Złotook żywi się różnymi gatunkami szkodników roślinnych. Oprócz mszyc i przędziorków ich pożywieniem są też miodówki, larwy zwójek czy też czerwce. Dlatego warto o niego zadbać, zwłaszcza w okresie zimowym!
Złotook (Chrysopa) – opis gatunku
Złotook (Chrysopa) to drapieżny owad, który należy do rodziny złotookowatych. Naturalnie występuje w sadach, na polach, w lasach i w ogrodach, a także w tunelach i szklarniach. Coraz częściej zaczyna pojawiać się również w domach, piwnicach, altankach czy też garażach – ale to dlatego, że szuka tam schronienia przed mrozami. Niestety bywa zabijany przez ludzi, którzy nie wiedzą, że jest on pożytecznym owadem zjadającym szkodniki roślinne. Warto tu dodać, że złotook w ciągu 2 tygodni może zjeść aż 450 mszyc! W naszym kraju przedstawicielem tego gatunku jest złotook pospolity.
Jak wygląda ten pożyteczny owad?
Zastanawiasz się, jak wygląda ten owad? Jest on niewielki (od 1 do 1,5 cm długości) i ma przezroczyste skrzydła o rozpiętości od 2 do 5 cm. Co więcej, pokryte są one siatką żyłek. Jego oczy są duże i mają złoty połysk. Na jego głowie dostrzec można długie i cienkie czułki. Złotook ma delikatną budowę ciała i zazwyczaj jest koloru zielonego – ale zdarzają się też żółtawe, lekko błękitne lub beżowe osobniki. Jego barwa sprawia, że jest on mało widoczny, zwłaszcza że żeruje i lata głównie nocą.
Jak rozwija się złotook?
Dorosłe złotooki składają jaja w koloniach. Jedna samica może złożyć od 300 do 400 jaj, z których po około 6 dniach wylęgają się larwy. Od razu po tym zaczynają one polować na mszyce i inne szkodniki. Larwy przechodzą przez trzy etapy rozwojowe, podczas których linieją i zwiększają rozmiar swojego ciała. Gdy dojrzeją, to tworzą białawy oprzęd wśród liści i tam się przepoczwarczają. Po upływie od 10 do 14 dni z kokonu wychodzi dorosły osobnik nowego pokolenia.
Złotook – jaką rolę pełni ten owad w ogrodzie?
Ciekawi cię, jaką rolę odgrywa ten owad w ogrodzie? Dlaczego jest tak pożyteczny? Przede wszystkim jest to najlepszy naturalny wróg mszyc i wielu innych szkodników roślin. Złotook potrafi też zaatakować większe od siebie chrząszcze! Jest on bardzo pomocny, gdyż dzięki niemu nie trzeba stosować chemicznych środków ochrony roślin do walki ze szkodnikami. Dlatego jest tak bardzo ceniony przez sadowników i ogrodników, którzy często chcą go zwabić do swoich upraw. Jest to bardzo żarłoczny owad – bez pożywienia może wytrzymać tylko około doby!
W jaki sposób chronić te pożyteczne owady?
Złotooki są wrażliwe na mróz, dlatego pod koniec lata zaczynają szukać miejsca na zimowanie. Ze względu na ich pożyteczność warto pomóc im przetrwać zimę. Można to zrobić między innymi poprzez:
- tworzenie miejsc ostojowych w ogrodach, które potem przechowuje się w ciepłych pomieszczeniach aż do wiosny – mowa tutaj na przykład o małych skrzynkach z dziurami, które należy wypełnić słomą lub suchymi liśćmi – warto je pomalować na czerwono lub brązowo, bo te kolory wabią złotooki;
- pozwolić im skryć się w mieszkaniu – nie zabijać ich.
Złotook – jak go zwabić do ogrodu?
Nie wiesz, jak zwabić złotooka do swojego ogrodu? Najłatwiej zrobić to sadząc w nim miododajne rośliny. Dorosłe osobniki chętnie żywią się pyłkiem i nektarem roślin. Dlatego jeśli będziesz je posiadał w ogrodzie, to z pewnością przyciągniesz te dorosłe owady do siebie. Złotooki lubią między innymi grykę, facelię, macierzanki, krwawniki i wilczomlecze. Często wabione też są przez drzewa i krzewy takie jak lipa, wierzba, jarzębina czy też kruszyna.
Teraz już wiesz, że nie warto pozbywać się złotooków. Te żarłoczne owady pomogą ci w walce z uciążliwymi szkodnikami. Dlatego pamiętaj o tym, aby zimą właściwie o nie zadbać!