Dracena obrzeżona to egzotyczna palma pochodząca z Madagaskaru. Jak wygląda? Jakie ma wymagania? Które odmiany są warte uwagi? Przeczytaj, jak dbać o tę piękną roślinę by długo zdobiła twój dom.
Dracena obrzeżona (Dracena marginata) to drzewo, które w naturze osiąga nawet 4–5 m wysokości. W domu dorasta zwykle do około 130 cm, jednak może sięgać nawet do sufitu. Jak ją podlewać? Jakie zapewnić podłoże? Gdzie postawić, by dobrze się rozwijała? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się tego wszystkiego!
Jak wygląda dracena obrzeżona?
W naturze Dracena marginata jest dużym drzewem, które wytwarza małe, żółto-kremowo- zielonkawe kwiaty zebrane na szczycie w duże, wiechowate kwiatostany. W uprawie domowej kwitnie bardzo rzadko. W twoim salonie również może osiągnąć imponujące rozmiary i wierzchołkiem sięgać sufitu. Jej pojedynczy, wysoki pień z czasem drewnieje. Bywa, że może się delikatnie rozgałęziać. U jego szczytu wyrastają długie, lancetowate i łukowato przewieszone liście zebrane w imponujący pióropusz. Liście w zależności od rodzaju mają różne wybarwienie:
- „Bicolor” – zielone liście z kremowym obrzeżeniem;
- „Tricolor” – liście o kremowym prążkowaniu i czerwonym obrzeżeniu;
- „Colorama” – zielono–czerwono–różowe liście;
- „Magenta”– zielone liście z szerokim, czerwono–bordowym marginesem;
- „Sunray” – zielone liście z szerokim, żółtym pasem biegnącym przez środek.
Pielęgnacja draceny obrzeżonej
Dracena obrzeżona jest łatwa w uprawie i świetnie poradzi sobie w każdym mieszkaniu czy biurze. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by utrzymać ją w dobrej kondycji.
- Zapewnij jej miejsce z dużą ilością rozproszonego światła.
- Podlewaj często niewielką ilością wody.
- W okresie wegetacyjnym zasilaj nawozami wieloskładnikowymi.
- Pamiętaj, że ta roślina idealnie czuje się w temperaturze od 20 do 24°C.
Dracena marginata – stanowisko
Dracena obrzeżona najlepiej czuje się na stanowisku jasnym, ale nie bezpośrednio wystawionym na działanie promieni słonecznych. Zbyt mocne światło powoduje palenie i zrzucanie liści przez roślinę. Dracena poradzi sobie także w nieco zacienionym miejscu, jednak okazy z kolorowymi liśćmi, jak Dracena marginata „Magenta”, potrzebują światła do pięknego wybarwienia. Idealnym miejscem dla tej rośliny będzie stanowisko z dużą ilością rozproszonego światła.
Idealną temperatura dla draceny obrzeżonej to 20-24°C latem. Zimą możesz ją przenieść do chłodniejszego pomieszczenia na stan spoczynku. Jednak pamiętaj, by temperatura nie spadała poniżej 15°C, a roślina przez cały czas miała dostęp do światła.
Dracena marginata – podlewanie
Dracena obrzeżona jest bardzo wrażliwa na przesuszenie, a na zbyt suche podłoże reaguje opadaniem liści. Nie lubi jednak także przestoju wody w doniczce. Na jej dnie konieczne jest ułożenie warstwy drenażu. To pozwoli odprowadzić nadmiar wilgoci i zapobiegnie gniciu korzeni.
- Latem podlewaj ją 1-2 razy w tygodniu latem, zimą rzadziej – raz na 1-1,5 tygodnia.
- Zwróć uwagę, by woda nie stała w podstawce. Godzinę po podlaniu zawsze ją wylewaj.
- Dracena lubi wilgotne powietrze. Możesz zapewnić jej odpowiednie warunki, spryskując liści. Można też postawić ją obok podstawki wypełnionej keramzytem i wodą lub obok nawilżacza powietrza.
Dracena marginata – podłoże
Idealne dla draceny jest podłoże dobrze przepuszczalne, w którym nie będzie zalegać woda. Możesz kupić gotowe podłoże do dracen lub przygotować je samodzielnie. Wystarczy, że ziemię uniwersalną wymieszasz z niewielką ilością piasku, keramzytem, perlitem i korą.
Dracena marginata – przesadzanie i rozmnażanie
Młode rośliny należy przesadzać raz w roku, najlepiej wczesną wiosną, zapewniając im odpowiednio większą doniczkę. Starsze okazy, mające ponad 4 lata, możesz przesadzać rzadziej.
Dracenę możesz rozmnożyć, pobierając w okresie wegetacyjnym wierzchołkowe sadzonki pędowe. Ukorzenisz je w wodzie lub wilgotnym podłożu. Ważne, by sadzonki miały zapewnioną przez cały czas wysoką temperaturę w okolicach 25°C. Taki przycięty pęd może wytworzyć w miejscu cięcia dodatkowe odrosty, które powodują, że roślina wygląda niezwykle ciekawie.
Dracenę obrzeżoną możesz rozmnożyć także z pnia. Kilkucentymetrowe fragmenty wystarczy umieścić w wilgotnym podłożu. Po około trzech miesiącach powinny wypuścić korzenie.
Problemy w uprawie draceny obrzeżonej
Draceny są roślinami wytrzymałymi i odpornymi na choroby. Jeśli napotkasz problem z uprawą swojego okazu, najprawdopodobniej będzie to jeden z najczęściej występujących:
- liście schną i brązowieją – roślina potrzebuje częstszego podlewania;
- dracena zrzuca liście – temperatura otoczenia jest zbyt niska;
- liście są małe i zniekształcone – roślina jest słabo odżywiona i potrzebuje nawozu;
- brązowe plamy z szarym nalotem na liściach – choroba grzybowa, którą zwalczysz odpowiednim środkiem grzybobójczym;
- małe owady pojawiające się na liściach i łodydze oraz pajęczynki oplatające roślinę – inwazja wciornastków lub przędziorków, która wymaga użycia oprysków chemicznych.
Ile kosztuje dracena obrzeżona?
Dracenę obrzeżoną możesz kupić w każdym sklepie ogrodniczym, jest łatwo dostępną rośliną. Czasem pojawia się również w marketach. Jej cena zależy przede wszystkim od rozmiaru. Małą, kilkunastocentymetrową dracenę kupisz nawet za 10-20 zł. Większe okazy, dorastające do około metra będą kosztować więcej – w okolicach 100 zł.
Ten łatwy w uprawie i mało wymagający gatunek świetnie sprawdzi się w każdym domu i biurze. Małe rośliny dobrze wyglądają w sąsiedztwie innych. Możesz stworzyć na swoim parapecie niezwykłą kompozycję z różnych gatunków dracen lub dracenę obrzeżoną postawić obok zupełnie innych roślin. Duże draceny najlepiej wyglądają jako solitery, szczególnie kiedy rozgałęziają się i potrzebują dużej ilości miejsca. Warto mieć dracenę w sypialni, ponieważ ta roślina oczyszcza powietrze z toksyn.