Wierzba płacząca uznawana jest za mieszańca wierzby białej z babilońską. Spotkać ją można w parkach, ale coraz częściej pojawia się w przydomowych ogródkach. Warto dowiedzieć się, czym się ona charakteryzuje. Przeczytaj i dowiedz się więcej o tym pięknym drzewie.
Wierzba płacząca – jak wygląda?
Wierzba płacząca należy do rodziny wierzbowatych. Może osiągnąć nawet 25 metrów wysokości. Drzewo charakteryzuje się rozłożystą koroną z długimi, cienkimi i giętkimi pędami, które zwisają do ziemi. Jego pień jest prosty, a kora ma kolor szary i jest podłużnie spękana. Liście tej rośliny są wąskie, ostro zakończone, lancetowate, jasnozielone od góry, popielate lub niebieskoszare od spodu. Osadzone są na krótkim ogonku. Młode listki są delikatnie owłosione, ale włoski znikają wraz z ich wzrostem. Warto też wspomnieć, że roślina szybko rośnie – w jednym sezonie może urosnąć nawet o 90 cm.
Czy uprawa tej wierzby w ogrodzie jest trudna?
Uprawa wierzby płaczącej nie powinna nikomu sprawić problemu. Drzewo jest mrozoodporne i ma nieduże wymagania.
Stanowisko
Najlepszym miejscem dla tej rośliny jest stanowisko słoneczne lub półcieniste.
Podłoże
Drzewo preferuje ziemie wilgotne i mokre. Najlepiej rośnie na glebie zasobnej w próchnicę. Toleruje również przeciętne ogrodowe podłoże.
Podlewanie
Wierzba dobrze znosi suszę. Jednak w dłuższych okresach bezdeszczowych warto zasilić ją wodą.
Jak przycinać to płaczące drzewo?
Zastanawiasz się, jak przycinać wierzbę płaczącą? Ten zabieg pielęgnacyjny najlepiej wykonywać na wiosnę – zaraz po tym, jak kwiaty przekwitną. Przycinanie sprawi, że roślina wytworzy dużą ilość pędów o znacznym zagęszczeniu. W ten sposób pozbędziesz się też starych gałęzi i przytniesz drzewo do odpowiadającej ci wysokości. Warto tu dodać, że po cięciu zalecane jest zasilenie rośliny odpowiednimi nawozami. Nawożenie przyspieszy proces jej regeneracji.
Rozmnażanie przez sadzonki czy nasiona? Który sposób jest lepszy?
Wierzba płacząca rozmnaża się poprzez sadzonki i poprzez wysiew nasion. Jeden i drugi sposób nie jest wymagający.
Sadzonki
Zdrową, ściętą gałązkę wbija się w glebę – polecana jest mieszanka piasku i torfu. Należy ją systematycznie podlewać, aby miała wilgotne podłoże. Pomocne będzie także nawożenie do momentu pojawienia się pierwszych liści.
Nasiona
Nasiona mają żywotność tylko kilku dni, dlatego ważne jest, aby w odpowiednim momencie zasadzić je do gruntu – czyli zaraz po wykiełkowaniu. Należy tu pamiętać, aby podłoże, do którego będą wysiewane nasiona, było wilgotne.
Czy wierzba płacząca choruje?
Wierzba płacząca niestety nie jest odporna na choroby. Najczęściej dotyka ją:
- plamistość liści i pędów – objawia się tym, że na wierzchniej stronie liści pojawiają się brązowe plamy, zaś na spodniej stronie widać zbrązowienia tkanek – chore listki deformują się i szybciej opadają;
- antraknoza – poznać ją można po czarnych plamach występujących wzdłuż nerwu liścia, plamy bardzo szybko się powiększają, co prowadzi do wysychania listków.
Są to choroby grzybowe, które powodowane są przez pasożyty. Zwalczanie tych infekcji polega na usuwaniu chorych liści i spryskiwaniu drzewa specjalnym preparatem.
Zastosowanie wierzby płaczącej
Ciekawią cię możliwości wykorzystania wierzby płaczącej? Jest ich wiele, ale do najpowszechniejszych zastosowań tej rośliny zaliczamy między innymi:
- wykorzystanie w ogrodach i parkach jako ozdobna roślina;
- używanie do zabezpieczania nasypów, wydm, czy też grobli;
- oczyszczanie biologiczne wody – drzewo dobrze pochłania kadm i ołów;
- budowanie ogrodzeń;
- wytwarzanie masy celulozowej na papier;
- uzyskiwanie z kory drzewa kwasu salicylowego i taniny – posiadają właściwości przeciwzapalne;
- zapobieganie erozji skał i gleby.
Jeśli podoba ci się wierzba płacząca, to zaproś ją do swojego ogródka. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że będziesz właścicielem pięknego zielonego drzewka. Sadzonki tej rośliny kupisz w każdym sklepie ogrodniczym.