Oczko wodne w ogrodzie to dodatkowa, wspaniała rabata, która wymaga specjalnego traktowania. Dobór roślin musi być odpowiedni, tak samo, jak i żyjących w nim ryb. Z artykułu dowiesz się, jak zbudować go krok po kroku, oraz jakie rośliny wybrać.
Zbiornik wodny to dodatkowy ekosystem, w którym wszystko jest od siebie zależne. Aby woda cały czas była czysta, potrzebna jest odpowiednia filtracja, ryby oraz roślinność, także ta znajdująca się wokół wody. Oczko wodne w ogrodzie jest trudne w utrzymaniu, ale rekompensuje to wyjątkowym urokiem, który sprzyja relaksowi. Budowa oczka wodnego, choć wydaje się skomplikowana, po przeczytaniu tego artykułu, stanie się niezwykle prosta! Przekonaj się!
Oczko wodne w ogrodzie – od czego zacząć?
Prace nad oczkiem wodnym warto zacząć od najbardziej prozaicznej rzeczy, jaką jest wyobrażenie sobie, jak powinno ono wyglądać. Dopiero na tej podstawie wybiera się miejsce na działce. Oczko wodne w ogrodzie można stworzyć na kilka sposobów:
- wykorzystać starą wannę lub balię;
- zrobić oczko wodne z opony;
- kupić gotową formę do oczka wodnego z tworzywa sztucznego;
- stworzyć oczko wodne samodzielnie.
Ocynkowana balia może tworzyć mini zbiornik wodny, w którym znajdą się przede wszystkim rośliny. Wanna, podobnie jak gotowa forma, wymagają wkopania i w tym celu niezbędne jest wykopanie odpowiedniego dołu. Wykorzystując gotowy kształt, unikniesz dokładnego przygotowywania podłoża, ale nie jest to takie skomplikowane.
Jak zbudować oczko wodne w ogrodzie krok po kroku?
Jeśli oczko wodne będzie z gotowej formy, należy wykopać dół, w którym zostanie ona umieszczona. Kształt oczka wodnego robionego od podstaw zależny jest od wyobraźni i miejsca w ogrodzie. Wykonanie dużego zbiornika może zająć kilka dni.
Przygotowując samodzielnie oczko wodne, na samym początku można zrobić tarasy, dzięki którym dużo łatwiej będzie dobrać rośliny. Aby zachować równowagę biologiczną niezbędne będą ryby, którą muszą mieć odpowiednie warunki do życia. Warto pamiętać, aby oczko wodne w ogrodzie miało nie tylko odpowiednio dużą powierzchnię, ale również i głębokość.
Oczko wodne w ogrodzie. Jak przygotować dno?
Dno powinno być dokładnie oczyszczone z korzeni i kamieni. Warto podsypać je także przesianym piaskiem. Dopiero na niego kładziemy specjalną siatkę, która zabezpiecza dno przed przegryzieniem przez krety czy nornice. Wiele osób decyduje się także na wyłożenie na nią jeszcze starych dywanów, jednak nie jest to potrzebne. Półki wodne można dodatkowo wzmocnić kotwami lub siatką, ale nie musisz tego robić. Dopiero na tak przygotowane dno wykłada się folię PVC. Na brzegach warto obsypać ją kamieniami, aby się nie zsuwała, a same kamienie dodać także na dno oczka wodnego, co będzie wspomagało bioróżnorodność w zbiorniku wodnym.
Przygotowanie przydomowego oczka wodnego do obsadzenia
Aby zrobić oczko wodne w ogrodzie, potrzebny jest także odpowiedni filtr. Każdy zbiornik wodny potrzebuje odpowiedniej filtracji, do której zaliczają się zarówno ryby i rośliny, jak i fontanny i kaskady. Na tym etapie należy zamontować i obudować wybraną pompę. Jeśli ma to być kaskada, warto obłożyć ją kamieniami, co stworzy naturalne poidełka dla owadów i ptaków. Fontanny zwyczajowo umieszcza się na środku oczka wodnego.
Jeśli wykonane zostały już wszystkie uszczelnienia, zarówno gotową formę, jak i oczko wodne z folii można napełnić wodą. Zanim nastąpi uzupełnienie oczka wodnego o rośliny i ryby, woda powinna odstać około 2 tygodni – w tym czasie uzyska odpowiednią temperaturę i wytworzy odpowiednią ilość glonów.
Oczko wodne w ogrodzie – czas na obsadzenie
Nawet najmniejsza niecka wodna w ogrodzie to znakomite miejsce dla wielu roślin. Wokół samego zbiornika warto posadzić kwiaty, które cenią sobie dużą wilgotność, ale nie bagienne podłoże. To przede wszystkim rododendrony i trawy takie jak miskant chiński.
Małe oczko wodne w ogrodzie wymaga innych roślin, niż te z większą taflą wody. Rośliny pływające, takie jak lilie wodne, szybko się rozrastają. Sadzi się je także w najgłębszym miejscu, a to powinno mieć powyżej 50 cm głębokości. Popularne nenufary dobrze komponują się z roślinami, które się jedynie kładzie na wodzie, a zalicza się do nich:
- hiacynt wodny;
- rogatek sztywny;
- salwinia uszkowata.
Rośliny pływające pochłaniają promieniowanie UV, co zapobiega przegrzaniu się wody. W kolejnej strefie, czyli na głębokości około 30 cm, sadzi się pałki wodne oraz trzciny, które stanowią znakomite schronienie dla ryb i płazów. W strefie bagiennej, czyli na najpłytszym tarasie powinny znaleźć się:
- kaczeńce;
- babka wodna;
- krwawnica pospolita.
Jak sadzić rośliny w oczku wodnym?
Ogrodowa, wodna rabata wymaga nieco innej pielęgnacji. Przede wszystkim rośliny do oczka wodnego w ogrodzie powinny być posadzone w specjalnych koszach lub jutowych workach, które uzupełnia się kamieniami oraz specjalnym podłożem przeznaczonym do zbiorników wodnych. Nie można stosować ziemi uniwersalnej, gdyż sprzyja to tworzeniu się mułu.
Najlepszym rozwiązaniem podczas sadzenia roślin w oczku wodnym jest zapoznanie się z wymaganiami każdego z gatunków – dzięki temu wybierzesz odpowiedni kosz lub worek, a także umieścisz rośliny na właściwej głębokości.
Oczko wodne zimą
Prace nad oczkiem wodnym najlepiej zacząć na wiosnę, kiedy ziemia jest miękka i łatwo oczyścić ją z chwastów. Najtrudniejszym czasem dla małych zbiorników wodnych jest przede wszystkim zima – dotyczy to zarówno roślin, jak i ryb, które w nich mieszkają, dlatego duże znaczenie ma wielkość oczka.
W sklepie ogrodniczym należy wybierać przede wszystkim rośliny całkowicie mrozoodporne, ale i je warto umieścić na zimę w głębi oczka wodnego – woda na głębokości około 100 cm nie będzie zamarzać. A co z rybami? Mając oczko wodne, należy pamiętać o tworzeniu przerębli, które odpowiednio napowietrzą wodę lub wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednią pompę, która przez cały rok zajmie się napowietrzaniem zbiornika wodnego.
Oczko wodne w ogrodzie – jak je pielęgnować?
Gotowe oczko wodne wymaga całorocznej pielęgnacji. Z powierzchni wody, szczególnie jesienią należy zebrać liście, które będą gnić. Wokół oczka wodnego warto unikać sadzenia drzew liściastych, takich jak brzozy czy dęby, które szybko zanieczyszczają taflę wody.
Oczko w ogrodzie narażone jest także na utratę wody, co jest zjawiskiem naturalnym – dzieje się tak zarówno latem, jak i zimą, dlatego też stan wody od czasu do czasu należy uzupełniać.
Odpowiednio obsadzony zbiornik wodny nie prowadzi do rozwoju glonów. Jeśli pomimo tego woda w oczku wodnym jest zielona, brudna i mulasta, warto zastanowić się nad usunięciem niektórych roślin, a dosadzeniem nowych.
Oczko wodne w ogrodzie to wspaniała dekoracja. Lustro wody, po którym pływają rośliny wodne to także miejsce odpoczynku dla ptaków, owadów i płazów, szczególnie w upalne letnie dni. Zbudowanie oczka wodnego krok po kroku nie jest trudne, ale jak każda rabata wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim jego obsadzenie, które pozwoli na samooczyszczanie.