Ciemnotka okrągłolistna pochodzi z rodziny orliczkowatych. Jest to gatunek endemiczny na obszarze Nowej Zelandii. Obecnie uprawiana jest na większości kontynentów. Warto dowiedzieć się, czym zawdzięcza sobie taką popularność.
Ciemnotka okrągłolistna – charakterystyka
Ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rotundifolia) pochodzi z Nowej Zelandii, gdzie dziko występuje na kamienistych stokach oraz w kanionach. W naszym kraju znana jest jako ozdobny, wiecznie zielony doniczkowy kwiat, który uprawiany jest w pomieszczeniach. Jest to niewielka paprotka. Zazwyczaj osiąga wysokość około 25-30 centymetrów. Jej nazwa odnosi się do liści, które są okrągłe, a także do łodyg, które stają się ciemnoczerwone.
Czym wyróżnia się ciemnotka okrągłolistna? Jak wygląda?
Czym wyróżnia się ta roślina? Czemu jest tak lubiana? Popularność zawdzięcza nietypowym jak na gatunek paproci – listkom. Są one bardzo oryginalne: zielone, pierzaste, brzegiem delikatnie ząbkowane, równowąskie w zarysie i przede wszystkim okrągłe. Początkowo rosną wyprostowane, ale w miarę wzrostu zaczynają wyginać się łukowato do dołu i przewieszać przez brzegi doniczki. Listki tworzą liście złożone, które osadzone są na ciemnobrązowej, wyprostowanej i płożącej się łodydze. Warto też wspomnieć o blaszce liściowej – na jej spodniej stronie występują skupiska zarodni z brązowymi zarodnikami.
Pellaea rotundifolia – czy jest wymagającym kwiaem? Na czym polega jej uprawa?
Zastanawiasz się, czy Pellaea rotundifolia ma duże wymagania? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące jej uprawy:
- stanowisko – preferuje miejsca słoneczne i półcieniste, najlepsza dla niej będzie wystawa wschodnia; przebywanie w pełnym słońcu może doprowadzić do poparzenia liści;
- lubi ciepłe pomieszczenia (minimalna temperatura powietrza to 12 stopni Celsjusza, maksymalna to 22 stopnie Celsjusza), z odpowiednią cyrkulacją powietrza;
- podłoże powinno być wilgotne, żyzne, dobrze zdrenowane, odczyn pH od lekko kwaśnego do obojętnego;
- paprotka jest wrażliwa na przymrozki, toleruje suszę.
Jakie zabiegi pielęgnacyjne lubi ciemnotka?
Ciemnotka okrągłolistna nie wymaga przeprowadzania wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina nie jest wymagająca, dlatego istotnych jest tylko kilka kwestii:
- podlewanie – należy ją podlewać wodą ostaną o pokojowej temperaturze – tę czynność wykonuj, dopiero gdy wierzchnia warstwa podłoża będzie sucha;
- nawożenie – powinno odbywać się nie częściej niż raz na 2 tygodnie za pomocą nawozów do zielonych roślin, które są dostępne w sklepach ogrodniczych;
- rozmnażanie – dokonuje się tego poprzez wysiew zarodników lub podział rozrośniętych kwiatów.
Ważne jest także regularne usuwanie zwiędłych liści.
Czy ta paproć jest atakowana przez szkodniki i choroby?
Ten gatunek paprotki nie jest lubiany przez szkodniki. Spowodowane jest to tym, że roślina zawiera w swoim soku środek owadobójczy. Jest on toksyczny dla wszelkich ssących owadów i tych zjadających liście. Dlatego rzadko atakowana jest ona przez szkodniki. Wyjątkiem są wełnowce, które niestety mogą się czasami pojawić. Jeśli chodzi o choroby dopadające ciemnotkę, to też nie jest to częste zjawisko. Najczęściej powodowane są błędami w pielęgnacji, na przykład zbyt częstym podlewaniem, które może doprowadzić do gnicia korzeni rośliny.
Ile kosztuje ciemnotka okrągłolistna?
Ciekawi cię, ile kosztuje ta ciemnozielona paproć? Jej ceny zaczynają się od kilkunastu złotych i uzależnione są od wielkości roślinki. Mniejsze doniczki można nabyć już za około 19 złotych, natomiast większe okazy to koszt rzędu nawet 50 złotych.
Gdzie najlepiej kupić ciemnotkę?
Kwiat dostępny jest zarówno w sprzedaży internetowej, jak i stacjonarnej. Jednak zalecamy zakup w sklepie ogrodniczym stacjonarnym lub kwiaciarni, ze względu na to, że przed zakupem będziesz mógł dokładnie obejrzeć swoją przyszłą paprotkę. Dzięki czemu upewnisz się, że jest ona w dobrym stanie.
Zastosowanie paproci
Ta paproć jest dekoracyjną rośliną. Bardzo ładnie prezentuje się w pojemnikach podwieszanych i na różnych podwyższeniach, gdyż wtedy jej liście mogą swobodnie przewieszać się na boki. Świetnie sprawdzi się też na wąskich parapetach, szafkach czy też w gablotach. Pamiętaj, że możesz ją postawić nawet w zaciemnionym miejscu, co znacząco ułatwia wybór odpowiedniego stanowiska.
Ciemnotka okrągłolistna zasługuje na wyróżnienie wśród swojego gatunku. Jej wiecznie zielone liście świetnie wkomponują się w każde wnętrze. Już dziś zacznij uprawiać tę oryginalną roślinę.