Wiele osób zastanawia się jak pozbyć się kuny. Czy istnieją rozwiązania, które są nie tylko skuteczne, ale także etyczne oraz co najważniejsze legalne? Zdecydowanie tak! Przeczytaj nasz poradnik i poznaj je wszystkie!
W artykule przedstawimy krótką charakterystykę tego niezwykle sprytnego szkodnika. Znajdziesz tu również informacje o tym, jak pozbyć się kuny oraz po czym poznać, że to właśnie z nią masz do czynienia. Dowiedz się więcej.
Kuna domowa – mały drapieżnik odpowiedzialny za wiele szkód
Kuna domowa, znana także jako kamionka jest niewielkich rozmiarów ssakiem należącym do rodziny łasicowatych. Występuje na większości terenów Europy (z wyłączeniem basenu Morza Śródziemnego oraz chłodniejszych regionów krajów skandynawskich), Ameryki oraz Azji. Zamieszkuje przede wszystkim obiekty rzadko odwiedzane przez człowieka, takie jak strychy, szopy, budynki gospodarcze czy porzucone ruiny.
Zwierzak osiąga do 50 centymetrów długości ciała podobnie jak domowy kot, ale jest znacznie smuklejszy. Może mieć szatę w różnych barwach, począwszy od ciemnobrązowej kończywszy na szarej. Najłatwiej rozpoznać ten gatunek po charakterystycznym krawacie w kolorze bieli znajdującym się na podgardlu.
Brak owłosienia na łapach oraz delikatne opuszki sprawiają, że kuna domowa może poruszać się wyjątkowo cicho. Silne kończyny umożliwiają jej wspinanie się na imponujące wysokości, a smukła budowa pozwala skakać nawet na wysokości 3 metrów.
Czy w twoim domu mieszka kuna?
Jak pozbyć się kuny? Skąd mieć pewność, że to właśnie ten szkodnik mieszka w twoim domu? Jego obecność jest niemalże nie do pomylenia z innymi zwierzętami. Przede wszystkim przedstawiciele tego gatunku są dosyć głośni, hałasują, nie tylko sycząc, ale także zrzucając różne przedmioty znajdujące się w zamieszkanych przez nią pomieszczeniach.
Najlepszym dowodem na aktywność szkodnika są jego odchody. W przypadku kuny mają one bardzo nieprzyjemny zapach, któremu nierzadko towarzyszy również odór rozkładających się zwłok ptaków, gryzoni bądź innych małych zwierzą upolowanych przez kamionkę.
Do najbardziej uporczywych konsekwencji zadomowienia się szkodnika na poddaszu domu należą wyrządzone przez nią szkody. Najczęściej są to zniszczenia izolacji, dziury w materiale dachu oraz poprzegryzane kable.
Jak pozbyć się kuny?
Jeśli masz pewność, że w twoim domu mieszka kuna, najlepiej od razu zacznij działać, by ograniczyć zakres poczynionych przez nią zniszczeń. Możesz skorzystać z oferty firmy zajmującej się usuwaniem z budynku szkodników. Jej pracownicy szybko i skutecznie złapią zwierzaka, po czym przewiozą go w bezpieczne miejsce.
Istnieje oczywiście możliwość samodzielnego pozbycia się drapieżnika ze swojego domu, jednak należy przy tym pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim kuna domowa podlega ochronie prawnej, dlatego jej usunięcie musi odbyć się w sposób humanitarny, a zwierzakowi nie może wydarzyć się krzywda. Po jego złapaniu właściciel domu jest zobowiązany do wypuszczenia ssaka do lasu znajdującego się z dala od osiedli ludzkich. Jak pozbyć się kuny skutecznie i legalnie? Poznaj nasze sposoby.
Zapachy – uderz w węch
Kuna domowa to zwierzę bardzo płochliwe, które unika kontaktu z większymi od siebie ssakami. W dodatku ma bardzo czuły zmysł węchu, dzięki czemu z łatwością wyczuwa zapachy potencjalnych wrogów. Warto to wykorzystać w swojej walce ze szkodnikiem i sięgnąć po jeden z preparatów odstraszających te i inne szkodniki. Jeśli jesteś opiekunem psa, możesz wykorzystać w tym celu także jego sierść.
Równie nieprzyjemną woń dla kuny ma kostka do toalety. Korzystając z tego sposobu, należy jednak uważać, by nie zostawić na niej ludzkiego zapachu. Wszystkie czynności najlepiej wykonać w rękawiczkach i mieć jak najkrótszy kontakt z zostawianymi na poddaszu obiektami.
Żywołapka – etyczny i skuteczny sposób
Żywołapka to doskonałe narzędzie pozwalające na skuteczne złapanie wielu dzikich zwierząt. Jak pozbyć się kuny przy jej pomocy? Podobnie jak w przypadku każdej innej metody trzeba wziąć pod uwagę, że ma się do czynienia z wyjątkowo inteligentnym oraz zwinnym przeciwnikiem.
Pułapka z wabiącymi przysmakami (w tej roli doskonale sprawdzi się chleb posmarowany miodem bądź jajko) musi być umieszczona w miejscu bytowania szkodnika przez przynajmniej kilka dni. Na początku nie należy jej aktywować, by drapieżnik mógł się z nią oswoić. Kiedy zauważysz, że kuna zaczyna spożywać pokarm pozostawiony w klatce, odblokuj ją. Oczywiście również podczas tej czynności należy pamiętać o zapobieganiu zostawienia ludzkiego zapachu.
Odstraszacz – dla domów bez zwierząt
Odstraszacz dźwiękowy to urządzenie emitujące nieprzyjemne dla kuny domowej ultradźwięki. Niestety jest to metoda mająca pewne wady. Przede wszystkim szkodnik może okazać się dość odporny na działanie tego narzędzia i z upływem czasu przyzwyczaić się do wysyłanych przez niego dźwięków. Poza tym rozwiązanie to nie może być stosowane w domach, w których mieszkają inne zwierzęta, ponieważ u wielu z nich będzie wywoływać dyskomfort.
Jak pozbyć się kuny? Na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. To jeden z najsprytniejszych szkodników i potrafi z łatwością przechytrzyć człowieka. Jeśli zamieszkał w twoim domu, musisz uzbroić się w cierpliwość oraz działać w sposób przemyślany. Pamiętaj, że kuna domowa podlega prawnej ochronie, w związku z czym pod żadnym pozorem nie wolno wyrządzić jej krzywdy. Chociaż odpowiada za wiele uszkodzeń, nie stanowi ona zagrożenia dla twojego zdrowia ani życia.