Obsadzenie oczka wodnego roślinami błotnymi nadaje zbiornikowi naturalny wygląd i sprawia, że ten staje się romantyczną dekoracją ogrodu. Możesz sprawić, aby to miejsce tętniło życiem. Poznaj interesujące gatunki roślin wodnych.
W naturze jeziora i stawy są miejscem życia licznych gatunków zwierząt i roślin. Bioróżnorodność takich zbiorowisk licznych gatunków jest naprawdę imponująca. Nie bez powodu mawia się, że woda to życie. Ogrodowe oczka to sztuczne zbiorniki, które mogą także być ostoją ryb oraz flory nadwodnej. Poznaj gatunki, które doskonale czują się w niewielkiej sadzawce.
Jakie gatunki roślin wodnych mogą rosnąć w sztucznym zbiorniku wodnym?
Najbardziej charakterystyczną rośliną wodną jest kwitnący grzybień zwany lilią wodną. Jego duże pływające liście unoszą się na tafli sadzawki. Białe kwiaty, czasami żółte albo różowe u licznych odmian, to wyjątkowa ozdoba tej pięknej rośliny. Są one niezwykle efektowne i duże, nadają zbiornikowi romantyczny wygląd.
Kolejną rośliną pływającą, tym razem ozdobną z liści jest pistia, inaczej nazywana sałatą wodną. Przypisuje się jej zdolność do oczyszczania zbiornika z zanieczyszczeń. Pobiera azot z wody. To sprawia, że te rośliny wodne przyczyniają się do ograniczania populacji glonów.
Głębokość sadzenia i warstwy roślinności zbiornika
Z zagadnieniem sadzenia hydrofitów łączy się temat warstw zbiornika. Jeśli dopiero planujesz założenie sadzawki, najlepiej będzie przygotować piętra, na których wygodnie postawisz kosze, w których zostały posadzone rośliny wodne. Ich kłącza będą w ten sposób zabezpieczone przed rybkami i ślimakami, a także uzyskasz większość możliwość kontrolowania wzrostu roślin. Zanurzone w wodzie okazy nie będą mogły swobodnie rozrastać się z uwagi na ograniczoną ilość miejsca, dlatego ich ekspansja nie będzie tak duża, jak w przypadku naturalnego zbiornika. Na dnie zbiornika warto umieszczać rośliny, które dają sobie radę w głębokiej wodzie, np. lilię wodną.
Łatwe w uprawie rośliny błotne i bagienne
Gdy wybierasz rośliny do posadzenia w twoim zbiorniku ogrodowym, zwróć uwagę na intensywność ich wzrostu. Najlepsze będą takie, które nie rozrastają się zbyt szybko i intensywnie. Grążel o żółtych kwiatach wystających nad powierzchnię wody oraz zanurzony w niej rogatek sztywny to pozostałe ciekawe gatunki roślin wodnych, które nadają się do większych stawów. Pospolite rośliny bagienne do uprawy amatorskiej to babka wodna, kosaciec i osoka aloesowata.
Rośliny wodne do płytkiej sadzawki
Aby zapewnić roślinom wodnym optymalne warunki wzrostu i rozwoju, powinieneś dobrać gatunek do rozmiarów ogrodowej sadzawki. Do niezbyt głębokiego oczka wodnego idealne będą drobne rośliny, takie jak różne gatunki strzałki wodnej ozdobnej z liści i kwiatów. Czermień błotna to równie ciekawy gatunek. Swoją budową przypomina nieco skrzydłokwiat i podobnie jak on wytwarza kwiatostany otoczone białą pochwą kwiatostanową.
Gatunki roślin strefy brzegowej
Na brzeg większego zbiornika wodnego wybierz pałkę wodną i tatarak. Oczeret jeziorny to charakterystyczny element płytkich rowów z wodą. Jego delikatne giętkie pędy wyglądają bardzo malowniczo nad brzegiem stawiku. Łączeń baldaszkowy jest nieco rzadziej spotykaną rośliną, która w naturze porasta brzegi stawów i jezior. Wytwarza on jasne różowe kwiatostany w postaci baldachów.
Do sadzawki wybieraj byliny łatwe w uprawie oraz niezbyt ekspansywne. Pamiętaj, aby sadzić je na głębokości, która jest odpowiednia dla danego gatunku. Najlepszy efekt osiągniesz, gdy skomponujesz ze sobą rośliny wodne nadbrzeżne oraz takie, których liście będą unosić się na powierzchni wody.