W skrócie…
- Maliny to trzeci pod względem produkcji owoc jagodowy w Polsce, stanowiący około 25% zbiorów, są smaczne i uniwersalne.
- Warunki do uprawy malin to kwaśne, przepuszczalne gleby o pH 5-6,5, zaleca się analizę chemiczną ziemi przed sadzeniem.
- Maliny mają rozwinięty system korzeniowy, wymagają przycinania pędów i odpowiednich składników odżywczych, najlepszy czas na sadzenie to jesień.
- Regularne przycinanie malin jest konieczne dla wzrostu, ochrony przed chorobami i nadania kształtu, przeprowadza się je na wiosnę i zimę.
- Przed zimą maliny trzeba przygotować – osypać ziemią i osłonić agrowłókniną lub słomą, choć niektóre odmiany nie wymagają zabezpieczenia.
Maliny to trzeci pod względem skali produkcji owoc jagodowy w Polsce. Więcej produkuje się jedynie truskawek oraz porzeczek. Szacuje się, że maliny stanowią około 25% zbiorów owoców jagodowych. W naszym kraju areał uprawy malin wynosi około 30 tysięcy hektarów. Za popularnością malin stoi fakt, że ich uprawa nie jest trudna, a same owoce bardzo smaczne. Nadają się zarówno do jedzenia na surowo, jak i w formie przetworzonej. Jak o każdy krzew, tak i o maliny należy odpowiednio zadbać. Jest to istotne zwłaszcza przed zimą. Jak zabezpieczyć maliny na zimę? Czytaj dalej!
O uprawie malin
Wspominaliśmy wcześniej, że uprawa malin nie jest bardzo trudnym zadaniem. Warto sadzić je jednak na odpowiedniej ziemi. Najlepiej sprawdzą się grunty próchnicze o współczynniku pH 5-6,5, czyli delikatnie kwaśne. Sama gleba powinna być lekko przepuszczalna oraz żyzna, dzięki temu unikniesz gnicia korzeni. Zanim zasadzisz maliny, warto zlecić analizę chemiczną ziemi, wtedy będziesz mieć pewność, że krzewy się przyjmą.
Maliny mają bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy. Do prawidłowego rozwoju krzewów konieczne będzie odpowiednie przycinanie pędów oraz dostarczenie konkretnych składników odżywczych i minerałów. Warto zaznaczyć, ze najlepszym okresem na sadzenie malin jest jesień. Zwykle sadzonki wsadza się do ziemi w okresie od połowy września do listopada. Powinny one się przyjąć nawet mimo temperatury wynoszącej około 4 stopni Celsjusza.
Przycinanie malin przed zimą – ucinanie pędów
Maliny świetnie radzą sobie w polskich warunkach. Nie są one zbyt podatne na szkodniki, więc z ich uprawą poradzi sobie praktycznie każdy ogrodnik, nawet ten stawiający dopiero pierwsze kroki w świecie ogrodnictwa. Aby każdego roku krzewy obficie owocowały, pędy należy regularnie przycinać. Zabieg ten jest konieczny, by pobudzić krzew do wzrostu. Przycinanie ma również wpływ na ochronę przed chorobami i szkodnikami, a także pozwala nadać krzakom odpowiedni kształt.
Maliny przycina się dwa razy do roku. Pierwsze cięcie robi się na wiosnę, powtarza się je później na zimę. Przycinanie polega na usunięciu pędów malin lub ich części, by drzewo mogło odpowiednio owocować w sezonie. Poza tymi dwoma przypadkami pędy przycina się też w czasie owocowania. Usuwa się wtedy boczne odrosty oraz młode pędy, ponieważ mogą one tworzyć zbyt duże zagęszczenie krzaków, co doprowadzi do utrudnionego przepływu powietrza. Roślina stanie się wtedy zdecydowanie bardziej podatna na choroby i szkodniki. A jak zabezpieczyć maliny na zimę? Pamiętaj, że obcinanie krzaczków nie może zostać przeprowadzone zbyt późno, ponieważ może to wpłynąć na odporność rośliny na niskie temperatury.
Jak zabezpieczyć maliny przed zimą?
Każdy ogrodnik powinien wiedzieć, że maliny przed zimą trzeba odpowiednio przygotować. Krzewy posadzone jesienią trzeba obsypać ziemią. Tak stworzone kopczyki sprawią, że korzenie będą miały zdecydowanie większą ochronę przed przemarznięciem. Jeżeli w twoim regionie zimy bywają bardzo srogie, to konieczne będzie dodatkowe osłonięcie krzewów. Można to zrobić za pomocą agrowłókniny lub po prostu owinąć słomą. Pamiętaj, aby taką osłonę ściągnąć dopiero wiosną. Przede wszystkim zapoznać powinieneś się z charakterystyką odmiany malin, które zasadziłeś. Są odmiany, które nie potrzebują żadnego zabezpieczenia w okresie zimowym.
Jeżeli jesteś właścicielem krzewów, które owocują w okresie dwuletnim, to rozwiązaniem na zimę będzie właśnie wspomniana wcześniej słoma lub agrowłóknina. Osłon nie usuwaj bardzo wczesną wiosną, bo przymrozki mogą je uszkodzić. Jeżeli będziesz trzymać się powyższych porad, to w następnym sezonie otrzymasz bardzo obfity malinowy zbiór.
Porada od Fachowca
Przed nadejściem mrozu, rośliny powinny być dobrze podlane, aby ziemia wokół korzeni była wilgotna. Woda, podobnie jak ściółka, działa jako izolator, pomagając utrzymać ciepło w glebie i chroniąc korzenie przed zamarznięciem.
Teraz wiesz już, jak zabezpieczyć maliny na zimę. Sama uprawa tych owoców nie jest trudna, a więc bez problemu można je uprawiać w przydomowym ogrodzie. Z dobrze uprawianych krzaków malin wyrosną naprawdę wspaniałe owoce!