Ogród zen, a właściwie już sam proces jego tworzenia, jest przestrzenią do kontemplacji. Na czym dokładnie polega ta filozofia? Jakie korzyści z niej płyną? Tego dowiesz się już za chwilę!
Ogród zen to bardzo ciekawa koncepcja kształtowania przydomowego krajobrazu. Wyróżnia się minimalizmem i niezwykłą starannością ze strony ogrodnika. Próżno szukać w nim kolorowych i swobodnie rosnących roślin. Z tego powodu styl ten raczej nie jest odpowiedni dla osób, które najbardziej relaksują się w otoczeniu natury w jej dzikim stanie. Z drugiej zaś strony, jeśli lubisz estetykę i harmonię, a podziwianie efektów własnej pracy działa na ciebie odprężająco, koncepcja stylu zen z pewnością przypadnie ci do gustu.
Ogród zen – filozofia
Filozofia ogrodów zen, znana również jako karesansui, wywodzi się z Japonii. Każdy, kto miał okazję odwiedzić ten kraj lub chociażby zna go z fotografii, wie, że tamtejszy krajobraz bardzo różni się od naszego. Liczne wysepki, góry i specyficzna roślinność owiane aurą surowości znajdują odzwierciedlenie w ogrodach japońskich. Widzimy tam duże skały reprezentujące tereny górskie, płaskie kamienie, często porośnięte mchem – symbol wysp, a wokół grabiony żwir przywodzący na myśl fale oceanu. Gdzieniegdzie pojawia się charakterystyczna architektura, a zielona roślinność stanowi jedynie dodatek, przełamując lekko wyraźnie suchy krajobraz.
Ogród zen to miejsce medytacji
Ogrody zen są estetyczne i uporządkowane, jednak przedstawiają naturę taką, jaka jest – piękna w swej niedoskonałości. Pierwsze ogrody japońskie miały służyć medytacji. Trzeba przyznać, że już samo patrzenie na tego typu krajobraz działa uspokajająco. Jednak przebywanie w ogrodzie zen to jedno, a praca w nim drugie. Sam etap planowania, następnie wcielania ogrodu w życie, aż wreszcie jego pielęgnacja wymaga od człowieka skupienia i staranności. Czynności te są medytacją w ruchu, a korzyści z niej płynące są niesamowite – obniżenie poziomu stresu, lepsze samopoczucie, spokojny umysł, poprawa zdrowia i wiele innych.
Aranżacja ogrodu w stylu zen
Niezależnie od tego, czy posiadasz dużą działkę, czy mały ogródek, możesz czerpać z filozofii i inspiracji zen. Najlepiej jednak, aby przestrzeń ta była oddzielona od pozostałych części posesji, sąsiadów czy drogi. To sprawi, że ogród w tym stylu lepiej się zaprezentuje i dużo łatwiej się w takim miejscu zrelaksować.
Planowanie ogrodu zen
W stylu zen przypadkowość i nieplanowane prace zupełnie się nie sprawdzą. Dlatego zanim przystąpisz do jakichkolwiek czynności na wolnym powietrzu, zaplanuj, jak będzie wyglądała twoja przestrzeń zen. Już sam moment projektowania ogrodu możesz potraktować jako medytację. Mając na uwadze to, co napisaliśmy wcześniej, stwórz własny krajobraz japoński. Poświęć popołudnie na oglądanie fotografii ogrodów zen lub po prostu azjatyckich krajobrazów.
To ci się może przydać!
Aby odwzorować krajobrazy zen w swoim ogrodzie, potrzebne będą następujące materiały i kilka roślin:
- żwir, szczególnie biały;
- skały i głazy;
- mniejsze kamienie;
- agrotkanina;
- rośliny, na przykład cisy, jałowce chińskie, sosny miniaturowe, klon japoński, mech, miłorząb chiński.
Ogród zen krok po kroku
- Usuń z ogrodu wszystko, co będzie ci przeszkadzało podczas pracy. Najłatwiej aranżować ogród zen, kiedy część działki na niego przeznaczona jest pusta.
- Usuń darń i dokładnie wyrównaj powierzchnię ziemi.
- Na podłożu rozłóż agrotkaninę i dokładnie ją przymocuj. Zapobiegnie to przerastaniu trawy przez wysypany później żwir.
- Posadź wybrane przez ciebie rośliny.
- W miejscu, gdzie będą ułożone skały, wykonaj niezbyt głębokie wykopy.
- Wykonaj kompozycje ze skał, głazów i kamieni.
- Wysyp żwir lub piasek, dokładnie rozprowadź go po powierzchni, a finalnie lekko zagrab na wzór fal.
- Pora na ostatnie szlify – ewentualne dodatki i ogród zen gotowy!
Ogród zen to niesamowita przestrzeń spokoju i relaksu. Wszystkie elementy, które w nim się znajdują, są spójne i harmonijne. Taka przestrzeń jest bardzo uniwersalna i świetnie sprawdzi się przy nowoczesnych budynkach. Jak widać, tworzenie ogrodów zen nie jest trudnym zadaniem, co również stanowi powód ich rosnącej popularności. Trzeba jednak pamiętać, by regularnie pielęgnować przestrzeń – dbać, by nie pojawił się bałagan i formować rośliny. Tutaj szczególnie sprawdzi się sztuka bonsai.