Rozpoznałeś w swoim ogrodzie mączlika? To niebezpieczny owad, który w krótkim czasie potrafi doprowadzić do całkowitego zniszczenia uprawy. Naturalny wróg mączlika pomoże ci w walce z tym szkodliwym gatunkiem.
Z artykułu dowiesz się, kto jest największym naturalnym wrogiem mączlika. Podpowiemy także, z jakiego powodu ten owad jest tak niebezpieczny dla twoich upraw.
Mączlik – dlaczego jest tak niebezpieczny?
Mączlik jest pasożytem atakującym głównie rośliny szklarniowe, ale także kwiaty ozdobne. Uszkadza liście, bez których żadna roślina nie ma szans przeżyć. Jeśli nie zauważysz w porę tego owada, to może on doprowadzić do całkowitego zniszczenia uprawy. Obecność pasożyta początkowo objawia się niewielkimi żółtymi plamami na liściach, które po pewnym czasie żółkną i usychają.
Warto stosować środki prewencyjne, aby uniknąć pojawienia się białych muszek. Ważne jest usuwanie z uprawy roślin, które zostały zainfekowane. Chwasty, pozostałości starych roślin czy trawa może być siedliskiem tych pasożytów.
Naturalny wróg mączlika – dobrotnica szklarniowa
Dobrotnica szklarniowa często wykorzystywana jest w uprawach zakrytych. Jest to niewielka błonkówka potrafiąca rozmnażać się dzieworodnie, czyli bez ingerencji samca. Zazwyczaj 99 procent populacji stanowią samice. Owad zalecany jest szczególnie do działań interwencyjnych, ponieważ jest naturalnym wrogiem mączlika.
Jeśli chcesz zachęcić dobrotnicę do zamieszkania wśród twoich upraw, powinieneś posadzić w szklarni łoczygę pospolitą lub glistnika jaskółcze ziele. To na tych roślinach rozwijają się pasożyty wrogie mączlikowi.
Drapieżny chrząszcz Delphastus catalinae
Chrząszcze z gatunku Delphastus catalinae to bardzo małe owady, dorastają do 2 milimetrów. Małą kolonię tych stworzeń można kupić w specjalistycznych sklepach. Stosuje się je w walce z mączlikiem szklarniowym i ostroskrzydłym.
Chrząszcz Delphastus jest naturalnym wrogiem mączlika i potrafi zlikwidować go w każdym stadium. Żywi się zarówno dorosłymi osobnikami, jak i jajami oraz larwami. Z powodzeniem można go stosować w uprawach warzywnych, owocowych oraz ozdobnych. Jeśli znalazłeś ognisko mączlików, możesz umieścić bezpośrednio w nim około 100 osobników chrząszcza, lub po 10 sztuk na każdą zainfekowaną roślinę.
Małe osy z rodziny Aphelinidae
Osa z rodziny Aphelinidae to kolejny naturalny wróg mączlika powszechnie stosowany w walce z nim. Jest pasożytem w stosunku do larw białych muszek. Osy składają swoje jaja w okolicy larw mączlika, a po wykluciu żywią się nimi. W krótkim czasie pomagają się uporać z pasożytem i są najpowszechniej wykorzystywanymi osami pasożytniczymi. Niestety są bezużyteczne w stosunku do innych szkodników.
Grzyby
W walce z białymi muszkami powszechnie stosuje się także różnego rodzaju grzyby. Verticillium lecanii to naturalny wróg mączlika, zaraża go, rośnie w jego wnętrzu i doprowadza do śmierci. Ze zwłok wydobywają się nowe spory, które zarażają kolejne osobniki.
Istnieje oczywiście mnóstwo różnych chemicznych preparatów zwalczających plagę mącznika. Nie musisz jednak od razu po nie sięgać. Równie skuteczne jest wykorzystanie naturalnego wroga mączlika. Najczęściej stosowane w walce z pasożytem są małe osy, ale bardzo skuteczne i łatwe w zastosowaniu okazują się drapieżne chrząszcze.