Osoby, które dopiero mają zamiar posadzić tę roślinę, zastanawiają się, jak zabezpieczyć rabarbar na zimę? Warzywo nie jest wymagające, wystarczy tylko dobrze dobrać dla niego stanowisko i odpowiednio dbać. W zamian za to przez cały rok można cieszyć się zarówno świeżym rabarbarem, jak i jego przetworami. Chcesz mieć własną plantację rabarbaru? Podpowiadamy, jak to zrobić.
Czy można uprawiać rabarbar w ogrodzie?
Rabarbar jest warzywem (wieloletnią byliną), które świetnie czuje się w przydomowym ogrodzie. Niektórzy wysiewają roślinę wczesną wiosną, natomiast najlepsza pora przypada na jesień – wrzesień lub październik. Stąd też trzeba wiedzieć, jak zabezpieczyć rabarbar na zimę, by nie przemarzł. Sadzonki oraz nasiona rabarbaru można bez problemu kupić w sklepie ogrodniczym. Rozsadę uzyskuje się również przez podział karp korzeniowych (muszą mieć korzeń i pąk). Rabarbar nadaje się do zbiorów najwcześniej w drugim roku po posadzeniu. Dla nas użyteczna jest łodyga, a dokładnie ogonki liściowe rabarbaru o długości ponad 20 cm, które trzeba obrywać nisko nad ziemią. Natomiast z liści rabarbaru można zrobić np. kompost.
Jak zabezpieczyć rabarbar na zimę – porady
Rabarbar zimuje w gruncie, dlatego nie trzeba go wykopywać ani szukać miejsca na jego przechowanie. Na zimę jego liście oraz ogonki obumierają, natomiast wiosenną porą wypuszczają nowe pędy. Nie oznacza to jednak, że roślinę można zostawić bez zabezpieczenia. Należy przykryć ją na przykład warstwą ściółki (powinna zostać usunięta wiosną), a także pamiętać o tym, by podczas sadzenia pąki wierzchołkowe umieszczać dość głęboko – nawet 4 cm pod powierzchnią gleby. Dzięki temu przetrwają nawet największe mrozy i będzie można cieszyć się plonami od maja do sierpnia.
W jaki sposób hodować i pielęgnować rabarbar?
Rabarbar preferuje stanowiska nasłonecznione, które zostaną dobrze użyźnione między innymi potasem – na tydzień przed umieszczeniem go w gruncie. Z uwagi na jego silnie rozwinięty system korzeniowy sadzi się go w dołkach o głębokości około 30 cm, w rozstawie co metr. Potrzebuje też dużej ilości wody, choć należy się pilnować, by go nie przelać. Ważne jest też nawożenie rabarbaru azotem wiosną (6 razy podczas wegetacji), a jesienią nawozem organicznym (obornikiem lub kompostem). Istotny etap stanowi usuwanie pędów kwiatostanowych, ponieważ mogą osłabić roślinę, trzeba także odchwaszczać rabarbar.
Szkodniki, które są szczególnie groźne, to mszyce i ślimaki. Podczas zbiorów nie można stosować środków chemicznych, należy zatem usuwać je manualnie.
Odmiany rabarbaru, które najlepiej hodować w przydomowym ogrodzie
Rabarbar jest rośliną, która ma wiele odmian. Najsmaczniejsze to:
- rabarbar wiśniowy;
- rabarbar malinowy;
- Holsteiner Blut;
- olbrzym amerykański.
Kwestia tego jak zabezpieczyć rabarbar na zimę jest niezwykle istotna dla przyszłych zbiorów. Nie jest to jednak trudne i wymaga wyłącznie okrycia go warstwą ściółki. Dzięki temu w kolejnym sezonie można cieszyć się znakomitym plackiem i kompotem z rabarbaru.