Zapamiętaj!
- Eszynantus (Aeschynanthus) to epifit, któremu trzeba zapewnić ciepłe i wilgotne stanowisko ️
- Lubi rozproszone światło – liście są podatne na oparzenia ⛅
- Szkodzą mu przeciągi, skoki temperatur i suchość ⚠️
- Bujnie kwitnie pod koniec lata, o ile zimą przeszedł okres spoczynku ❄️
- Można go rozmnożyć z odciętych pędów
- Kwiaty są rurkowate i czerwone – po angielsku eszynantus nazywa się lipstick plant („szminkowa roślina”)!
Eszynantus (Aeschynanthus) jest tropikalną rośliną epifityczną. To znaczy, że w naturze rośnie na drzewach. Ma mięsiste pędy i liście oraz najczęściej wiszący pokrój. Jego wymagania są dość duże. Jak go podlewać? Gdzie postawić? Jaką zapewnić temperaturę? Przeczytaj poniższy tekst, aby się dowiedzieć!
Jak wygląda eszynantus?
Do rodzaju Aeschynantus należy aż 190 gatunków. W uprawie domowej spotkasz zaledwie kilka – najpopularniejsze to eszynantus wspaniały oraz eszynantus marmurkowy. Jak wyglądają?
Eszynantus wspaniały
Eszynantus wspaniały (Aeschynanthus speciosus) ma długie zwisające pędy, osiągające nawet do 60 cm długości. Jego liście ułożone są w okółkach. Są zielone, skórzaste i mięsiste. Mają lancetowaty kształt i są ostro zakończone. Zakwita latem. Jego kwiaty są podłużne i rurkowate, łatwo poznać je po intensywnym, pomarańczowo-czerwonym kolorze.
Eszynantus marmurkowy
Eszynantus marmurkowy (Aeschynanthus marmoratus) także ma pędy o wiszącym pokroju. Jego największą ozdobą są liście – mięsiste, lancetowate, z zieloną blaszką pokrytą ciemniejszym marmurkowym wzorem. Na pędach rosną przeciwlegle, parami. Kwiaty tego gatunku są dość niepozorne – mają rurkowaty kształt i zielony kolor.
Uprawa eszynantusa
Eszynantusy to rośliny tropikalne, które trudno uprawiać w domu. Są sporym wyzwaniem, ale ich piękny wygląd kusi, by poznać zasady pielęgnacji. Te rośliny z pewnością nie lubią zmiany miejsca, przeciągów, skoków temperatur, potrzebują też wysokiej wilgotności powietrza.
Eszynantus – stanowisko
Eszynantus potrzebuje dużej ilości rozproszonego światła. Silne bezpośrednie nasłonecznienie może uszkodzić liście. Preferuje także dość wysoką temperaturę. W okresie wegetacyjnym zapewnij mu 20–25°C, a zimą około 15–18°C. Jeśli chcesz, by roślina bujnie zakwitła, pod koniec okresu spoczynku trzymaj ją tam, gdzie temperatura wynosi 12–15°C.
Eszynantus – podlewanie
Podlewanie eszynantusów zależy od pory roku. Od wiosny do jesieni podlewaj roślinę często. Pilnuj, żeby podłoże było lekko wilgotne, ale nie mokre. Zimą ogranicz podlewanie do minimum. Używaj do niego przegotowanej, odstanej wody w temperaturze pokojowej. Nawoź wyłącznie w okresie wegetacyjnym, nawozami pozbawionymi wapnia. Zimą zrezygnuj z tego zabiegu.
Pamiętaj o zapewnieniu roślinie wysokiej wilgotności powietrza. Możesz postawić eszynantusa w towarzystwie innych kwiatów lub w pobliżu nawilżacza powietrza. Eszynantusy lubią też częste zraszanie.
Przesadzanie i rozmnażanie eszynantusów
Przesadzaj roślinę wiosną – po okresie spoczynku i przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu. Zwróć uwagę na podłoże – ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna. Na dnie doniczki koniecznie ułóż solidną warstwę keramzytu, który zapobiegnie zbieraniu się wody w podłożu, a tym samym gniciu korzeni. Po przesadzaniu roślina musi dojść do siebie, dlatego należy dać jej dwa tygodnie przerwy od wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, w tym od nawożenia. Eszynantus przesadzaj do doniczki jedynie o rozmiar większej.
Aby rozmnożyć eszynantusa, odetnij fragment pędu i umieść go w wilgotnym podłożu w ciepłym miejscu, aby wypuścił korzenie. Następnie możesz posadzić roślinę w docelowej doniczce.
Przycinanie pędów eszynantusa
Po letnim okresie wzrostu należy przyciąć pędy rośliny do połowy. Nie martw się tym zabiegiem. W okresie zimowym eszynantus zregeneruje się, a wiosną znów zacznie szybko rosnąć. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć ten proces, tuż przed okresem wegetacji ponownie lekko skróć pędy.
Ogrodnik Leszek radzi
Zawsze przycinaj rośliny ostrym sekatorem lub nożem. Jeśli zrobisz to tępym narzędziem, zmiażdżysz pędy. Trudno będzie im się zregenerować, będą podatne na choroby, i raczej nie będą wyglądać zachwycająco. Jeśli nie wiesz, czy nożyce są wystarczająco ostre, spróbuj lekko stuknąć ostrzem o paznokieć lub ołówek. Powinien powstać rowek.
Kwiaty eszynantusa
Większość gatunków eszynantusa w okresie kwitnienia jest wręcz oblepionych kwiatami. Zwykle są one czerwone lub czerwono-pomarańczowe, długie i rurkowate. Zaczynają kwitnąć pod koniec lata, gdy większość innych roślin ozdobnych już przekwitła. Dzięki temu wprowadzają do domu kolejną falę letniego klimatu. Na intensywność kwitnienia duży wpływ ma okres spoczynku rośliny. Jeśli przed zimą przytniesz pędy, a następnie pozwolisz roślinie odpocząć w nieco niższej temperaturze i ograniczysz podlewanie, latem odwdzięczy się wspaniałymi kwiatami.
Czy warto mieć w domu eszynantusa? Na pewno nie jest rośliną najprostszą w uprawie, bywa też kapryśny. Jednak ozdobne liście i kiście przepięknych kwiatów sprawiają, że warto włożyć w uprawę odrobinę wysiłku.
Najczęściej zadawane pytania
Czy eszynantus jest trujący?
Nie. Eszynantus jest bezpieczny dla czworonogów, a w dodatku łatwo zawiesić go w niedostępnym miejscu. Jeśli Twoje zwierzaki lubią obgryzać rośliny, ten kwiat może uniknąć tego losu!
Dlaczego eschynantus gubi liście?
Trudno powiedzieć, dlaczego Twój eschynantus marnieje, bo to wymagająca roślina – wiele może jej nie pasować. Czy na pewno stoi lub wisi we właściwym miejscu? Przeniesiony eszynantus może „protestować”, co przejawia się czasem gubieniem liści. Innym powodem może być zbyt wysoka temperatura w zimie, zalane korzenie, lub suche powietrze.
Czy obcinać suche końcówki liści?
Jeśli liście Twojego eszynantusa są przesuszone na końcach, możesz je zostawić lub delikatnie przyciąć. Nie usuwaj całych liści, chyba że uschną w całości.
Kiedy kwitnie eszynantus?
Kwiaty pojawiają się na ogół w czerwcu i pozostają aż do października.
Jak rozmnożyć eszynantusa?
Sadzonkowanie eszynantusa jest proste! Późną wiosną lub wczesnym latem (przed kwitnieniem) odetnij fragment pędu zawierający co najmniej 3 oczka. Usuń dolne liście i wstaw pęd do wody. Postaw sadzonkę w ciepłym i wilgotnym miejscu – temperatura otoczenia powinna wynosić ponad 20°C. Po 2–4 tygodniach pojawią się korzonki. Możesz wtedy przenieść sadzonkę do doniczki wypełnionej keramzytem i ziemią. Od razu podlej ją obficie.