Złocień krzewiasty jest rodzajem roślin należącym do rodziny astrowatych. Nazywane bywa również srebrzeniem krzewiastym. Roślina pochodzi z Wysp Kanaryjskich, dzięki czemu świetnie znosi upały i słońce. Wiecznie zielony krzew kwitnie od maja do października. Kwiaty mogą być białe, żółte lub różowe. Złocień doskonale nadaje się do uprawy w donicach na balkonach i tarasach. Można sadzić go również na ogrodowych rabatach. Uprawiane w pojemnikach kwiaty nie są odporne na mróz, dlatego, aby przetrwać zimę, złocień krzewiasty zimowanie musi spędzić w odpowiednich warunkach. Jakich? Sprawdźmy to!
Złocień krzewiasty – zimowanie
Złocień krzewiasty (Argyranthemum frutescens) jest rośliną typowo balkonową lub tarasową. Nie jest krzewem mrozoodpornym, dlatego nie przetrwa zimy bezpośrednio w gruncie. Po pierwszych przymrozkach należy ściąć pędy. Wyróżniamy dwa sposoby, które pozwolą przezimować roślinę:
- Wykopujemy roślinę, karpy oczyszczamy z ziemi i obkładamy kompostem;
- Doniczkę ze złocieniem przenosimy do chłodnego, jasnego pomieszczenia (temperatura około 8 stopni Celsjusza).
Po ostatnich wiosennych przymrozkach roślinę wynosimy ponownie na balkon lub taras. Pamiętaj, aby stale kontrolować, czy złocień nie jest atakowany przez szarą pleśń, mszyce lub przędziorki.
Złocień krzewiasty najlepiej rośnie na stanowisku nasłonecznionym. Doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Ponieważ jest wrażliwy na mróz, bardzo ważne jest przeniesienie go na czas zimy do pomieszczenia, w którym panuje maksymalnie 8 stopni Celsjusza. Złocień krzewiasty zimowanie może przetrwać wyłącznie w takich warunkach. Jeśli nie masz dostępu do takiego miejsca, lepiej potraktować go jako roślinę jednoroczną. Roślinę najczęściej rozmnaża się przez wysiew nasion lub z sadzonek wierzchołkowych.