Każda osoba zapytana o to, co jest wizytówką domu, prawdopodobnie odpowie, że jest to podwórko. W końcu to je widzimy w pierwszej kolejności. W związku z tym warto zadbać o ogródek nie tylko po to, by zachwycał gości, ale także byś sam mógł zrelaksować się w nim na co dzień. Jedną z opcji jest ogród w stylu toskańskim. Z jednej strony jest on niezwykle elegancki, z drugiej zaś nie wygląda nudno. Stwórz swój własny ogródek na wzór tych z Toskanii. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
Czym jest taras lub ogród w stylu toskańskim? Czym różni się od włoskiego?
Po pierwsze, ogród włoski jest dość formalny. Nie spotkamy w nim raczej bałaganu. Każdy szczegół jest tu dokładnie dopracowany – od roślin zaczynając, na małej architekturze kończąc. Ogródek ten jest oczywiście wzorowany na tych, które znajdują się przy włoskich willach, gdzie uwagę przykuwają duże, reprezentacyjnie wyglądające ogrodu. Od razu widać w nich Italię. Najlepiej jest założyć go na stosunkowo dużej przestrzeni. W związku z tym potrzebna byłaby spora działka, na której bez problemu zmieszczą się rabaty, alejki czy architektura ogrodowa.
Znacznie łatwiejszym do zaaranżowania rozwiązaniem będzie założenie ogrodu toskańskiego, który charakteryzuje się mniejszym przywiązaniem do szczegółów, przy czym nie wymaga aż tak dużej przestrzeni. Możesz więc posiadać niewielką działkę. W swoim stylu ogródek toskański przypomina nieco dobrze wszystkim znany styl prowansalski, aczkolwiek istnieje tu sporo różnic.
Podstawą ogrodu w tym stylu jest piękny, przytulny taras. To on będzie służyć za przestrzeń do wypoczynku i przyjmowania gości, a dodatkowo to właśnie tam będzie dziać się najwięcej pod względem dekoracji. Taras ten nie jest nowoczesny, a wręcz przeciwnie – ma być relaksujący i ciepły. Przed jego zbudowaniem należy pomyśleć o nawierzchni z wykorzystaniem płytek ceramicznych czy kamiennych okładzin. Z kolei ściany mogą być ozdobione czerwoną cegłą. Następnym krokiem jest już posadzenie roślin.
Rośliny we włoskim ogrodzie – jakie warto posadzić, by taras przypominał śródziemnomorskie rejony?
Choć pozornie wydawać się może, że toskańskie ogrody są po prostu inną nazwą ogrodów prowansalskich, w rzeczywistości tak nie jest. Istnieją tu bowiem pewne istotne różnice, w tym przede wszystkim intensywność kolorystyki kwiatów. W prowansalskich aranżacjach znajdziemy błękity, biele i fiolety, zaś w toskańskich przeważają bardziej intensywne, mocne kolory, na przykład pomarańczowy, żółty czy czerwony.
Świetnym rozwiązaniem będzie nasadzenie takich gatunków kwiatów jak chociażby gazanie, aksamitki bądź dzielżany, których kolory są ciepłe i wyraziste. Poza tym warto zdecydować się na różnego rodzaju zioła, które posiadają dekoracyjne liście. Sięgnij więc po bazylię lub mięte, zwłaszcza że pełnią one nie tylko funkcję estetyczną, ale także fenomenalnie pachną i przydadzą się później w kuchni. Ogród uzupełnią takie kwiaty i zioła jak: lawenda, kocimiętka, rozmaryn, dziewanna, piołun, mlecz, estragon, bylica czy jeżówka.
Mając do dyspozycji sporą przestrzeń, pomyśl o postawieniu kratownicy, na której puścisz winorośl. To właśnie winorośl jest symbolem Toskanii, który od razu przywodzi na myśl ciepłe, słoneczne rejony Włoch. Poza tym to również jest funkcjonalna roślina, ponieważ jesienią wydaje ona winogrona. Pomyśl również o jałowcu, który podkreśli styl ogrodu.
Meble i dodatki do toskańskiego tarasu
Podstawową zasadą tego rodzaju tarasów i ogrodów jest komfort użytkowania. Koniecznie zainwestuj więc w jak najwygodniejsze meble, które cechować się będą jednocześnie lekkością i elegancją. Co do materiałów to sprawdzi się tu między innymi metal lub po prostu naturalne drewno. Na krzesłach połóż miękkie, wygodne poduszki.
Z kolei w przypadku dodatków najistotniejsze będą odpowiednie donice. Pasującym elementem będą donice gliniane. Można też wykorzystać rzeczy z wikliny lub rattanu. Ponadto na tarasie umieść pakowne skrzynie ogrodowe, w których będziesz przechowywać akcesoria. Dopasuj je go mebli, by nie tworzyć niepotrzebnego chaosu.
O czym warto pamiętać przy projektowaniu?
Warto zastanowić się między innymi nad lokalizacją, bo w przypadku ogrodów śródziemnomorskich jest to naprawdę istotne. Konieczna jest duża ilość światła słonecznego, najlepiej więc założyć ogródek od strony południowej. Pamiętaj też o ochronie roślin przed warunkami atmosferycznymi, szczególnie przed wiatrem. Jak to zrobić? Postaw na płotek, murek lub zlokalizowanie ogródka jak najbliżej domu.
Niektóre części ogrodu możesz oddzielić od siebie żywopłotem, krzewami, bukszpanem itp., by stworzyć ciche, relaksujące miejsce do wypoczynku, a także aby jeszcze bardziej przybliżyć krajobraz Toskanii. Co prawda żywopłot zwiększy ilość pracy, którą będziesz musiał poświęcić ogrodowi, ponieważ trzeba regularnie go przycinać, jednak zdecydowanie jest to warte wysiłku rozwiązanie.
Architektura przy ogrodzie toskańskim
Przy projektowaniu ogrodu w tym stylu trzeba koniecznie uwzględnić twardą nawierzchnię, na samym tarasie zaś zamontuj terakotę. Poza tym zastosuj murki oporowe, altany i pergole, które stworzą zacienione miejsce do wypoczynku i sprawdzą się jako podpory dla pnączy wina. Wspomniane murki oporowe najlepiej wyłożyć identycznym kamieniem elewacyjnym jak w przypadku ścian domu.
We włoskich ogrodach, które są nieco podobne do toskańskich, warto z kolei umieścić fontannę i rzeźby kamienne, choć przepych ten nie jest wymagany. Wystarczy rzeczona pergola i puszczenie na niej winorośli czy też pnących róż. Dobrą opcją będzie też glicynia kwiecista, która niesamowicie pachnie i posiada wyjątkowy, fioletowy kolor. Do tego wszystkiego możesz dodać też niewielkie oczko wodne, obsadzone dookoła płożącymi się roślinami.