Warzywa w skrzyniach to idealny sposób dla miejskich ogrodników. Z powodzeniem mogą prowadzić swój ogródek na balkonie lub tarasie. Jak go założyć? Jakie warzywa uprawiać w skrzyniach? Czy ograniczać się tylko do warzyw? Przekonaj się sam!
W mieście również możesz prowadzić uprawę roślin. Wystarczą ci do tego skrzynie lub pojemnik, z których zrobisz wymarzony warzywniak. Uprawy w skrzyniach są tak samo ekologiczne, jak uprawy na grządkach. Wystarczy odpowiednio zadbać o pielęgnację roślin.
Dlaczego warto zdecydować się na ogród warzywny w skrzyniach?
Ogród w skrzyniach pożądany jest zazwyczaj na niewielkich terenach. Udowadnia, że nawet na betonowym tarasie może kwitnąć zieleń. Nie ogranicza cię to jednak tylko do miejskich terenów. Skrzynie możesz wykorzystać również na zielonej działce. Skrzynie mogą być różnych rozmiarów i kształtów. Nie tylko będą praktyczne, ale i dekoracyjne. Ponadto zajmowanie się roślinami w skrzyniach pozwala na zagwarantowanie im odpowiedniego gruntu. Na normalnym podłożu może być to utrudnione. Tutaj sam decydujesz o odczynie i przepuszczalności gleby.
Zalety własnych plonów w skrzyniach
Własne grządki w skrzyniach posiadają wiele pozytywnych korzyści. Nie odstają od tych na polu u babci:
- przynoszą dużo satysfakcji;
- są ekologiczne;
- niewiele kosztują, odciążą budżet domowy;
- nie zajmują dużo przestrzeni;
- nie musisz się do nich schylać, masz podwyższone grządki;
- nie ogranicza cię powierzchnia, ponieważ skrzynie możesz ułożyć nad sobą.
Jakie rośliny uprawiać?
Niektórzy sądzą, że doskonale sprawdzają się roślinki w wersji mini. Ogród w skrzyniach nie ogranicza cię do uprawy wyłącznie jednego rodzaju warzyw i ziół. Możesz prowadzić warzywniak w skrzyniach z różnorodnymi roślinami. Odpowiedni dobór miejsca i pielęgnacja pozwoli na wyhodowanie każdej zieleniny.
Ogród warzywny
Warzywa najlepiej wysiewać z nasion lub rozsady. Do jednej skrzyni sadź warzywa o podobnych wymaganiach glebowych i pielęgnacyjnych. Odejmiesz sobie tym sposobem pracy przy nich. Najlepiej sprawdzą się warzywa liściowe, korzeniowe, rośliny o jadalnych owocach i nasionach, np.:
- różne sałaty;
- szpinak;
- roszponka;
- rukola;
- marchewka;
- rzodkiewka;
- pietruszka;
- ziemniaki;
- burak;
- pomidory;
- papryka;
- truskawki;
- borówki
- fasola;
- szparagi;
- bób.
Ogród ziołowy
Zioła również możesz mieć w swojej skrzynce. Najlepszym wyborem jest posadzenie gotowych sadzonek. Świeże zioła cudownie wkomponują się w letnie potrawy. Zdecyduj się na przykład na:
- koperek;
- bazylię;
- miętę;
- melisę;
- natkę pietruszki;
- szczypiorek;
- oregano;
- rozmaryn;
- tymianek.
Ogród kwiatowy
Miejsce na kwiaty również się powinno znaleźć w twoim ogrodzie. Kolorowe kwiaty poza pięknym wyglądem możesz wykorzystać je do dekoracji dań lub cieszyć się ich zapachem. Niektóre z nich odstraszają owady. Posadź np.:
Jak przygotować skrzynię do uprawy?
Podłoże powinno być odpowiednio przygotowane, tak jak i sama skrzynia. Musisz wybrać odpowiedni pojemnik na uprawę warzyw. Choć wszystko zależy od roślin, to minimalna wielkość skrzynki na warzywa wynosi 20 cm wysokości. Rośliny z głębokim systemem korzeniowym sadź w głębszych pojemnikach. Należą do nich rośliny dyniowate, pomidory czy papryka.
Przed wysypaniem warstw podłoża należy ułożyć warstwę ochronną. Powinien to być materiał nieprzepuszczający wody, np. folia. W przypadku roślin wieloletnich ociepl ścianki za pomocą styropianu.
Warstwy ziemi w skrzyniach
Warzywniak w skrzynkach ma swoje wymagania w kwestii podłoża. Ziemia w skrzynkach powinna być odpowiednio ułożona.
- Jeśli dno skrzyni jest bezpośrednio ustawione na ziemi, należy położyć metalową siatkę o drobnych oczkach przeciwko gryzoniom. Nie będą mieć dostępu do twoich plonów. Skrzynia z dnem nie potrzebuje dodatkowej ochrony przed gryzoniami.
- Następnie ułóż warstwę drenażu ze żwiru i krótkich gałązek. Pomoże to odpływać wodzie, nie doprowadzi do zastoju w korzeniach i ochroni drewno przed gniciem.
- Kolejną warstwę stanowi kompost z domowych resztek, obornika. Zapewni to lepszy rozrost roślin i zaowocuje lepszym zbiorem.
- Ostatni etap to rozsypanie żyznej ziemi, odpowiedniej dla każdej rośliny.
Pielęgnacja roślin w skrzyniach
Pielęgnacja roślin bazuje na odpowiednim nawadnianiu i nawożeniu.
Ogródek warzywny w skrzyniach należy zdecydowanie częściej podlewać niż ten na otwartej przestrzeni. Wynika to z szybkiego wysychania ziemi ze względu na wysokie uniesienie jej. Uprawy należy nawadniać o poranku. Wieczorem możliwe są przymrozki. Poranne podlewanie ochroni korzenie przed przemarznięciem.
Jeżeli nie masz czasu na codzienne podlewanie warzyw, zastosuj hydrożel. Należy wymieszać go z ziemią przed posadzeniem warzyw. Zmniejszy częstotliwość podlewania roślin i zagwarantuje stały dostęp do wilgoci. Wpływa również na poprawę właściwości gleby.
Pielęgnacja warzyw to również nawożenie ich. Dostosuj nawóz do charakteru rośliny. Możesz skorzystać z płynnego nawozu organicznego. Dostarczy niezbędnych składników pokarmowych i odżywi roślinki.
Jak własnoręcznie wykonać skrzynię?
Jeśli nie satysfakcjonują cię gotowe skrzynie lub donice dostępne w sklepach, zrób je sam! W ten sposób dostosujesz wysokość skrzyni do swoich preferencji i oczekiwań. To rozwiązanie dla osób, które lubią majsterkować w garażu. Pamiętaj, by skrzynia nie przekraczała 120 cm szerokości. Nie będziesz miał wtedy problemu z dostaniem się do środka grządki.
Nie ma w tym nic skomplikowanego. Będziesz potrzebował kilku drewnianych desek (2 dłuższe oraz 2 krótsze) i kilku gwoździ. Za ich pomocą przymocuj deski do siebie, tak, aby utworzyły prostokąt. Jeśli chcesz utrzymać porządek w grządkach, w środku podziel skrzynię na kilka segmentów za pomocą listewek.
Zamienniki skrzyń
Jeśli drewniane skrzynie do uprawy warzyw nie odpowiadają twojej aranżacji ogrodowej, zdecyduj się na coś innego. W różnych sklepach budowlanych i ogrodniczych możesz znaleźć pojemnik idealny. Do tego możesz wykorzystać:
- donice o różnym rozmiarze, w zależności od wielkości rośliny;
- stare opony przerobione dla ozdobnych roślin;
- metalowe i plastikowe pojemniki.
Założenie ogrodu w skrzyniach to rewelacyjna alternatywa dla uprawy warzyw i ziół na otwartej przestrzeni. Mini ogródek przyniesie wiele korzyści, a na dodatek będziesz mógł obserwować i podziwiać, jak rośnie twoja roślina.