Surfinia – zimowanie rośliny nie należy do łatwych zadań. Rośliny zwykle są rozmnażane przed sadzonki pędowe i wykorzeniane w szklarniach. Czy jednak jest możliwe przezimowanie petunii zwisającej w warunkach amatorskich? Sprawdźmy to!
Surfinia (petunia zwisająca) charakteryzuje się intensywnie kolorowymi kwiatami, które tworzą wspaniałe, zwisające kurtyny. Roślina fantastycznie przyozdobi Twój balkon, taras czy werandę przez wiosnę i całe lato. Pielęgnacja surfinii nie należy do skomplikowanych, jednak jej uprawa miejscami bywa problematyczna. Popularna roślina balkonowa przy odpowiedniej pielęgnacji będzie doskonale rosnąć i kwitnąć. Jak zadbać o petunię zwisającą? Surfinia – zimowanie czy zakup gotowych sadzonek? W tym artykule dowiesz się, jak przezimować roślinę i na jakim stanowisku sadzić sadzonki surfinii!
Surfinia – zimowanie
Surfinia jest rośliną jednoroczną i po skończonym kwitnieniu zwykle jej sadzonki są wyrzucane. Jeśli jednak okazy nie zostały zarażone chorobą grzybową, możliwe jest przezimowanie surfinii. Aby to zrobić, na początku jesieni należy pędy rośliny nieco skrócić, a donicę przenieść w suche, jasne i chłodne miejsce. W pomieszczeniu powinna panować temperatura około 10 stopni Celsjusza. Przez całą zimę konieczne jest skąpe podlewanie rośliny. Pod koniec lutego surfinię można usytuować w cieplejszym miejscu (temperatura około 14-16 stopni Celsjusza) oraz obciąć stare i suche pędy. Gdy nowe gałązki osiągną długość około 5 cm, należy rozpocząć aplikowanie nawozu wieloskładnikowego. W połowie maja petunię zwisającą można przesadzić do nowego pojemnika i wynieść na dwór.
Petunia – zimowanie. Czy warto przezimować surfinię w warunkach domowych?
Marzy ci się samodzielne przechowanie petunii zwisającej przez zimę? To może być bardzo trudne w przypadku wymagającej rośliny, jaką jest petunia. Zimowanie w warunkach amatorskich oczywiście jest możliwe, jednak ze względu na konieczność utrzymania w pomieszczeniu stałej temperatura 10 stopni Celsjusza skutecznie utrudnia to zadanie. W wyższej temperaturze zimowana surfinia niestety zacznie chorować i obumierać. Zarówno duże wahania temperatur, jak i wysoka wilgotność powietrza sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. Pamiętaj również, że przezimowane okazy nie będą w następnym roku tak bujnie rosły i obficie kwitły, dlatego znacznie lepiej na wiosnę zakupić nowe rośliny.
Jak pielęgnować surfinię? Uprawa surfinii
Uprawa petunii ogrodowej nie należy do skomplikowanych zadań. Wystarczy pamiętać o trzech ważnych zasadach:
- Surfinii nie można przesuszyć – intensywnie nawadniaj roślinę co 2-3 dni (latem wskazane jest podlewanie petunii zwisającej dwa razy dziennie: wczesnym rankiem i późnym wieczorem);
- Petunia musi posiadać dobre warunki do rozwoju – zapewnij jej stały dostęp do światła, ale pamiętaj, by miejsce było osłonięcie od wiatru;
- Nawożenie – kwiatostany najlepiej rosną, jeśli zapewnisz roślinie odpowiednie odżywienie nawozem wieloskładnikowym.
Choroby petunii – na co narażone są nowe pędy?
Choroby rośliny zwykle mają podłoże grzybowe. Najczęściej mamy do czynienia z szarą pleśnią, która atakuje nadziemne części rośliny. Młode liście mogą być zaatakowane również przez grzyb zwany mączniakiem. Aby zwalczyć chorobę, należy usunąć porażone elementy i zastosować grzybobójczy oprysk. Jeśli chodzi o szkodniki, najczęściej atakującymi są mszyce, które mogą prowadzić do całkowitego wyniszczenia rośliny. Zanim rozpoczniesz zimowanie koniecznie obejrzyj dokładnie petunię – w przypadku zauważenia oznak choroby lub szkodników zrezygnuj z przechowywania rośliny.
Zwisające pędy petunii obsypane są pięknymi kwiatami i tworzą niezwykłą dekorację balkonu. Sadzone w podwieszanych doniczkach surfinie kwitną aż do pierwszych przymrozków. Marzy ci się co roku piękna surfinia? Zimowanie może nie przynieść spodziewanego efektu, dlatego lepiej kupić nowe sadzonki.