Ogród japoński to baśniowe strumienie, minimalistyczne kamienie oraz kamienne latarnie. Choć takie miejsce jest dziełem człowieka, stwarza wrażenie, jakby stworzyła je natura. W jaki sposób osiągnąć ten efekt, jeśli chcesz mieć taki ogród przydomowy? Sprawdź!
Ogród japoński przywodzi na myśl relaks, spokój, dźwięk płynącej wody i delikatne kształty. Aby doświadczyć takich wrażeń, nie musisz lecieć do Japonii. Nie trzeba też jechać na wycieczkę do najpopularniejszego polskiego ogrodu japońskiego we Wrocławiu, ponieważ każdy może stworzyć taką przestrzeń przy własnym domu. Sprawdź, jak uzyskać niepowtarzalny klimat we własnym ogrodzie.
Ogród japoński – symbolika
Większość szczegółów w ogrodzie japońskim nie jest przypadkowa, ponieważ niesie kulturowo utrwalone znaczenie. Każdy ogrodnik powinien zdawać sobie sprawę z symboliki poszczególnych elementów. Tylko dzięki temu osiągnie coś więcej niż odzwierciedlenie krajobrazu z okładki modnego magazynu.
Woda
Jak powszechnie wiadomo, woda jest istotą życia, natomiast do krajobrazu dodaje odrobinę dynamiki i ruchu. W kulturze Japonii wodospady i potoki mają symbolizować energię mężczyzn, natomiast spokojne, delikatne strumyki odnoszą się do kobiecości. Oba nurty powinny spotkać się w niewielkich stawach, które mają imitować duże morza. Niekiedy nie ma możliwości zaaranżowania przestrzeni z tak licznymi ciekami wodnymi. W takich sytuacjach wodę zastępuje się plamami jasnego żwiru.
Kamienie
Kamienie imitujące potężne głazy symbolizują wieczność i niezmienność. Najlepiej, aby wszystkie, które będą częścią ogrodu w stylu japońskim, były zbliżone do siebie kształtem, formą i fakturą. Rozkłada się je w taki sposób, aby wyglądały jak najbardziej naturalnie.
Roślinność
Jej dobór również nie jest bez znaczenia w ogrodzie japońskim. Jakie rośliny powinny być najliczniejsze? Kolorowe kwiaty stanowią mniejszość w tego typu aranżacjach, a przewodnim kolorem są różne odcienie zieleni. Jednak należy pamiętać, że najważniejsze są rośliny zimozielone, ponieważ symbolizują długowieczność.
Jakie rośliny do ogrodu w japońskim stylu?
Przy tworzeniu projektu najważniejsze są rośliny, które kojarzą się z japońskimi krajobrazami. Większość roślin można kupić w Polsce albo zastąpić je zamiennikami, które doskonale się wkomponują w stylistykę ogrodu japońskiego.
Ogród japoński – krzewy
Krzewy stanowią dobrą alternatywę dla pozostałej roślinności. Na dosyć płaskich terenach sprawdzą się zwłaszcza:
Gatunki roślin do obsadzania alejek i sadzawek
Żwirowe alejki, sadzawki, strumienie i różnego rodzaju kaskady są nieodzownym elementem każdego ogrodu w stylu japońskim. Aby wyglądały jak najbardziej naturalnie, warto obsadzić je odpowiednią roślinnością, która ułatwi i utrzyma zaplanowany charakter ogrodu. Te rośliny to np.:
- trzcina;
- bambus;
- trawa pampasowa;
- turzyca oszimska;
- kostrzewa;
- rozmaite gatunki paproci.
Drzewa w ogrodzie japońskim
Bez wątpienia drzewa są niezwykle ważnym elementem w każdym ogródku. Jakie powinny znaleźć się w ogrodzie japońskim? Przede wszystkim:
Niwaki – ogrodowe bonsai
Wymienione wyżej drzewa to duże gatunki, których nie pomieści każda przestrzeń ogrodowa. Jeżeli nie możesz sobie na nie pozwolić, warto zdecydować się na niwaki, czyli ogrodowe bonsai w europejskim wydaniu. W przeciwieństwie do tradycyjnego drzewka bonsai nie jest uprawiane w donicy, lecz w gruncie. Drzewka niwaki formuje się i przycina je według innych zasad niż bonsai. Jednak najważniejszy będzie uzyskany efekt, czyli niezwykle ozdobne drzewko, które jest mniejsze niż standardowe okazy, ale zdecydowanie większe od bonsai. Będzie świetnie pasować do różnego rodzaju ogrodów japońskich i nie tylko.
Bambus – ulubieniec japońskiego ogrodnika
Bambus jest nieodłącznym elementem każdego ogrodu japońskiego, choć zazwyczaj pełni funkcję przysłony lub ogrodzenia. Dobrze komponuje się jako element dekoracyjny, bo choćby podest z bambusa będzie ciekawym uzupełnieniem japońskiego ogrodu. Wykorzystuje się go także do obsadzania obrzeży sadzawek, kaskad lub żwirowych ścieżek.
Ogród japoński może być pełnym symboliki miejscem w otoczeniu twojego domu. Posłuży jako zaciszne miejsce relaksu i spotkań przy filiżance zielonej herbaty. Podoba ci się tego typu organizacja krajobrazu, ale martwisz się, że samodzielne stworzenie ogrodu może cię przerosnąć? Poszukaj kogoś, kto zawodowo zajmuje się projektowaniem ogrodów.