Podpory do kwiatów często są nieodłącznym elementem rośliny. To one sprawiają, że kwiat może swobodnie piąć się w górę. Dodatkowo mogą pełnić funkcję dekoracyjną, jeśli nudzi ci się zwykły wygląd rośliny. Jak wykonać taką podpórkę? Jakiego materiału unikać?
Podpory do kwiatów sprawdzą się nie tylko w kwiatach doniczkowych. Rośliny ogrodowe również potrzebują wsparcia. Do różnych roślin musisz używać odpowiednich podpór, by prawidłowo spełniały swoją funkcję. Na rynku są dostępne liczne podpory z różnymi wzorami i kolorami, ale taki element możesz wykonać samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Dlaczego warto używać podpory do kwiatów?
Nie każda roślina potrzebuje pomocy w postaci podpórki. Nie musisz jej używać do małych, delikatnych kwiatów, chyba że w postaci dekoracyjnej. Podpory do kwiatów są istotne dla roślin większych lub pnących, aby wspomóc kwiaty w rozwijaniu się. Rośliny o większych gabarytach mogą mieć skłonności do łamania pędów, a podpórka będzie dla nich rusztowaniem. Rośliny pnące nie zawsze estetycznie wyglądają, gdy ich pędy zwisają. Podpora sprawi, że okiełznasz kwiat, który będzie rósł w określoną stronę. Jeżeli nie podobają ci się naturalnie rozłożyste pędy i liście, warto zainwestować w podpórkę.
Jakie są rodzaje podpórek?
Podpory do kwiatów wykonane są z różnych materiałów i dostępne są w różnych pokrojach. Do każdej rośliny możesz dostosować wygląd podpory. Najczęściej spotykane są podpory metalowe, bambusowe, drewniane i plastikowe. Każdą z nich dostosujesz do swojej rośliny w domu i ogrodzie.
Podpory plastikowe
Podpory plastikowe częściej spotykane są przy roślinach doniczkowych niż ogrodowych. Wynika to z ich materiału, który jest lekki i niepodatny na działanie wody. Kształt i wysokość jest zróżnicowana, rynek oferuje ogromną liczbę plastikowych podpór. Plastik będzie odpowiedni dla pnączy w postaci drabinki lub spirali. Rośliny o dużych liściach i długich łodygach również będą zadowolone z takiej pomocy. Wykorzystać możesz różne rodzaje podpórek: paliki, spiralki, obręcze lub własny wybrany kształt. Plastikowy palik często owija się włóknem kokosowym, które jest delikatniejsze dla rośliny, a nadto zwilżony wodą dostarcza wilgoci.
Podpory metalowe
Podpory metalowe nie są tak wdzięczne jak te wykonane z plastiku. Są cięższe, przez co nie będą nadawać się do każdego rodzaju ziemi. Aby stalowa podpora stała stabilnie, grunt nie może być piaszczysty, powinien być za to lekko wilgotny i żyzny. Podpory ogrodowe dostępne są w postaci pergoli, tyczki lub koła do dużych roślin. Wykonane z odpowiedniego metalu będą odporne na warunki atmosferyczne.
Podpory drewniane
Podpory drewniane sprawdzą się w ogrodzie i w pomieszczeniu. By móc wykorzystać podpory drewniane, powinny one zostać prawidłowo przygotowane do przebywania w wilgotnej glebie. Używając nieprzygotowanego patyka prosto z lasu, narażasz roślinę na zarażenie się bakteriami. Aby móc spokojnie korzystać z naturalnej podpory, musisz namoczyć i wysuszyć drewno. Pod wpływem wysokiej temperatury nie przetrwają żadne bakterie i pasożyty znajdujące się w środku drewna. Warto go pokryć odpowiednim olejem, aby pod wpływem wody nie zaczął gnić. Gotowe drewno znajdziesz w sklepie ogrodniczym.
Podpory bambusowe
Podpory bambusowe są wykorzystywane do roślin domowych. Bambus jest lekki, przez co nada się do każdego gruntu w doniczce. Najczęściej spotykane są drabinki lub tyczki bambusowe. Odpowiednio przymocowane sprostają każdej rozwijającej się roślinie. Wykorzystując bambusa, zmniejszasz ryzyko przeniesienia bakterii.
Czego potrzeba do wykonania podpory do kwiatów?
Wykonanie podpory do kwiatów i roślin nie jest skomplikowane. Wykorzystać możesz większość stabilnych rzeczy dostępnych w domu. Potrzebujesz też linki lub sznurka, który utrzyma roślinę w ryzach. Do tego najlepiej wykorzystać taśmę ogrodniczą lub drut florystyczny – jest zielony i nie rzuca się w oczy. Taśma jest na rzep, więc bez problemu możesz wykorzystać odcięty kawałek do innej rośliny.
4 pomysły na podpory do kwiatów
Plastikowe rurki i włókno kokosowe
Najprostszym sposobem zrobienia podpory do kwiatów jest wykorzystanie włókna kokosowego. Nawiń go na plastikowe rurki, które połączysz za pomocą sznurka lub drutu florystycznego. Samodzielnie możesz kontrolować jaką długość i grubość potrzebujesz do danego kwiatka. Tak przygotowana podpórka nada się do każdej rośliny.
Wiszące półki
Półki wiszące również nadadzą się do wspomożenia kwiatów. Wystarczy zrobić kilka dziurek w półce, poprowadzić sznurek przez otwory i nawinąć opadnięte pędy. Oprócz pełnienia funkcji praktycznej będzie także ciekawą dekoracją w pokoju.
Łodygi wierzby płaczącej
Jeśli chcesz pozostać w naturalnym środowisku, skorzystaj z łodyg wierzby płaczącej. Przez swoją giętkość możesz uformować spiralę, drabinę lub okrąg. Nie ograniczaj się do jednej łodygi. Większa ich liczba będzie wyglądać ciekawiej.
Drewno
Kawałek drewna po ówczesnym przygotowaniu także nada się na podporę. Przez swój nieregularny kształt, roślina również będzie piąć się nieregularnie.
Podpory do kwiatów pełnią ważną funkcję w życiu roślin. Sprawiają, że pędy przestają się łamać. To również okazja do ciekawego ukształtowania rośliny. Podpórkę możesz bez problemu wykonać samodzielnie w domu za pomocą prostych i dostępnych pod ręką materiałów.