Lilia azjatycka zimowanie może przetrwać nawet bez stosowania dodatkowych okryć. Aby jednak uniknąć ewentualnych problemów, warto przygotować roślinę do chłodniejszych temperatur. Dowiedz się, co najlepiej sprawdzi się jako zabezpieczenie przed mrozem!
Lilia azjatycka nie jest nazwą gatunkową roślin. To nazwa ogromnej grupy hybryd powstałych z różnych gatunków wschodnioazjatyckich. Cechą wspólną wszystkich gatunków wywodzących się z tej grupy są duże kwiaty w różnych kształtach i intensywnych, bajecznych kolorach. Okres kwitnienia przypada od czerwca do lipca. Rośliny te nie są zbyt wymagające. Wystarczy raz posadzić cebulki na odpowiednio przygotowanym podłożu, by cieszyć się pięknymi kwiatami przez wiele lat. Jakie wymagania ma lilia azjatycka? Zimowanie może wymagać zastosowania okrycia. Sprawdź, jak pielęgnować i dbać o lilię azjatycką!
Lilia azjatycka – zimowanie. Jak zadbać o cebulki?
Rośliny te są mrozoodporne. Lilie azjatyckie znakomicie zimują w ziemi. Jednak w przypadku roślin ogrodowych pochodzących z południowych rejonów Azji utrzymujące się niskie temperatury mogą spowodować przemarznięcie cebulek lilii azjatyckich. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed mrozem. Kiedy temperatura spadnie do -5 stopni Celsjusza, lilie azjatyckie należy okryć. Najlepiej sprawdzi się stroisz wykonany z gałązek jodły, sosny lub daglezji. Można posłużyć się też matą słomianą. Ściółka zapobiegnie nie tylko głębokiemu zamarzaniu ziemi, ale również nadmiernemu nagrzewaniu się gleby.
Uprawia lilii azjatyckiej – wymagane warunki do sadzenia
Sadzenie lilii azjatyckiej należy rozpocząć od właściwego przygotowania gleby. Podłoże powinno być żyzne o lekko kwaśnym odczynie. Konieczne jest również znalezienie odpowiedniego stanowiska. Lilie preferują miejsce słoneczne, jednak poradzą sobie również w lekko cienistej lokalizacji. Ważne, aby stanowisko było osłonięte od silnych wiatrów. Cebulki lilii azjatyckich należy sadzić wiosną (od drugiej połowy kwietnia do początku maja) lub jesienią (od końca sierpnia do połowy października). Rośliny można uprawiać bezpośrednio w gruncie oraz w pojemnikach.
Lilia azjatycka zimowanie powinna spędzić pod okryciem. Uchroni ono cebulki nie tylko przed niską temperaturą, ale również przed nadmiernym wysychaniem gleby.