Naturalnym środowiskiem Polyscias jest Nowa Kaledonia i Madagaskar. W naszym klimacie najlepszym miejscem do hodowli drzewka są domy lub mieszkania. Polyscias charakteryzuje się zielonymi liśćmi, które swoim wyglądem przypominają paproć. Są prawie okrągłe i silnie powycinane, choć jednocześnie delikatne. Kwiat Polyscias przybiera formę białozielonego kłosa. Warto wiedzieć, że w uprawie doniczkowej roślina zakwita rzadko.
Polyscias – wymagania i uprawa w domu
Polyscias ma wysokie wymagania w uprawie. Potrzebuje stanowiska, które będzie bardzo jasne, ale jednocześnie osłonięte przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Roślina nie lubi nadmiernej wilgotności, ale nie toleruje też suszy, trzeba więc szczególną uwagę zwrócić na to, aby podlewać ją systematycznie, jednak bez przelewania.
Polyscias – wilgotność powietrza
Roślina oczekuje, że otoczenie będzie stosunkowo wilgotne. Zbyt suche powietrze może roślinie zaszkodzić, dlatego warto ustawić ją w pobliżu nawilżacza powietrza. Polyscias w warunkach domowych powinien mieć zapewnioną dość wysoką temperaturę – latem ok. 22-26 stopni Celsjusza, zimą 18-22 stopni Celsjusza. Trzeba uważać, aby temperatura nie spadła nigdy poniżej 15 stopni.
Błędy uprawowe
Choć Polyscias to roślina odporna na choroby, bardzo źle reaguje na błędy uprawowe. Już nieodpowiednie natężenie światła, czy zbyt wilgotna ziemia, mogą sprawić, że roślina doniczkowa zacznie zrzucać liście. Polyscias jest bardzo wrażliwa między innymi na:
- suszę;
- przelanie;
- zimne przeciągi;
- chłód;
- cień;
- suche powietrze.
Przesadzanie
Wiosną, kiedy roślina wpadnie w stan intensywnej wegetacji, można ją przesadzić do nowej doniczki. W tym okresie warto pomyśleć także o przycięciu jednego z najstarszych pędów w celu lepszego rozkrzewienia krzewu.
Polyscias – zastosowanie
Polyscias to roślina, wyróżniająca się atrakcyjnym, krzaczastym pokrojem, a więc dość dobrze prezentuje się jako roślina ozdobna w doniczce. Może być wykorzystywana do tworzenia drzewka bonsai, a młode egzemplarze rośliny ładnie prezentują się jako element kompozycji w szkle. W odpowiednim tropikalnym klimacie roślina świetnie sprawdzi się jako krzew ogrodowy na żywopłoty. W Polsce jednak głównie stosuje się ją jako dekorację okna na parapetach.
Polyscias – najpopularniejsze gatunki i odmiany
Polyscias to roślina, występująca w ponad 100 gatunkach. Warto zwrócić uwagę na najpopularniejsze z nich.
Polyscias scutellaria
Charakteryzuje się tym, że tworzy kilka sztywnych, dość grubych i drewniejących pędów. Wyróżnia się gęstym, krzaczastym pokrojem. W górnej części pędów rozwijają się liczne, okrągłe, błyszczące liście z ząbkowanym brzegiem i wyraźnie zaznaczonym unerwieniem. Liście osadzone są na długich, sztywnych, niemal pionowych ogonkach. Popularną odmianą jest Polyscias fabian. Pochodzi z wysp Oceanu Spokojnego, gdzie rośnie na terenie lasów tropikalnych. Przy odpowiedniej pielęgnacji może wytworzyć gruby pień i osiągnąć duże rozmiary. świetnie sprawdzi się we wnętrzach przestronnych i dobrze oświetlonych. Ma pięknie wybarwione liście.
Polyscias balfouriana
Często mylony z scutellarią, a jednak jest to osobny gatunek, który tworzy liście złożone, a nie pojedyncze. Najciekawsze odmiany to roble z pierzastymi liśćmi i marginata (liście z kremowym obrzeżeniem).
Polyscias fruticosa
Charakteryzuje się długimi, pierzastymi liśćmi, złożonymi z długich, wąskich, ząbkowanych na brzegach zielonych liści. Liście układają się w parach wzdłuż ogonka liściowego.
Polyscias – cena i gdzie kupić?
Polyscias to ciekawa propozycja dla miłośników roślin ozdobnych, hodowanych w doniczkach. Drzewko sprawdzi się jako dekoracja parapetu w domach, ponieważ charakteryzuje się ciekawą prezencją. Polyscias często wykorzystywany jest jako dodatek przy tworzeniu inspiracji wyposażenia wnętrz przez profesjonalnych projektantów. Choć naturalnym środowiskiem rośliny nie jest Polska, dość łatwo jest ją znaleźć w lokalnych sklepach ogrodniczych, jak również sieciowych marketach z działem ogrodniczym. Cena kwiatu może różnić się w zależności od gatunku, wieku rośliny i jej stanu wizualnego. Zazwyczaj za jedną sztukę zapłacimy 40-60 złotych, choć można znaleźć też okazy po kilkaset złotych za egzemplarz.
Polyscias – podsumowanie
Polyscias to ciekawa roślina, występująca w ponad 100 gatunkach. Jej naturalnym środowiskiem są egzotyczne tereny azjatyckie, jednak w Polsce chętnie trzymana jest w doniczkach w celach ozdobnych. Polyscias jest dość wymagająca w uprawie i bardzo wrażliwa na wszelkie błędy w pielęgnacji. Roślince należy zapewnić regularne podlewanie i jasne otoczenie, jednak nie powinna mieć styczności bezpośrednio z promieniami słońca. Miłośnicy ogrodnictwa, którzy cenią sobie rośliny doniczkowe, z pewnością chętnie ustawią u siebie ten kwiat.