Goździki są grupą roślin, która zawiera aż 300 gatunków – niektóre z nich są roślinami jednorocznymi, a inne – wieloletnimi. W tym artykule przyjrzymy się uprawie odmian wieloletnich. Goździki są niezwykle ładnymi i nietuzinkowymi roślinami. Mogą być sadzone bezpośrednio w gruncie oraz w doniczkach. Ich uprawa nie należy do skomplikowanych. Odpowiednia pielęgnacja roślin sprawi, że będą one zdrowo się rozwijały i pięknie kwitły. Kwiaty goździków w fenomenalny sposób ozdobią wnętrze naszego domu, balkonu i będzie doskonałą dekoracją ogrodu. Sprawdź, jak znoszą goździki wieloletnie zimowanie!
Goździki wieloletnie – zimowanie okazów w doniczkach
Odmiany goździków wieloletnich zwykle całkiem nieźle radzą sobie z mrozami, dlatego z powodzeniem mogą być uprawiane bezpośrednio w gruncie. Można jednak hodować je również w doniczkach. Goździki w donicach mogą być usytuowane zarówno w domu, jak i w ogrodzie, na tarasie czy na balkonie. Aby zabezpieczyć goździki doniczkowe przed przemarznięciem (w przypadku nadejścia silnych mrozów), warto owinąć donice materiałem termoizolacyjnym: kartonem lub agrowłókniną. Jako osłona przed zimnem świetnie sprawdzi się również stroisz, czyli osłona wykonana z gałęzi drzew iglastych.
Goździk brodaty (Dianthus barbatus) w gruncie – jak pielęgnować zimą?
Goździk brodaty jest całkowicie odporny na zmienny warunki atmosferyczne i choroby. Z tego względu świetnie sprawdza się w przydomowych ogródkach. Latem odmiana ta zmienia się w rozetę liściową i trwa w tej formie przez całą zimę. Goździki wieloletnie zimowanie znoszą więc bez większego problemu. Jeśli jednak nadejdą bezśnieżne silne mrozy, dobrym rozwiązaniem jest obrzucenie roślin warstwą suchych liści.
Stanowisko dla goździków wieloletnich – wymagania roślin
Dla goździków bardzo ważne jest odpowiednie podłoże. Najlepiej sprawdzi się uniwersalna gleba dla kwitnących roślin doniczkowych. Powinna być jednak ona świeża i bogata w niezbędne składniki odżywcze. Podłoże powinno mieć lekko kwaśny lub obojętny odczyn. Pamiętaj też, aby co sezon wymieniać podłoże – rośliny podczas kwitnienia pobierają bardzo dużą ilość składników pokarmowych, przez co wyjaławiają glebę. Optymalnym miejscem dla goździków wieloletnich jest dobrze nasłonecznione stanowisko.
Pielęgnacja kwiatów – przycinanie
Aby goździki zdrowo rosły, należy zadbać o regularne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Jesienią (na przełomie września i października) zaczynają obumierać i należy je wówczas przyciąć. Dzięki temu uda się zachować kształt rośliny. Pamiętaj, aby pozbyć się uschniętych liści.
Dzięki wysokiej mrozoodporności goździki wieloletnie zimowanie przechodzą w bardzo naturalny sposób. Nie jest konieczne specjalne przygotowanie roślin to trudnych warunków atmosferycznych. Jedynie w przypadku ostrej i bezśnieżnej zimy warto zastosować osłonę wykonaną z materiału termoizolacyjnego.