Mrówki to jedne z najpowszechniej występujących owadów. Czasami można spotkać je w domach, jednak zdecydowanie częściej występują na zewnątrz. Mrówki w ogrodzie nikogo szczególnie nie dziwią, lecz problem zaczyna się wtedy, kiedy jest ich na tyle dużo, że mogą znacznie uprzykrzyć życie ogrodnikom.
Zapamiętaj!
- W wielu przypadkach, mrówki w ogrodzie są pożyteczne. Spulchniają ziemię, oczyszczają powierzchnię, oraz rozsiewają rośliny. ✔️
- Przy dużych skupiskach mrówek, problem jest wtedy gdy Twoja ziemia schnie, a rośliny marnieją. Mrówki mogą również przybyć i sprawiać kłopoty gdy masz w ogrodzie mszyce.
- Aby pozbyć się mrówek możesz zasiać rośliny takie jak lawenda, wrotycz czy mięta.
- Dobrze również sprawdzą się domowe sposoby np. wywar z czosnku, czy cynamon.
- Chemiczne trutki są bardzo skuteczne, ale stanowią zagrożenie dla dzieci i zwierząt. ⚠️
Czy mrówki w ogrodzie zawsze stanowią zagrożenie?
Mrówki zazwyczaj postrzegane są jako bardzo pożyteczne owady. Zazwyczaj ich obecność nie wadzi, a wręcz przeciwnie, pomaga ogrodnikom. Żywią się przede wszystkim pokarmem roślinnym, jednak nie gardzą również materią mięsną, w tym również innymi owadami. Czasem okazują się pożyteczne.
Mrówki w ogrodzie mogą:
- oczyszczać trawniki z resztek roślinnych i zwierzęcych;
- jako naziemni zapylacze rozsiewają niektóre rośliny;
- napowietrzać i spulchniać glebę.
Jeżeli na co dzień nie dostrzegasz obecności mrówek, to nie będą one sprawiały żadnego problemu w twoim ogrodzie. Próba ich zwalczania nie będzie tu miała większego sensu. Trzeba jednak zacząć działać wówczas, gdy mrówek jest tak dużo, że zaczynają szkodzić roślinom i przenosić się do powierzchni mieszkalnych.
Negatywne skutki obecności mrówek w ogrodzie
W dużych skupiskach mrówki mogą niestety wyrządzić sporo szkód. Jakich? Najczęściej wymienia się:
- niszczenie kłączy, bulw i korzeni roślin;
- uszkadzanie owoców;
- niszczenie trawników poprzez budowanie mrowisk;
- przesuszanie ziemi w trakcie drążenia tuneli.
Dodatkowo niektóre gatunku mrówek mogą niszczyć konstrukcje drewniane. Szczególnie niebezpieczne są hurtnice, które budują gniazda w ogrodowych altanach lub pod tarasami. To bardzo niebezpieczne, ponieważ może skutkować stopniowym osadzaniem się konstrukcji.
Mrówki w ogrodzie a mszyce
Współistnienie mrówek i mszyc jest dosyć powszechne. Rośliny, na których bytuje duża ilość mszyc, zazwyczaj odwiedzają także mrówki. Wszystko przez to, że niewielkie pasożyty wydzielają lepką i słodką substancję – spadź. Ta z kolei jest przysmakiem mrówek. Właśnie z tego powodu roztaczają specyficzną pieczę nad mszycami.
Nie tylko aktywnie korzystają z wytwarzanej przez nie substancji. Mogą także chronić pasożyty przed innymi drapieżnikami, a nawet rozprzestrzeniać je na inne rośliny! Z punktu widzenia ewolucji i nauki jest to fascynująca symbioza, która jednak nie przekłada się na dobry nastrój ogrodników. Jeśli więc zauważysz na roślinach dużą ilość mszyc, prawdopodobnie będziesz musiał ograniczyć wielkość kolonii mrówek w ogrodzie.
Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Domowe sposoby
Jeżeli chcesz zwalczyć mrówki, najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie od domowych sposobów. Opryski są skuteczne, jednak mogą również stanowić zagrożenie dla innych elementów ogrodowego ekosystemu. Przygotowaliśmy zestawienie kilku najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod na pozbycie się mrówek bez uciekania się do szkodliwych chemicznych środków.
Rośliny odstraszające mrówki
Tak jak większość owadów, także mrówki nie przepadają za zapachem olejków eterycznych wydzielanych przez niektóre rośliny. Aby ograniczyć ich ilość na swoim terenie, warto zasiać niektóre w wymienionych tutaj ziół i roślin. Te, które pomagają zwalczać mrówki, na przykład:
- lawenda;
- czosnek,
- pokrzywa;
- pomidory (mrówki nie lubią zapachu ich liści);
- mięta polna;
- tymianek;
- majeranek;
- nagietek;
- bazylia;
- rozmaryn;
- wrotycz pospolity.
Z czosnku i pokrzyw można także wykonać roztwór, którym oblewa się mrówki. Rośliny trzeba przedtem moczyć przynajmniej przez dwa dni.
Pamiętaj ⚠️
Sadzenie tych roślin działa najlepiej jako środek zapobiegawczy, gdy problem z mrówkami jeszcze się nie pojawił.
Pułapka na mrówki z miodu
Twoim sojusznikiem w walce z mrówkami w ogrodzie jest także miód. Owady te uwielbiają słodkości i zjadają je przy każdej możliwej okazji. Wystarczy pozostawić w ogrodzie kilka płaskich talerzyków z miodem, na które mrówki z łatwością się wespną. Wówczas przykleją się do miodu i zginą.
Czy jest to skuteczny sposób na walkę z mrówkami? Przy ich zmasowanej obecności w ogrodzie, miód może nie wystarczyć. Dodatkowo do miodu mogą przykleić się także pożyteczne owady – na przykład pszczoły.
Cynamon na mrówki w ogrodzie
Bardzo skutecznym sposobem na odstraszanie mrówek może być popularna w kuchni przyprawa – cynamon. Przyda się ona szczególnie wtedy, który mrówki upadały sobie jakąś konkretną roślinę. Wówczas wystarczy rozsypać wokół niej cynamon, który stanie się naturalną przeszkodą dla owadów.
Rozsypuj cynamon także w miejscach wzmożonej aktywności mrówek w okolicy roślin. Dobrze sprawdzi się na rabatkach oraz w szklarniach. Warto wspomnieć, że przyprawa ta ma bardzo wiele innych zastosowań, nie tylko na mrówki. Może na przykład usuwać pleśń z ziemi, chętnie wykorzystywana jest także jako ukorzeniacz.
Wrzątek na mrówki w ogrodzie
Zalewanie mrowiska wrzątkiem jest dosyć popularnym domowym sposobem na mrówki w ogrodzie. Wylewa się go bezpośrednio na mrowisko w celu zniszczenia kolonii. Trzeba jednak pamiętać, że zniszczone gniazdo bardzo szybko może zostać odbudowane przez robotnice.
Istnieje jednak sposobów na to, aby metoda ta stała się nieco bardziej skuteczna. Do wrzenia warto bowiem doprowadzić nie samą wodę, ale wywar z czosnku. Zapach skutecznie zniechęci szkodniki do powrotu na dany obszar.
Donica z trocinami na mrówki
Jedną z najbardziej humanitarnych pułapek na mrówki jest donica z drewnianymi trocinami. Na czym polega ten plan? W dobrze ubitych trocinach panują warunki (między innymi wilgotność i temperatura), które są dla mrówek idealne do stworzenia gniazda. Stojąca w ogrodzie donica wypełniona trocinami może zostać po pewnym czasie skolonizowana przez mrówki. Kiedy już do tego dojdzie, możesz zabrać ją i po prostu przenieść w miejsce oddalone od swojego ogrodu.
Chemiczne sposoby na mrówki w ogrodzie
W momencie, kiedy domowe sposoby nie zdadzą egzaminu, a mrówki nadal robią spustoszenie w ogrodzie, trzeba sięgnąć po bardziej radykalne metody, czyli tak zwane trutki. Jeżeli się na to zdecydujesz, musisz mieć pewność, że dostęp do trucizny będą miały wyłącznie mrówki, a nie domowe zwierzęta, czy dzieci.
Wybieraj więc specjalnie przeznaczone dla tego gatunku żelowe pułapki. Zawierają one niewielką ilość trucizny, która zostaje przeniesiona przez robotnice do gniazda na larwy i królową. W rezultacie niskim kosztem można zatruć całą kolonię.
Mrówki w ogrodzie – podsumowanie
Mrówki w ogrodzie nie zawsze są szkodnikami. Wręcz przeciwnie, w znakomitej większości przypadków nie szkodzą, a pomagają. Sprzątają ogród z martwej materii i spulchniają ziemię. Kiedy jednak jest ich zbyt dużo, mogą stanowić zagrożenie dla roślin, a nawet przedostać się do domu. Wówczas warto skorzystać z niektórych domowych sposobów, a jeśli one nie dadzą rady kupić specjalny preparat na mrówki.