Tuje to niezwykle popularne drzewa iglaste, które można spotkać na większości polskich działek. Rośliny, kiedy już się rozrosną, świetnie sprawdzają się do żywopłotów. Znakomicie bronią przed wścibskim wzrokiem przechodniów. Mimo że nie są bardzo wymagające, warto wiedzieć, jak zabezpieczyć tuje na zimę. Dzięki temu bez uszczerbku przetrwają nawet największe mrozy.
Tuje – czy są odporne na mróz?
Te iglaki są wystarczająco mrozoodporne, by przetrwać polską zimę. Wiele zależy jednak od gatunku – najbardziej wrażliwy na chłód jest żywotnik wschodni, natomiast inne popularne rodzaje (między innymi koreański, olbrzymi i zachodni), dobrze znoszą mroźną pogodę. Warunkiem jest troskliwa opieka nad drzewami oraz wiedza o tym, jak zabezpieczyć tuje na zimę.
Jak zabezpieczyć tuje na zimę w ogrodzie?
Najbardziej istotną kwestią z tym związaną jest ściółkowanie roślin na zimę. Należy podsypać dość grubą warstwę (maksymalnie 10 cm), ponieważ w ten sposób zapobiega się parowaniu wody z gleby oraz zmniejsza głębokość jej przemarzania. To bardzo ważne, ponieważ system korzeniowy tych roślin iglastych położony jest dość płytko, więc nawet zimą może doskwierać jej brak wody. Do ściółkowania najlepiej sprawdzi się kora ogrodowa, można natomiast zrezygnować z agrowłókniny czy gałązek świerkowych, rośliny nie wymagają natomiast okrycia. Późną jesienią warto zastosować nawóz, który zostanie wzbogacony potasem. Bierze udział w procesach, które przygotowują krzewy na niskie temperatury.
Te rośliny wymagają podlewania?
Jednym z niebezpieczeństw, na jakie narażone są te rośliny zimą, nie jest przemarznięcie, a usychanie. Dotyczy to zwłaszcza świeżo posadzonych krzewów. Coraz rzadziej mamy śnieżne zimy, które zabezpieczają je przed utratą wody (co następuje poprzez igły). Z tego powodu przed ściółkowaniem trzeba obficie podlać glebę, a także starać się robić to podczas odwilży. Do usychania roślin przyczynia się również mroźny wiatr, więc warto sadzić je w miejscach osłoniętych.
Jak zabezpieczyć gałęzie przed złamaniem?
Jak przygotować iglaki na zimę? Kolejnym niebezpieczeństwem jest śnieg, który może połamać oraz odkształcać pędy i gałęzie. Trzeba pilnować, by nie zalegał zbyt długo – należy go regularnie strząsać. Innym sposobem będzie obwiązanie gałązek blisko pnia, by ochronić roślinę przed ciężarem mokrego śniegu.
Zabezpieczanie iglaków w doniczkach
Co z niektórymi odmianami iglaków, które stanowią ozdobę balkonu lub tarasu? Jak zabezpieczyć tuje na zimę, jeśli zostały posadzone w donicach? Najlepiej owinąć ją jutą czy słomianą matą. Jednak o zimowej ochronie roślin warto pomyśleć już na etapie ich sadzenia. Wtedy wnętrze doniczki warto obłożyć styropianem. Dodatkowo donice z tujami można wstawić na zimę do skrzynki, a w wolnych przestrzeniach umieścić na przykład papier lub słomę. Trzeba pilnować, by stanowisko było zacienione i nie znajdowało się w wietrznym miejscu. Jeśli są bardzo wrażliwe, warto okrywać je białą agrowłókniną. Istotne jest podlewanie roślin, nawet jeśli ziemia w doniczce wydaje się mocno zamarznięta. Obfite podlewanie przyspiesza rozpuszczanie lodu. Również iglaki w donicach warto zabezpieczyć dodatkową warstwą kory, która ochroni korzenie przed działaniem bardzo niskiej temperatury.
Kwestia tego, jak zabezpieczyć tuje na zimę, jest istotna dla osób, które dbają o swoje ogrodowe rośliny. Jak widać, czynności takie jak jesienne nawożenia oraz ściółkowanie nie są zbyt wymagające ani absorbujące. Ważne, by zapewnić optymalną wilgotność, dzięki czemu tuja nie uschnie podczas wyjątkowo mroźnej zimy. Czynność ściółkowania ma także inną zaletę – pomaga przetrwać roślinom upalne lato, nie trzeba też tak często podlewać roślin wiosną, a także nie przepuszcza chwastów. Ogranicza więc konieczność pielenia do minimum.