Budleja to sporej wielkości krzew, który kiedy kwitnie, przyciąga prawdziwe chmary motyli – nawet rzadkie gatunki. Z tego powodu jego potoczna nazwa to „motyli krzew”. Owady kuszą przede wszystkim duże kwiatostany oraz zapach, jaki wydziela w trakcie swojego kwitnienia budleja. Jak zabezpieczyć na zimę tę niezwykłą roślinę, by co sezon cieszyła swym widokiem?
Uprawa rośliny w ogrodzie – wymagania
Budleja Dawida powinna mieć dobrze dobrane stanowisko. Najlepiej posadzić ją w miejscu zacisznym, osłoniętym od silnych wiatrów. To bardzo ważne, ponieważ również one mogą szkodzić temu krzewowi. Tworzy mięsiste korzenie, które łatwo uszkodzić, więc należy unikać przesadzania budlei. Jeżeli są susze, budleja wymaga podlewania. Odradzamy jednak ziemię zbyt mokrą i ubitą, roślina najlepiej wzrasta w glebach przepuszczalnych, kiedy jest prawidłowo nawożona:
- wiosny nawozami azotowymi;
- latem stosuje nawozy potasowe.
Ostateczny termin stosowania nawozów to sierpień, jesienią roślina musi przygotować się do nowej pory roku. Mówimy, jakie wymagania ma budleja – jak zabezpieczyć na zimę krzew.
Budleja Dawida to krzew podatny na działanie mrozu
Budleję koniecznie trzeba zabezpieczyć przed mrozem (również odmiany uprawiane w pojemnikach), na który roślina jest bardzo podatna. Dlatego przez cały rok należy przygotowywać ją na okres zimowy. Dzięki temu mamy wysokie prawdopodobieństwo, że krzew przetrwa nawet tę trudną porę roku. Może się to jednak nie udać, jeśli była na przykład wcześniej przesadzana.
Budleja – jak zabezpieczyć na zimę?
Każdy krzew budlei wymaga odpowiedniej pielęgnacji w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Zapewni jej to siłę, by przetrwać mrozy. Jak wspominaliśmy, już na etapie sadzenia warto wziąć pod uwagę zimę. Mokra gleba osłabia odporność na temperaturę spadającą dużo poniżej zera, z kolei zbyt późne nawożenie opóźni proces zdrewnienia pędów. Przed zimą można przyciąć przekwitłe kwiaty. Oprócz tego krzew wymaga zastosowania osłon.
Jak zabezpieczyć budleję Dawida osłonami?
Budleja – jak zabezpieczyć na zimę? Dwuetapowe okrywanie to najlepszy sposób na to, by krzew nie przemarzł. Trzeba pamiętać o ściółkowaniu grubą (20 cm) warstwą kory, liści czy leśnej ściółki. Sprawdzi się również kopczyk usypany ziemi wokół podstawy. W podobny sposób zabezpiecza się np. ogrodowe róże. Gałązki owijamy warstwą agrowłókniny, ale można użyć także słomy albo juty. Osłanianie budlei wykonuje się po pierwszym przymrozku. Jeśli się pośpieszymy, możemy przyciągnąć szkodniki, z kolei za długie czekanie spowoduje przemarznięcie krzewu.
Budleja Dawida to roślina, o którą warto zadbać. Wymaga jedynie dobrego stanowiska, regularnego nawożenia i dobrego zaopatrzenia na zimę. Nie są to zatem obowiązki nieznane ogrodnikom, a efekty pracy to przepięknie kwitnący krzew przyciągający tysiące motyli.