Skrzynki na warzywa to świetne rozwiązanie dla właścicieli niewielkich ogrodów lub dla osób, które chcą hodować własne rośliny na balkonach lub tarasach. Sprawdź, jakie są zalety i wady skrzynek na owoce i warzywa.
Jeżeli marzy ci się uprawa własnych – ekologicznych – warzyw i owoców, ale nie masz do dyspozycji dużego ogrodu, skrzynki na warzywa mogą okazać się ciekawym rozwiązaniem. Uprawa w skrzyniach ma bardzo wiele zalet. Jest polecana osobom starszym, mającym problemy z kręgosłupem lub po prostu takim, które chcą hodować różne gatunki na niewielkiej przestrzeni.
Uprawa warzyw w skrzyniach
Uprawa roślin (przede wszystkim warzyw i owoców) w skrzyniach to zjawisko, które inaczej nazywane jest uprawą na podwyższonych grządkach. Hodowla w pojemnikach to coraz częściej stosowane rozwiązanie, które ma bardzo wiele zalet. Skrzynki na warzywa – zarówno zrobione samodzielnie, jak i kupione – wymagają konserwacji. Mimo wszystko warto rozważyć ich wykorzystanie.
Uprawa warzyw w skrzynkach jest w Polsce stosunkowo nowym rozwiązaniem. Szczególną popularnością cieszy się w Wielkiej Brytanii.
Jakie są zalety uprawiania warzyw w skrzyniach?
Dzięki możliwości uprawy warzyw i owoców w skrzyniach mamy możliwość hodowania obok siebie wielu gatunków naraz. Proste drewniane skrzynki pozwalają na hodowlę roślin, dla których w ogrodzie nie zawsze zachodzą prawidłowe warunki.
Uprawianie jadalnych roślin w skrzynkach może wydawać sie nieco skomplikowanym zadaniem. Trzeba bowiem zaopatrzyć się w skrzynie i uzupełnić je odpowiednim podłożem. Kiedy jednak ten proces mamy już za sobą uprawa roślin na wysokich grządkach nie przysparza żadnych problemów. Po względem aktywności fizycznej jest ona szczególnie polecana osobom starszym i z chorym kręgosłupem. Wysokość skrzyni pozwala na uniknięcie niekomfortowego schylania się.
Skrzynki na warzywa pozwalają na dłuższą uprawę poszczególnych rośli. Wszystko dlatego, że w pojemniku o stosunkowo niewielkich wymiarach można kontrolować zarówno poziom wilgotności gleby, jak i panującą w niej temperaturę. Kiedy na zewnątrz nie ma odpowiednich warunków, ty możesz z powodzeniem trzymać skrzynki w domu i wynieść je na zewnątrz, dopiero kiedy zaczną się odpowiednie temperatury.
Niewątpliwą zaletą jest także fakt, że w skrzyniach bardzo rzadko wyrastają chwasty. Oczywiście tutaj warunkiem jest wybór odpowiedniego podłoża. Dzięki temu rośliny mają znacznie mniejszą konkurencję do składników pokarmowych. Jeżeli dodamy do tego fakt, że ziemia w skrzyniach jest dobrze spulchniona, można śmiało założyć, że w takich warunkach można wyhodować rośliny o wiele wyższej jakości.
Czy uprawianie warzyw w skrzyniach ma jakieś wady?
Jak widać rośliny uprawiane w skrzyniach mają duże szanse na osiągnięcie bardzo wysokiej jakości. Czy pośród licznych zalet tego typu rozwiązania można wyróżnić także jakieś wady? Niestety tak jak niemal wszystko skrzynki na warzywa mają również swoje minusy.
Nie można bowiem nie wspomnieć o tym, że wejściowe koszta takiej uprawy są znacznie wyższe niż w przypadku sadzenia roślin w rabatkach. Niezależnie od tego, czy kupujemy skrzynki, czy chcemy je zbudować na własną rękę trzeba liczyć się z koniecznością wydatków.
Oczywiście wszystko zależy od tego ile skrzynek zamierzasz zainstalować w swoim ogrodzie lub na tarasie. Nie wszystkie warzywa, czy zioła muszą być uprawiane w ten sposób. Część można pozostawić na rabatach, a tylko te najbardziej wymagające przenieść do skrzynek plastikowych lub drewnianych.
Skrzynki na warzywa – materiały, które trzeba przygotować
Jeżeli planujesz wykonać skrzynki na warzywa na własną rękę, musisz na początku zgromadzić odpowiednie materiały. Podstawowym elementem będą deski wykonane z drewna. Koniecznie wybierz takie, które są stosunkowo grube. Zapewni to skrzyniom potrzebną im stabilność.
Wymiary desek powinny być uzależnione od tego, jaki kształt chcesz im zapewnić. Wysokość deski powinna wynosić około 30 cm. Długość i szerokość uzależnić od swoich indywidualnych potrzeb.
Do łączenia desek możesz używać standardowych gwoździ. Zdecydowanie lepiej sprawdzą sie jednak wkręty do drewna. W przypadku dużych skrzyń (takich powyżej 2 metrów długości) koniecznie zaopatrz się również w strugane kantówki, które będą miały za zadanie ustabilizować tak pokaźną konstrukcję.
W przypadku skrzyń ogrodowych nie musisz martwić się o dno. Nie wykonuje się go, po to, aby składniki odżywcze i pożyteczne organizmy miały możliwość dotarcia do systemu korzeniowego hodowanych przez ciebie roślin.
Oczywiście należy zaznaczyć, że skrzynki na warzywa wcale nie muszą być drewniane. W tej roli świetnie sprawdzą się również cegły, beton, palety albo inne materiały, które ułatwią uprawę. Jeżeli jednak zdecydujesz się na elementy wykonane z drewna postaw na takie, które cieszy się dużą odpornością. Zdecydowanie dłużej w ogródku utrzymają się skrzynie z drewna niż te stworzone z sosnowych paneli.
Wewnętrzną stronę skrzyni na warzywa możesz z powodzeniem wyłożyć profesjonalną folią ogrodniczą. Zdecydowanie przedłuży to żywotność całej konstrukcji. Zewnętrzną stronę warto zaś zaimpregnować specjalnym lakierem. Idealny będzie taki, o możliwie najbardziej naturalnym i neutralnym dla środowiska składzie.
Skrzynki na warzywa z gotowych surowców
Jeżeli nie masz jeszcze pewności, czy hodowla warzyw potrwa u ciebie dłużej niż jeden sezon możesz z powodzeniem spróbować uprawy owoców i warzyw w gotowych pojemnikach. To znacznie ułatwia sprawę osobom, które nie są jeszcze pewne, czy chcą w swoim ogrodzie montować klasycznych i bardzo trwałych konstrukcji.
W roli prowizorycznych (ale wcale nie nieskutecznych) skrzyni na warzywa doskonale sprawdzą się dostępne w sklepach plastikowe pojemniki, beczki, czy nawet konstrukcje z palet. Warto poszukać ogłoszeń w internecie, bowiem takie rzeczy można znaleźć w bardzo niskich cenach lub całkowicie za darmo. Zdecydowanie niweluje to jedną z największych wad uprawy roślin w skrzyni, czyli wysokie koszta początkowe.
Podsumowanie
Uprawa warzyw, owoców, czy ziół w skrzyniach to metoda, która coraz mocniej upowszechnia się w naszym kraju. Ma szereg zalet. Przede wszystkim pozwala na hodowanie wielu gatunków tuż obok siebie, bez konieczności przygotowywania gleby w ogrodzie specjalnie pod kątem każdego z nich. Skrzynki mogą mieć różne kolory i być wykonane z różnych rodzajów materiałów. Najważniejsza jest ich stabilność oraz to w jaki sposób przygotujesz glebę do ich wypełnienia.