Dracena smocza (Dracena draco) w naturze ma postać drzewa dorastającego do 20 metrów wysokości. Jej korona utworzona jest z ciemnozielonych liści tworzących ogromny parasol. Smocze drzewo wydziela czerwoną żywicę, która przez tubylców nazywana jest krwią smoka. W warunkach domowych osiąga maksymalnie 100 cm wysokości, jednak w dalszym ciągu robi wrażenie. Jak o nią dbać? Jak podlewać i przesadzać? Przeczytaj!
Czym jest smocza palma?
Smocza palma, bo tak też jest nazywana ta dracena, uprawiana w doniczce wytwarza zwykle 1 cienki pień zakończony pióropuszem podłużnych, cienkich, ostro zakończonych, zielonych liści. W ciągu dziesięciu lat uprawy dorasta do około 1 m. W warunkach domowych Dracena draco rzadko wytwarza swoje kremowe kwiaty, lecz jeśli uda się to po latach dbania o roślinę, w domu będzie unosił się z nich intensywny, słodki zapach.
Dracena smocza – jak ją pielęgnować?
Drzewo smocze jest bardzo odporną rośliną. Nie przeszkadzają mu wysokie temperatury ani suche powietrze. Jego pielęgnacja nie jest skomplikowana. Wystarczy pamiętać o kilku podstawach.
Podlewanie drzewa smoczego
Młodą dracenę smoczą należy podlewać z dość dużą częstotliwością, starsze rośliny umiarkowanie. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy dracena smokowiec potrzebuje wody, jest ocena podłoża. Jeżeli z wierzchu jest całkowicie przeschnięte, należy podlać roślinę. Nie można dopuścić, by woda stała w podstawce, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni i zamierania smoczej palmy. Szkodliwe jest także przesuszenie bryły korzeniowej. Objawia się żółknięciem liści. Bardzo ważne jest również zraszanie, które możemy przeprowadzać nawet kilka razy w ciągu tygodnia.
Stanowisko dla draceny smoczej
Najlepszym stanowiskiem dla smoczego drzewa będzie zaciszne, ciepłe miejsce, jednak z dala od kaloryfera. Dracena smocza do wzrostu potrzebuje dużej ilości rozproszonego światła, ale nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Idealne będzie wnętrze jasnego pomieszczenia lub wschodni albo północny parapet.
Od wiosny do jesieni zapewnij dracenie smoczej wysoką temperaturę, przekraczającą 20°C. W zimie niewiele mniejszą – optymalna będzie temperatura w okolicach 18°C.
Odpowiednie podłoże dla draceny smoczej
Dracena smokowiec potrzebuje żyznego, ale przepuszczalnego podłoża. W sklepie możesz kupić specjalną ziemię do juk i dracen. Jeśli masz w domu podłoże uniwersalne, wymieszaj je z piaskiem w proporcji 4:1 oraz z perlitem. Na dnie wysokiej, wąskiej doniczki ułóż pokaźną warstwę drenażu, by woda łatwo odpływała i nie powodowała gnicia korzeni. Nawożenie wykonuje się dwa razy w miesiącu w sezonie wegetacyjnym – od wiosny do jesieni. Drzewo smocze nie lubi nawozów z wysoką zawartością azotu.
Jak uzyskać sadzonki draceny smoczej?
Smocze drzewo możesz wysiewać z nasion. Należy je namoczyć w ciepłej wodzie na 48 godzin, po czym wysiać do ziemi zmieszanej z piaskiem. Trzeba utrzymywać stale wysoką temperaturę w okolicach 25–26°C oraz wysoką wilgotność powietrza, by po 3–4 tygodniach uzyskać siewki. Dracenę smokowiec można rozmnażać także przez sadzonki szczytowe. Nie jest to proste i warto użyć ukorzeniacza, który stymuluje wytwarzanie korzeni. Roślinę przesadza się raz na 2–3 lata, gdy korzenie zaczną wychodzić przez otwory w doniczce. Należy ją wtedy umieścić do pojemnika o 2–3 cm szerszego.
Dracena smocza, szczególnie gdy jest już dużą rośliną, zdobi dom, nadając mu egzotycznego charakteru. Świetnie wygląda z innymi gatunkami dracen, tworząc niebanalną kompozycję. Dodatkowo smocza palma oczyszcza powietrze, dlatego warto ją wybrać do swojego mieszkania.