Muchołówka zimowanie to czas, kiedy roślina przechodzi w stan spoczynku i zaczyna odpoczywać. Jest wtedy dość silnie uzależniona od temperatur powietrza i światła słonecznego. Pielęgnacja muchołówek w okresie zimowym ogranicza się do zapewnienia odpowiedniej ilości słońca i wilgotności podłoża. Jest to roślina owadożerna, ale tak jak większość roślin ozdobnych posiada walory estetyczne, przez które często spotykana jest w warunkach domowych. Pomaga pozbywać się uciążliwych owadów, jednak nie stanowi dla człowieka żadnego zagrożenia. Muchołówka nie jest toksyczna ani trująca, nie szkodzi też zwierzętom domowym.
Muchołówka, czyli roślina do walki z owadami
Muchołówka, a z łaciny Dione muscipula, to owadożerna roślina z rodziny rosiczkowatych. W naturze występuje jedynie w Karolinie Północnej i Południowej, jednak hodowana jest także w warunkach domowych jako roślina doniczkowa.
Charakterystyczny wygląd rośliny to zasługa liści zakończonych przez pułapki. Zewnętrzne są zielone, a wewnętrzne czerwone – posiadają włoski czuciowe, dzięki którym muchołówka łapie owady (muchy i pająki). Zwabiony przez nektar owad, który dostanie się do środka pułapki, zostaje tam uwięziony. Roślina trawi go przez około tydzień. W trakcie trawienia muchołówka czerpie z owadów cenne substancje odżywcze wspomagające wzrost. Następnie pułapka się otwiera, a roślina czeka na pojawienie się kolejnej ofiary.
Co ciekawe, Dione muscipula zaciska się jedynie 2 do 4 razy, gdy dostanie się do niej owad i do 10 razy, jeśli podrażnimy włoski. Po tym liść rośliny zamiera.
Jak muchołówka przechodzi zimowanie?
Muchołówka zimowanie to przede wszystkim jasne stanowisko z temperaturą na poziomie od 0 do 10 stopni Celsjusza. Przyjmuje się, że roślina ta wytrzyma temperatury nawet do 15 stopni, jednak wciąż trudno zapewnić je w ogrzewanym pomieszczeniu. Można umieścić muchołówki w terrarium, piwnicy czy w garażu.
Ważne, aby miała wilgotne powietrze i najlepiej południowe stanowisko. Jeśli stoi na parapecie okna albo w pełnym słońcu, trzeba pilnować, aby nie miała zbyt sucho. Latem i wiosną można zostawić ją na tarasie czy na balkonie i tam sporadycznie zraszać jej liście.
Muchołówka lubi podłoże będące połączeniem gruboziarnistego piasku i kwaśnego torfu. Należy pamiętać, by ziemia miała lekko kwaśny odczyn. Tego rodzaju rośliny podlewamy miękką wodą (deszczówka, woda destylowana lub przegotowana, osmoza) dbając o wilgotność podłoża. Doniczka z muchołówką powinna znajdować się na podstawce, z której muchołówka będzie stopniowo czerpała wodę. W okresie zimowym zapotrzebowanie na wodę nieco spada, jednak wciąż nie można dopuścić do wyschnięcia ziemi w doniczce.
Warto wiedzieć, że muchołówka jest rośliną, która, aby rosnąć, nie wymaga nawożenia. Substancje niezbędne do wzrostu i życia czerpane są z fotosyntezy. Dodatkowym pożywieniem są złapane owady.
Muchołówka i rosiczka – doświetlanie
Owadożerne rośliny w naturalnych warunkach wyrastają w podobnym do naszego klimacie. Dzięki temu ich uprawa i pielęgnacja nie jest szczególnie wymagająca. Aby jednak prawidłowo zadbać o rozwój muchołówki, niezbędne jest optymalne połączenie światła i temperatury.
W temperaturach poniżej 5 stopni Celsjusza muchołówka nie potrzebuje dużych ilości światła. Zimą i jesienią można ją doświetlać sztucznym światłem, ale też nie jest to niezbędne. Wystarczy, aby w pomieszczeniu zachować chociaż słabe źródło światła.
Muchołówka zimowanie – jak zadbać o rośliny owadożerne w okresie spoczynku?
Muchołówka to roślina owadożerna, którą można wykorzystywać do walki z uciążliwymi muchami i muszkami owocówkami. Jeśli jednak do pułapki dostanie się zbyt wiele owadów, może jej to zaszkodzić: osłabić i wyczerpać siły niezbędne do wzrostu.
Zima jest okresem, gdy muchołówka przechodzi w stan spoczynku. Najczęściej dzieje się to pomiędzy listopadem a marcem. W tym czasie nie potrzebuje dużych ilości wody. Nie musi stać w wodzie, ale nadal kluczowe jest lekko wilgotne podłoże i właściwa temperatura otoczenia.
Okres spoczynku (październik/listopad-marzec) to czas, kiedy muchołówki magazynują energię potrzebną do wzrostu. Ta pochodząca z usychających liści trafia do podziemnego kłącza liściowego, skąd wyrastają nowe. Co ciekawe, nie wszystkie odmiany muchołówek gubią zimą liście. Niektóre jedynie ograniczają ich aktywność, inne tracą niemal wszystkie.
Po czym rozpoznać, że muchołówka zakończyła zimowanie? Pierwsze oznaki to pojawienie się nowych liści (przez brak słońca mogą być zdeformowane). Liście łowne zaczynają się pojawiać na przełomie marca i kwietnia, kiedy dni stają się dłuższe i cieplejsze.