Prace w ogrodzie trzeba wykonywać niemal przez cały rok. Jednak to wiosna i jesień są najbardziej intensywnym okresem. Ogrodnicy przycinają, nawożą i sieją. Sprawdź, jak wygląda rok w ogrodzie i o czym nie możesz zapomnieć!
Wiosenne prace w ogrodzie to przede wszystkim sprzątanie po zimie, przycinanie drzew owocowych i krzewów, przygotowywanie grządek i rabat. W marcu przychodzi również czas na pierwszy wysiew warzyw i kwiatów. Prace porządkowe i zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne, by móc cieszyć się obfitym plonem i pięknem kwitnących roślin. Lato i jesień to zaś pory roku, w których nie tylko korzystasz z tego, co udało się wyhodować. Nadal sadzisz i wycinasz, a w miarę upływu czasu powoli przygotowujesz się na nadejście zimy. Jeśli nie wiesz, jakie prace wykonać w danym miesiącu, sięgnij po kalendarium ogrodnika. My również podpowiadamy, co zrobić, by mieć zadbany ogród.
Wiosenne prace ogrodowe
Wiosna to czas porządków wokół domu i w przydomowym ogrodzie. Dni stają się coraz dłuższe, słońce świeci mocniej, a temperatura zaczyna piąć się w górę. Już na przełomie lutego i marca możesz przystąpić do intensywnych prac w ogrodzie. Od czego zacząć porządki?
- Przede wszystkim musisz usunąć zeszłoroczne liście i połamane gałęzie – do tego przydadzą ci się solidne grabie.
- Gdy zrobi się cieplej, zdejmij z roślin zimowe okrycia i przyjrzyj się wszystkim drzewom i krzewom, sprawdzając ich kondycję. To pozwoli ci ocenić, czy nie przemarzły i nie zostały zaatakowane przez choroby.
- Zanim zaczną się zielenić, powinieneś je przyciąć, usunąć wszystkie chore i obumarłe pędy. Przycinanie drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych jest niezbędnym zabiegiem, który pozwoli im bujnie zakwitnąć i urodzić owoce. W ten sposób dbasz również o ich zdrowie i kondycję.
- Pamiętaj, aby powstałe po przecince rany smarować specjalną maścią ogrodniczą.
- Wiosną możesz także przyciąć żywopłot.
Wiosenne prace w ogrodzie – jak zadbać o trawnik?
Na początku wiosny możesz zacząć także zabiegi pielęgnacyjne – takich na pewno wymaga trawnik. Warto go zgrabić, usuwając stare kępy, zalegające liście, opadłe igły i inne pozostałości po poprzednim sezonie. Wiele osób przeprowadza również wertykulację i napowietrzanie. Ten ostatni zabieg możesz wykonać, używając wideł. Wystarczy, że trawnik nakłujesz w kilku miejscach, aby powietrze swobodnie przepływało. Powstałe otwory możesz zasypać piaskiem.
Kolejne prace w ogrodzie związane z trawą
Jeśli po ziemie pojawiły się nierówności, wyrównaj je, a gdy zauważysz fragmenty bez trawy, możesz teraz ją posiać. Nie zapomnij o nawozie i podlewaniu. O pierwszym koszeniu w ramach prac w ogrodzie pomyśl w kwietniu lub na początku maja, gdy ustaną przymrozki, a trawa zacznie rosnąć bardzo intensywnie. Wiele osób tnie trawę przy samej ziemi, jednak optymalna długość to około 2,5 cm. Jeśli przytniesz ją za mocno, możesz spodziewać się chwastów.
Kalendarz prac ogrodniczych – wysiewanie
Prace w ogrodzie to także wysiewanie i zasadzanie nowych roślin, kwiatów, drzew oraz krzewów owocowych i ozdobnych. Połowa i koniec marca to czas na założenie ogródka warzywnego. Możesz myśleć o zasadzeniu tych warzyw, które dobrze znoszą chłody. Należą do nich:
- marchew;
- koper;
- pietruszka;
- szpinak;
- cebula;
- czosnek.
Oto kilka kolejnych porad.
- Na zagony warto wcześniej nanieść nawóz naturalny (obornik, kompost).
- Gdy wciąż jest chłodno, okryj rośliny folią perforowaną lub białą agrowłókniną.
- Wysiej też nasiona na rozsady i pierwsze jednoroczne rośliny ozdobne, np. groszek pachnący i nagietek.
- Posadź róże.
Warto wykonać także pierwsze opryski, które pozwolą pozbyć się szkodników i uchronią rośliny w ogrodzie przed chorobami.
Jesienne prace w ogrodzie
Każdego ogrodnika czeka także praca w okresie jesieni. Co robić w ogrodzie po lecie? To przede wszystkim dobry czas, by zasadzić drzewa i krzewy, ale także odporne na mróz rośliny cebulowe (krokusy, hiacynty, tulipany). Pamiętaj o przekopaniu, odchwaszczeniu i spulchnieniu gleby na rabatach. Jesienią możesz również posadzić rośliny na żywopłot, krzewy iglaste i zimozielone liściaste.
Większość prac w ogrodzie możesz wykonywać wczesną wiosną i kontynuować aż do późnej jesieni. To duży wysiłek, ale wart podjęcia. Trud się opłaci, ponieważ ogród będzie pięknie wyglądał i przyniesie ci smaczne i zdrowe zbiory.