Adiantum, inaczej niekropień, charakteryzuje się delikatnymi liśćmi, po których łatwo spływa woda. Dzięki niezwykłemu wyglądowi pięknie zdobi dom. Zobacz, jak o niego zadbać, by pięknie rósł.
Adiantum ze względu na niemoknące liście ma także inną nazwę – zakropień. Do tego rodzaju należy kilkaset gatunków paproci. W naturze występuje głównie w Ameryce Południowej oraz Europie Południowej. W naszym klimacie nie rośnie dziko, ale część gatunków odpornych na mróz można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie. Jak o niego dbać? Jak często podlewać? Czy przesadzać? Przeczytaj w artykule.
Jak wygląda adiantum?
Różne gatunki paproci adiantum mogą się od siebie różnić. Zwykle jednak roślina ma pokrój kępy wzniesionych lub wiszących ogonków liściowych, które są cienkie, sztywne i rozgałęzione. Porośnięte są pierzastymi liśćmi złożonymi z bardzo delikatnych, drobnych, jasnozielonych listków. Roślina ma delikatny, ażurowy wygląd. W zależności od gatunku adiantum może dorastać nawet do 60 cm. Pędy paproci mają postać długiego kłącza.
Gatunki paproci adiantum
Można spotkać kilka popularnych gatunków adiantum uprawianych w doniczce:
- Adiantum pedatum – adiantum stopowate ma pokrój kępiasty. Jasnozielone, pierzaste liście ułożone są poziomo i mają ciemne, błyszczące osadki. To gatunek, który może być uprawiany również w ogrodzie;
- Adiantum capillus-veneris – adiantum właściwe charakteryzuje się liśćmi podobnymi do liści miłorzębu – wachlarzowatymi, powycinanymi na brzegach;
- Adiantum fragrans jest odmianą adiantum klinowatego (Adiantum raddianum). Ma charakterystyczne klinowate liście, od których wzięła się nazwa paproci;
- Adiantum tenerum – wyróżnia się okrągłymi w zarysie liśćmi.
Uprawa adiantum
Pielęgnacja adiantum nie jest prosta. Większość gatunków nadaje się wyłącznie do uprawy w domu. Jednym z tych, które możesz mieć także w ogrodzie, jest Adiantum pedatum, jednak też musisz zapewnić roślinie odpowiednie warunki.
Stanowisko dla adiantum
Niekropień potrzebuje stanowiska półcienistego. To znaczy, że musi tam być światło, jednak nie bezpośrednio padające na roślinę. Adiantum dobrze będzie czuć się w głębi mieszkania albo na parapecie północnym lub wschodnim. Paproć uprawiaj w temperaturze pokojowej 20–24°C. Nie lubi gwałtownych zmian temperatur ani przeciągów. Jeśli masz gatunki domowe, takie jak Adiantum fragrans, temperatura nie może spaść poniżej 15°C. Gatunki ogrodowe, jak Adiantum pedatum są mrozoodporne.
Podlewanie adiantum
Adiantum potrzebuje stale wilgotnego, lecz nie mokrego podłoża. Podlewaj niekropień 2 razy w tygodniu niewielką ilością wody. Jeśli ziemia będzie zbyt mokra, korzenie rośliny zaczną gnić. Przesuszenie natomiast spowoduje uschnięcie i obumarcie paproci adiantum. Poza wilgotnością podłoża istotna jest także odpowiednia wilgotność powietrza. Niekropień najlepiej rośnie, gdy jest ona utrzymana na poziomie około 60%. Przy zbyt małej wilgotności powietrza liście rośliny zasychają.
Nawożenie adiantum
Paproć adiantum powinno się nawozić raz na 2 tygodnie przy okazji podlewania. Używaj nawozów przeznaczonych do paproci, które kupisz w większości sklepów ogrodniczych.
Rozmnażanie i przesadzanie adiantum
Rozmnażanie paproci w uprawie domowej nie jest proste, ponieważ odbywa się przez zarodniki. Przesadzanie powinno odbywać się wtedy, gdy poprzednia doniczka jest zbyt mała, a korzenie przerastają ją. Używaj lekko kwaśnej, próchniczej gleby. Na dnie doniczki umieść warstwę keramzytu, który umożliwi dobre odprowadzanie nadmiaru wody z podłoża.
Adiantum jest paprocią o bardzo ciekawym ażurowym pokroju, dlatego będzie świetnie wyglądać w domu. Nadaje się do tworzenia zielonych ścian, które wprowadzają do pomieszczenia leśny klimat.