Uszczykiwanie pelargonii to popularny sposób cięcia roślin, który korzystnie wpływa na ich rozwój. Warto wiedzieć, jak prawidłowo wykonać tę czynność pielęgnacyjną. Dlaczego warto poświęcić na nią czas? Kiedy i w jaki sposób zadbać w ten sposób o swoją roślinę? Odpowiedź poznasz już teraz!
Zapamiętaj!
- Przycinanie pelargonii to ważny element pielęgnacji tych roślin, który korzystnie wpływa na ich rozwój.
- Może być wykonywane jako przycinanie jesienne, usuwanie obumarłych kwiatostanów lub obcinanie wierzchołków wzrostu rośliny.
- Jesienne przycinanie polega na przycięciu wszystkich pędów do maksymalnej długości 20 cm oraz usunięciu zwiędłych kwiatów i uszkodzonych liści.
- Usunięcie obumarłych kwiatostanów pobudza rośliny do dłuższego i bujniejszego kwitnienia.
- Przycinanie wierzchołków wzrostu wiosną/latem prowadzi do zwiększenia liczby pędów.
Uszczykiwanie pelargonii – dlaczego warto?
Pelargonia jest rośliną wieloletnią, jednak bez właściwej pielęgnacji (na przykład przycinania) straci ona swój zgrabny pokrój i będzie słabiej kwitła. Do głównych zalet uszczykiwania pelargonii należy:
- pobudzenie rośliny do wzrostu (do rozgałęzienia się i zawiązania większej ilości pąków);
- zapobieganie przedwczesnemu drewnieniu pędów.
Ten zabieg pielęgnacyjny można wykonywać na kilka sposobów, między innymi jako jesienne cięcie, usuwanie martwych kwiatostanów czy też obcinanie wierzchołków wzrostu rośliny.
Jesienne cięcie pelargonii
Jesienne cięcie polega na przycinaniu wszystkich pędów do długości maksymalnie 20 cm. Należy także usunąć uschnięte kwiaty i uszkodzone liście. Wiosną pelargonia odrodzi się na nowo. Ważne jest to, aby po zabiegu uszczykiwania pelargonii zapewnić jej warunki do zimowania.
Usuwanie martwych kwiatostanów pelargonii
Ten zabieg pobudza pelargonię do dłuższego i bujniejszego kwitnienia. Obumierające pąki można odcinać nożyczkami lub szczypać palcami. Ważne, aby narzędzie i ręce utrzymać w czystości i w ten sposób zmniejszyć ryzyko infekcji.
Obcinanie wierzchołków wzrostu pelargonii
Należy to robić wiosną, ale można też latem. Podczas tego zabiegu uszczykiwania pelargonii obcina się około 1 cm wierzchołków pędów, które znajdują się nad pierwszą parą liści – dzięki temu w tym miejscu pojawią się 2 nowe pędy. Gdy tylko wyrosną, należy powtórzyć tę czynność, czyli znowu je ściąć. Potem w tych miejscach pojawią się kolejne pędy.
Uszczykiwanie pelargonii nie jest trudne. Skorzystaj z naszych wskazówek, dzięki którym sprawisz, że twoje kwiaty będą pięknie i zdrowo rosły.