Wiedza w pigułce
- Nawozy sztuczne na dużą skalę zaczęto produkować w XIX wieku.
- Rozpowszechnienie tych substancji w rolnictwie zawdzięczamy niemieckiemu Justusowi Liebigowi.
- Stosowanie nawozów umożliwia wyhodowanie roślin nawet w jałowej glebie.
Nawozy sztuczne – co zawierają?
Nawozy sztuczne nazywane są również mineralnym. To chemiczne związki zawierające różne mikro- i makroelementy są niezbędne roślinom do prawidłowego wzrostu. Rośliny potrzebują najwięcej makroelementów, w szczególności fosforu, azotu i potasu. Mikroelementy są potrzebne w mniejszych ilościach, są jednak równie ważne. Chodzi tu głównie o wapń, siarkę, cynk, żelazo, chlor czy molibden. Aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki, należy sięgnąć po nawozy, które zawierają wszystkie potrzebne składniki.
Klasyfikacja nawozów mineralnych
Nawozy sztuczne są niezbędne szczególnie w ogrodach, gdzie składniki pokarmowe nie wracają do gleby w naturalny sposób. Zazwyczaj wszystkie owoce i warzywa są zbierane, a zepsute usuwane. Zaburza to naturalny proces, w wyniku którego ziemia staje się jałowa i pozbawiona składników mineralnych. Aby dostarczyć posadzonym roślinom substancje niezbędne do wzrostu, konieczne jest więc stosowanie nawozów sztucznych. Wyróżniamy następujące rodzaje:
- nawozy azotowe – powszechnie stosowane w Polsce są nawozy azotowe na bazie saletry, ze względy na niskie koszty produkcji, pomagają one roślinom zwiększyć zieloną masę, oraz ilość nasion, wyróżnić można różne rodzaje takie jak: nawozy saletrzano-amonowe, azotowo-amidowe, a także saletrzane i amonowe;
- nawozy fosforowe – dzielą się na szybko działające, wolno działające i bardzo wolno działające, dostarczają, fosfor działa korzystnie głównie na ukorzenienie się roślin, a także zwiększa wytrzymałość na niskie temperatury;
- nawozy potasowe – zasilanie roślin potasem sprawia, że rośliny zdecydowanie lepiej radzą sobie w okresach suszy, właściwe nawożenie sprawia, że wykorzystują także pozostałe składniki odżywcze niezbędne do życia;
- nawozy wapniowe – dzięki nim można odkwasić glebę, zanim jednak zastosujemy taki preparat, warto sprawdzić pH ziemi, pozwoli to na osiągnięcie jak najkorzystniejszego rezultatu;
- nawozy magnezowe – przeznaczony głównie do roślin uprawianych w szklarniach, a także kwiatów ozdobnych, najczęściej występuje pod postacią siarczanu magnezu.
Nawozy sztuczne – zastosowanie
Przed zastosowaniem nawozów najlepiej wykonać szczegółową analizę gleby. Dzięki temu poznamy jej skład, oraz ewentualne niedobory, co pozwoli na dokładne dobranie właściwego preparatu. Nawozy występują w różnej postaci – granulatu, kryształków, płynu. Granulowane i sypie zazwyczaj rozsypuje się bezpośrednio na glebie. Z kolei nawozy krystaliczne i płynne wymagają wcześniejszego zmieszania z wodą. Tak przygotowaną mieszanką podlewa się rośliny. Warto pamiętać, aby zawsze stosować nawóz zgodnie z zaleceniami producenta.
Korzyści ze stosowania nawozów mineralnych
Nawozy sztuczne przynoszą szereg korzyści w związku z ich stosowaniem. Do najważniejszych należy przede wszystkim zwiększenie plonów, które dzięki dostarczonym pierwiastkom stają się bardziej obfite. Kolejną zaletą jest wyższa jakość upraw, które są nie tylko smaczniejsze, ale również zachęcają swoim zdrowym wyglądem. Użycie nawozów skraca czas uprawy. Duża ilość składników pokarmowych sprawia, że rośliny rosną i dojrzewają o wiele szybciej, a tym samym może nastąpić większa rotacja upraw.
Innym atutem jest też wpływ na środowisko naturalne. Nawozy sztuczne stosowane zgodnie z zaleceniami zwiększają wydajność upraw i umożliwiają ich wzrost na mniejszych terenach, bez konieczności pozyskiwania nowych ziem poprzez wycinkę lasów.
Czy stosowanie nawozów sztucznych jest bezpieczne?
Rozwój roślin zasilanych nawozami sztucznymi jest bardziej złożony. Należy jednak pamiętać, aby roślin nie przenawozić, jest to niewskazane nie tylko dla nich, ale również całego środowiska. Zbyt duża ilość substancji zawartych w nawozach może doprowadzić do skażenia wody, wyjałowienia gleby i zaburzenia różnorodności biologicznej w ekosystemach. Dlatego tak ważne jest stosowanie nawozów zgodnie z zaleceniami producenta, po uprzednim wykonaniu dokładnej analizy gleby. To pozwoli zachować bezpieczeństwo i równowagę w przyrodzie.
Jaki wybrać nawóz, sztuczny czy naturalny?
Wiele osób wskazuje na przewagę w stosowaniu nawozów naturalnych takich jak kompost czy obornik. Jednak w przypadku dużych pól uprawnych mogą one okazać się niewystarczające. Dlatego w takich przypadkach warto sięgnąć po nawozy sztuczne, które uzupełniają wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Są one lepiej i szybciej wchłaniane i przyswajane przez rośliny. Z kolei nawozy sztuczne zawierają organizmy żywe, które pomagają w utrzymaniu dobrej jakości gleby. Nawozy naturalne najlepiej stosować więc na mniejszych obszarach, typu działki czy ogródki.
Nawozy sztuczne poprawiają jakość gleby i umożliwiają prawidłowy wzrost roślin. Stosowanie ich zgodnie z zaleceniami jest w pełni bezpieczne i pozwala na zapewnienie roślinom makro- i mikroelementów jak fosfor i potas. Nawozy mineralne mogą być stosowane razem z nawozami naturalnymi. Aby jednak zachować prawidłowe proporcje składników odżywczych, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań podłoża, aby nie dopuścić do przenawożenia.