Uważa się, że nawozy zielone to bardzo skuteczny sposób na poprawienie jakości podłoża, w którym sadzisz rośliny. Wykorzystuje się zarówno w prywatnych ogrodach, jak i na plantacjach warzywnych i sadowniczych. Czy każda roślina nada się na zielony nawóz?
Zielone nawozy to bardzo dobra alternatywa dla kompostu czy obornika. Sprawiają, że gleba staje się bogata w próchnicę i azot. Zapobiegają również namnażaniu się chwastów, jak też ilość cennych mikroorganizmów. W każdym przypadku zielony nawóz należy dobrać indywidualnie. Znaczenie ma tutaj gleba, pora roku nawożenia, a także typ roślin, które będą uprawiane z wykorzystaniem nawozu. Sprawdź, jak dobrze się do tego przygotować.
Jakie zalety mają nawozy zielone?
Do najważniejszych zalet stosowania nawozów zielonych zalicza się następujące:
- przyspieszanie tempa powstawania w glebie próchnicy;
- zwiększenie mikrobiologicznej aktywności wybranej ziemi;
- ograniczenie wzrostu chwastów;
- wzmocnienie struktury gleby i jej właściwości;
- ograniczenie erozji;
- zmniejszanie ryzyka wysychania gleby.
Jak stworzyć nawozy zielone?
Kiedy wysiewać rośliny?
Wiele w tym względzie zależy od konkretnego gatunku, który chcemy posadzić. Niektóre rośliny będą dojrzewać przez kilka, a inne przez kilkanaście miesięcy. Wysiew przeprowadza się zwykle pod koniec lata jako poplony. Można zdecydować się na gatunki jednorodne lub mieszane.
Gdzie można zastosować takie nawozy?
Nawozy zielone najlepiej sprawdzają się w ogrodach nie tylko do roślin ozdobnych, ale również do warzyw. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest też uzupełnianie pustych miejsc w nasadzeniach.
Jak pielęgnować rośliny na nawóz zielony?
Uprawiając gatunki na nawóz zielony należy je odpowiednio podlewać, zwłaszcza w czasie dłuższych susz. Dodatkowe nawożenie innymi środkami sprawi także, że znacznie zwiększy się ilość zielonej masy. W okresie jesiennym rośliny te przekopuje się i miesza z ziemią.
Które gatunki nadadzą się na nawozy zielone?
Najpopularniejszymi roślinami nadającymi się na tego rodzaju nawozy są motylkowate. Należy do nich m.in.:
- łubin żółty;
- bobik;
- groch polny;
- koniczyna;
- wyka siewna.
Inne gatunki, które także się sprawdzą, to:
- rzepak;
- gorczyca;
- facelia błękitna.
Każdy z wymienionych wyżej gatunków ma swoje indywidualne wymagania uprawowe, a także zasady sadzenia. Niektóre odznaczają się też wysokimi walorami dekoracyjnymi, np. łubin żółty. Dobrze prezentuje się w ogrodach, podobnie jak wykę siewną.
Nawozy zielone to doskonały sposób na naturalne wzmocnienie gleby. Takie rozwiązanie wzbogaca ją o niezbędne składniki odżywcze i odpowiednio użyźnia. W większości przypadków ogranicza również wyrastanie chwastów. Warto spróbować takiej opcji w ogrodzie czy na plantacji zanim ją jeszcze założysz, aby rośliny na nawóz po rozkładzie zapewniły podłożu szereg cennych mikroorganizmów.