu – wszystko zależy tutaj od twoich upodobań i sposobu, w jaki będziesz przycinać tę roślinę. W naturalnym środowisko dorasta nawet do 8 m wysokości, aczkolwiek w polskich warunkach osiąga nieco mniej – około 2–3 m wysokości. Zaliczana jest do grupy najdłużej kwitnących drzew – lagerstremia kwitnie nawet przez cztery miesiące w roku. W naszym kraju czas ten przypada na okres od lipca aż do października.
Jak wyglądają kwiaty i liście rośliny?
Ma zachwycające niewielkie i pojedyncze liście, przybierające kształt owalu, zaś jesienią stają się one żółte. Natomiast kwiaty wyrastające na szczytach pędów są pięciopłatkowe i mają pofałdowane brzegi w kolorze białym, czerwonym, różowym lub fioletowym (istnieje wiele odmian) i są zebrane w piękne wiechowate kwiatostany, które osiągają nawet długość 20 cm! Jeśli natomiast chodzi o pień, to jest on karbowaty, zaś kora łuszczy się przez cały rok.
Jak wygląda uprawa lagerstremii?
Lagerstremia jest łatwa w uprawie. Musisz jednak pamiętać o tym, aby posadzić to drzewko w odpowiednim miejscu. Lubi ono ciepło, dlatego najlepiej sprawdzają się stanowiska mocno nasłonecznione i zaciszne. Koniecznie musisz zadbać też o osłonę rośliny przed wiatrem, wybierając do tego np. żywopłot z zimozielonych roślin. Jeśli natomiast chodzi o sadzenie i dobór gleby, to lagerstremia preferuje żyzne, przepuszczalne i delikatnie wilgotne gleby. Jej pH powinno być obojętne bądź lekko kwaśne. Wiedz także, że uprawę lagerstremii najlepiej rozpocząć wiosną.
Prawidłowa pielęgnacja lagerstremii – nawożenie, podlewanie, przycinanie
Lagerstroemia indica wymaga także odpowiedniego podlewania. Każde drzewko ma jednak inne zapotrzebowanie na wodę, które zależy od tego, gdzie jest umiejscowione. Ważne jest jednak, że żadne nie lubi jej nadmiaru, dlatego nie wolno ich przelewać. W okresie wegetacyjnym należy też roślinę zasilać nawozami przeznaczonymi dla krzewów kwitnących. Oprócz tego nie zapominaj o cięciu – to szczególnie istotny zabieg pielęgnacyjny, który polega na pozbyciu się starszych pędów, bez zaburzania efektownego pokroju krzewu. Najlepiej wykonywać go w drugiej połowie kwietnia, zanim roślina rozpocznie wzrost wegetacyjny.
Czy lagerstremia wymaga okrycia na zimę?
Lagerstremia nie jest w pełni odporna na mróz, zwłaszcza młode sadzonki. Z tego względu wymaga przykrycia, gdy zbliża się sezon zimowy. Zadbaj przede wszystkim o to, aby podłoże tuż przy pniu okryć grubą warstwą ściółki, niezależnie od wieku rośliny.
Czy Lagerstroemia indica jest atakowany przez choroby i szkodniki?
Niestety lagerstremia nie może pochwalić się dobrą odpornością na choroby i szkodniki. Zdecydowanie najczęściej zmaga się z plamistością liści, którą powodują grzyby i mączniak. Do powstania tego problemu zwykle prowadzi zbyt ciężka i mokra gleba, dlatego warto pamiętać o tym, aby nie polewać liści wodą podczas podlewania rośliny. Lagerstremia bywa również atakowana przez mszyce i tarczniki. Na szczęście jednak sprawnie można sobie poradzić z tymi wszystkimi kłopotami, stosując odpowiednie preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych.
Jeśli zapewnisz lagerstremii właściwą opiekę przez cały rok, to masz pewność, że odwdzięczy się ona swoim wyjątkowo pięknym wyglądem i obfitym kwitnieniem. I choć jej uprawa jest nieco problematyczna, to jednak zdecydowanie warto się poświęcić, by móc później zachwycać się pięknym drzewkiem we własnym zielonym zakątku!